Kwestie związane z nabyciem obywatelstwa polskiego przez dziecko zostały uregulowane w Ustawie z dnia 15 lutego 1962 roku o obywatelstwie polskim z późniejszymi zmianami.
Zgodnie z treścią art. 4 Ustawy o obywatelstwie polskim dziecko nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie, gdy oboje rodzice są obywatelami polskimi albo jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie jest nieznane bądź nieokreślone jest jego obywatelstwo lub nie posiada żadnego obywatelstwa.
Natomiast dziecko rodziców, z których jedno jest obywatelem polskim, drugie zaś obywatelem innego państwa, nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie. Jednakże rodzice w oświadczeniu złożonym zgodnie przed właściwym organem w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka mogą wybrać dla niego obywatelstwo państwa obcego, którego obywatelem jest jedno z rodziców, jeżeli według prawa tego państwa dziecko nabywa jego obywatelstwo.
W przypadku braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka o rozstrzygnięcie do sądu.
Ponadto dziecko, które nabyło obywatelstwo obce zgodnie z powyższymi zasadami, nabywa obywatelstwo polskie, jeżeli po ukończeniu szesnastu lat, a przed upływem sześciu miesięcy od dnia osiągnięcia pełnoletniości złoży odpowiednie oświadczenie przed właściwym organem i organ ten wyda decyzję o przyjęciu oświadczenia.
Należy pamiętać, iż jeśli dziecko urodziło się poza granicami kraju w celu nabycia przez nie obywatelstwa polskiego konieczne jest umiejscowienie aktu urodzenia w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Kwestie związane z rejestracją aktu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego reguluje Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.
Rejestracji aktu urodzenia dziecka dokonuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce jednego z rodziców. W przypadku dzieci których rodzice nigdy nie mieszkali w Polsce właściwym jest Urząd Stanu Cywilnego Warszawa – Śródmieście.
W przypadku dziecka urodzonego w małżeństwie do wniosku należy dołączyć:
- Odpis aktu urodzenia dziecka, na którym widnieją pełne imiona, nazwiska i dane jego rodziców – preferowane są formularze wielojęzyczne sporządzone zgodnie z Konwencją Wiedeńską z 8 września 1976 roku
- Odpisy aktów urodzenia małżonków. Zagraniczny akt urodzenia powinien zawierać pełne imiona, nazwiska i dane rodziców małżonka – zaleca się dostarczenie odpisu na formularzu wielojęzycznym, zgodnym z Konwencją Wiedeńską z 8 września 1976 roku . Jeśli przedstawiany odpis aktu urodzenia został wydany przez państwo nie będące członkiem Unii Europejskiej i nie jest zgodny z formularzem ustalonym przez Konwencję Wiedeńską – należy go wcześniej zalegalizować w Konsulacie kraju, który akt wydał.
- Jeśli małżeństwo rodziców nie zostało zarejestrowane w Polsce, należy również przedłożyć dokumentację do rejestracji małżeństwa.
W przypadku dziecka urodzonego poza małżeństwem do wniosku należy dołączyć:
- Odpis zupełny aktu urodzenia dziecka;
- Odpisy aktów urodzenia rodziców (jeśli akt urodzenia jest umiejscawiany w USC, który sporządził akt urodzenia jednego z rodziców, rodzic ten nie musi przedkładać odpisu aktu). Zagraniczny akt urodzenia powinien zawierać pełne imiona, nazwiska i dane rodziców posiadacza aktu – zaleca się dostarczenie odpisu na formularzu wielojęzycznym, zgodnym z Konwencją Wiedeńską z 8 września 1976 roku (Estratto del Atto di Nascita plurilingue con paternitŕ e maternitŕ);