Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Sprzeciw do nakazu zapłaty

03.12.2013
Dariusz Kostyra
Autor:
Dariusz Kostyra Radca Prawny
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, w przeciwieństwie do nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, nie jest uzależnione od wniosku powoda. Dlatego też nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym powinien być wydawany w każdej sprawie, której przedmiotem jest roszczenie pieniężne, a jednocześnie nie zachodzą przeszkody, o których mowa w art. 499 Kodeksu postępowania cywilnego.
 
Strona pozwana, która nie zgadza się z treścią nakazu zapłaty ma prawo wniesienia sprzeciwu do nakazu zapłaty w całości lub części. W sprzeciwie od nakazu zapłaty pozwany powinien przedstawić wszystkie okoliczności faktyczne i dowody przeciwko żądaniu pozwu. Twierdzenia i dowody zgłoszone później będą bowiem podlegały pominięciu, chyba że pozwany uprawdopodobni, że nie zgłosił ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności (art. 503§1 Kodeksu postępowania cywilnego).
 
Termin na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty wynosi dwa tygodnie od doręczenia nakazu zapłaty wraz z pozwem i załącznikami. Zgodnie z Kodeksem cywilnym termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. 
 
Dodatkowe dni wolne od pracy (w tym soboty), wprowadzone stosownie do przepisów kodeksu pracy po jego zmianie ustawą z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. 1996 r. Nr 24 poz. 110) lub na podstawie innych przepisów, nie są w rozumieniu art. 165 § 1 kpc w związku z art. 115 kc dniami uznanymi ustawowo za wolne od pracy.
 
Doręczenie pozwanemu samego nakazu zapłaty, bez odpisu pozwu i załączonych dokumentów, nie wywołuje skutków doręczenia (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 listopada 1964 r., II CZ 79/64, OSNCP 1965, nr 7–8, poz. 132).
 
Podobnie takich skutków nie wywołuje doręczenie zastępcze w miejscu gdzie faktycznie pozwany nie zamieszkuje. Skuteczność zastępczego doręczenia, o którym mowa w § 1 i 2 art. 139 kpc uzależniona jest od podstawowego warunku, jakiemu winno odpowiadać pismo sądowe, a mianowicie że adres osoby do której jest skierowane jest prawidłowy. Przepis ten bowiem zakłada, że adresat mieszka pod wskazanym adresem, a jedynie zachodzi niemożność doręczenia mu pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzednich.
 
Termin na złożenie sprzeciwu do nakazu zapłaty podlega przywróceniu. 
 
Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu do nakazu zapłaty dalsze rozpoznanie sprawy następuje według przepisów postępowania zwykłego bądź według przepisów właściwego postępowania odrębnego. W toku dalszego postępowania dopuszczalna jest zmiana powództwa, chyba że przepisy właściwego postępowania odrębnego stanowią inaczej, np. w postępowaniu uproszczonym.
 
Wydając wyrok w sprawie, w sentencji sąd nie odnosi się do wydanego wcześniej nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, a także nie orzeka o żądaniu, co do którego nakaz zapłaty się uprawomocnił.


Tagi: sprzeciw od nakazu zapłaty, nakaz zapłaty

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 04.12.2013 Mirek napisał(a):

  Dzień dobry, kupiłem 12.08.2010 pojazd z komisu na podstawie faktury VAT marża z polisą 30 dniową firmy UNIQA. Po jakimś czasie dostałem wezwanie z PZU o zapłatę drugiej polisy o której nic nie wiedziałem. W tym czasie ja ten pojazd już zdążyłem ubezpieczyć w towarzystwie AXA lecz PZU domaga się ode mnie zapłaty tej polisy której nie dostałem z pojazdem i sprzedający ją zataił. Dnia 23.11.2013 dosrałem nakaz zapłaty kwoty 865,00zł + odsetki i 30zł koszty procesu w postępowaniu upominawczym, co dalej robić czy wnosić sprzeciw. Proszę o podpowiedź.

 • 13.12.2013 Monia napisał(a):

  W dniu 02/12/2013 otrzymałam sadowy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Sprawa dotyczy pożyczki zaciągniętej w PROVIDENT Polska ponad 10 lat temu. W momencie kiedy zaczęły się problemy ze splata dzwonił do mnie pracownik Providenta odnośnie opóźnień w spłacie. Byłam gotowa do spłaty kredytu lecz poprosiłam o rozbicie długo na raty które mogłabym spłacić. W odpowiedzi usłyszałam, w takim wypadku skontaktuje się ze mną windykacja, lecz przez kilka miesięcy nie było żadnego odzewu. Chciałam podkreślić ze w okresie tym komornik pobierał cale dochody męża nie zostawiając nawet minimum socjalnego a ja w obecnym czasie już nie pracowałam. Co robić?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły