Prawo cywilne, Prawo cywilne dla firm

Zakup nieruchomości na Ukrainie

Żadnych przeszkód dla cudzoziemców kupujących nieruchomości na Ukrainie nie istnieje.
Obcokrajowcy mają równe prawa i obowiązki jak obywatele Ukrainy – tak stanowi – Konstytucja Ukrainy. Zakup nieruchomości przez cudzoziemców na Ukrainie nie różni się od kupowania nieruchomości przez obywateli Ukrainy.
Należy jednak pamiętać, że cudzoziemcy nie mogą kupować gruntów rolnych oraz gruntów historycznego i kulturowego znaczenia.
W razie potrzeby cudzoziemiec może kupić nieruchomość na Ukrainie nie przyjeżdżając na terytorium Ukrainy, działając na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez przedstawiciela. Ale jeśli cudzoziemiec nadal postanowił osobiście kupić mieszkanie na Ukrainie, należy rozpocząć od przyjazdu do tego kraju.
Pierwszym krokiem powinno być  tłumaczenie na język ukraiński swego paszportu( poświadczone notarialnie). Ta operacja może być wykonana przez biuro tłumaczeń.
Następnie zarejestrować się w administracji podatkowej aby otrzymać kod identyfikacyjny. Żeby to zrobić trzeba się udać do odpowiedniego urzedu podatkowego z swoim paszportem i jego tłumaczeniem.
Trzeci krok: należy otworzyć w ukraińskim banku rachunek inwestycyjny. Rzecz polega na tym że jeśli cudzoziemiec nie jest na Ukrainie stałym rezydentem (nie ma stałego miejsca zamieszkania) i  przyjeżdża na krótko , on może kupić nieruchomości na Ukrainie tylko jako zagraniczny inwestor. Działa to nawet, jeśli kupuje mieszkanie dla siebie lub kogoś ze swojej rodziny.
Na Ukrainie istnieją specjalne procedury dla inwestycji zagranicznych, który mają wiele niuansów. W szczególności, płatności za przedmioty inwestycji zagranicznych są dokonywane tylko za pośrednictwem rachunków otwieranych w uprawnionych ukraińskich bankach. Ponadto inwestycja zagraniczna w formie pieniężnej muśi odbywać się na Ukrainie tylko w obcej walucie  grupy pierwszej, zgodnie z klasyfikacją Narodowego Banku Ukrainy. To jest dolar amerykański, euro, funt brytyjski, dolar australijski, itp. Ukraińskie banki wykonują tę procedurę bardzo szybko, w ciągu jednego dnia.
Po uznaniu rachunku inwestycyjnego, można rozpocząć wyszukiwanie mieszkań, biur i innych nieruchomości do zakupu.
Ważne jest, aby skorzystać przy kupnie nieruchomości  na Ukrainie z usługi sprawdzonego agenta nieruchomości. Niestety, na Ukrainie rozpowszechnione są oszustwa w sferze nieruchomości. Nie korzystać  z usług agencji nieruchomości nie rozsądnie:  niedoskonałe prawo na Ukrainie może doprowadzić do wielu poważnych problemów po zakupie nieruchomości.
Zawarcie umowy kupna sprzedaży nieruchomości wymaga notarialnego świadczenia i rejestracji państwowej. Te dwie procedury może załatwić  notariusz. W wyniku rejestracji, notariusz musi dać kupującemu odpis potwierdzający rejestrację państwowej umowy. Trzeba być przygotowanym na szereg małych i dużych dopłat.
Obywatele Ukrainy mogą nieco ograniczyć dla siebie wyżej zaznaczone płatności, wskazując w umowie  niższą  cenę kupna nieruchomości od rzeczywistej, ale cudzoziemiec jest zobowiązany realizować zagraniczne inwestycji  poprzez rachunki banków dlatego cudzoziemiec  ma w umowie określić rzeczywistą cenę zakupu i płacić opłaty koncesyjnej oraz opłaty do funduszu emerytalnego w całości. Zaniżenie wartośći jest bardzo ryzykowne, przy restytucji (odnowienia mienia do powrotnego stanu, który istniał w chwili popełnienia umowy kupna sprzedaży), wtedy sprzedający i kupujący odzyskują  kwoty zaznaczone  w umowie sprzedaży. W efekcie, kupującemu będzie bardzo trudno udowodnić, że kwota przekazana przy zakupie nieruchomości była znacznie wyższa.
Ostatnim krokiem przy zakupie nieruchomości na Ukrainie jest rejestracja swego prawa własności w biurze technicznej inwentaryzacji. Tą sprawę można zlecić agencji nieruchomości.
Po rejestracji prawa własności cudzoziemiec otrzymuje oryginał umowy kupna sprzedaży z wpisem biura technicznej inwentaryzacji i specjalny odpis o rejestracji prawa własności na nieruchomości, którzy są nieodłączną  częścią umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *