Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Skarga do Strasburga

04.05.2013
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Prawo wniesienia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wynika z Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. 
 
Kto może wnieść skargę do Strasburga ?
 
Skargę do Trybunału może wnieść:
 1. każde państwo będące stroną Konwencji (sprawy międzypaństwowe);
 2. każda osoba, organizacja pozarządowa lub grupa jednostek (skargi indywidualne).
 
Kiedy można wnieść skargę do Strasburga ?
 
Państwo będące stroną Konwencji może wnieść skargę do Trybunału, jeśli uważa, że inne państwo, które jest także stroną Konwencji, naruszyło jej postanowienia lub postanowienia jej protokołów. 
 
Ważne: Skargę indywidualną do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka może wnieść każda osoba, organizacja pozarządowa lub grupa jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia przez jedną ze stron Konwencji praw zawartych w Konwencji lub jej Protokołach. 
 
Państwa będące stronami Konwencji zobowiązane są nie przeszkadzać w żaden sposób skutecznemu wykonywaniu prawa do wniesienia skargi do Strasburga. 
 
Wymogi dopuszczalności skargi do Strasburga
 
Europejskiego Trybunału Praw Człowieka może rozpatrywać sprawę dopiero po wyczerpaniu wszystkich  środków odwoławczych, przewidzianych prawem wewnętrznym, zgodnie z powszechnie uznanymi zasadami prawa międzynarodowego, i jeśli sprawa została wniesiona w ciągu sześciu miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji.
 
W przypadku skargi indywidualnej Trybunał nie może rozpatrzyć żadnej skargi, która:
 1. jest anonimowa lub
 2. jest co do istoty identyczna ze sprawą już rozpatrzoną przez Trybunał lub ze sprawą, która została poddana innej międzynarodowej procedurze dochodzenia lub rozstrzygnięcia, i jeśli skarga nie zawiera nowych, istotnych informacji.
 
Trybunał obowiązany jest uznać za niedopuszczalną każdą skargę indywidualną, jeśli uważa, że:
 1. skarga nie daje się pogodzić z postanowieniami Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności lub postanowieniami jej protokołów;
 2. jest w sposób oczywisty nieuzasadniona;
 3. stanowi nadużycie prawa do skargi.   
 
Skargę uznaną za niedopuszczalną Trybunał odrzuca. O odrzuceniu skargi Trybunał może zdecydować w każdej fazie postępowania.
 
Interwencja strony trzeciej
 
We wszystkich sprawach rozpatrywanych przez Izbę lub Wielką Izbę państwo będące stroną Konwencji, którego obywatelem jest skarżący, ma prawo do przedkładania pisemnych uwag i do uczestnictwa w rozprawach. Ponadto przewodniczący Trybunału może, w interesie wymiaru sprawiedliwości, zaprosić każde państwo – stronę Konwencji, które nie jest stroną w postępowaniu, lub każdą zainteresowaną osobę, inną niż osoba skarżąca, do przedkładania pisemnych uwag i do uczestnictwa w rozprawach.
 
Skreślenie skargi z listy
 
Trybunał może w każdej fazie postępowania zdecydować o skreśleniu skargi z listy spraw, jeżeli okoliczności prowadzą do wniosku, że:
 1. skarżący nie podtrzymuje swej skargi, lub
 2. spór został już rozstrzygnięty, lub
 3. z jakiejkolwiek innej przyczyny ustalonej przez Trybunał nie jest uzasadnione dalsze rozpatrywanie skargi.
 
Jednakże Trybunał obowiązany jest kontynuować rozpatrywanie skargi, jeśli wymaga tego poszanowanie praw człowieka w rozumieniu Konwencji i jej protokołów.
 
Trybunał może podjąć decyzję o ponownym wpisaniu skargi na listę spraw, jeśli uzna, że okoliczności uzasadniają takie postępowanie.
 
Rozpatrywanie skarg i procedura polubownego załatwiania
 
W przypadku, gdy Trybunał uzna skargę za dopuszczalną:
 1. kontynuuje on rozpatrywanie sprawy z udziałem przedstawicieli stron i, jeśli zachodzi potrzeba, podejmuje dochodzenie, a zainteresowane państwa obowiązane są udzielić dla jego skutecznego przeprowadzenia wszelkich niezbędnych ułatwień;
 2. pozostaje on do dyspozycji zainteresowanych stron celem polubownego załatwienia sprawy na zasadach poszanowania praw człowieka w rozumieniu Konwencji i jej protokołów.
 
Jeśli zdołano doprowadzić do polubownego załatwienia sprawy, Trybunał skreśla skargę z listy spraw w formie decyzji, która ogranicza się do krótkiego przedstawienia faktów i przyjętego rozwiązania.
 
Rozprawy przed Trybunałem są publiczne, chyba że Trybunał zdecyduje inaczej ze względu na wyjątkowe okoliczności.
 
W sytuacji, gdy Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdzi,  że nastąpiło naruszenie Konwencji lub jej protokołów, oraz jeśli prawo wewnętrzne zainteresowanego państwa – strony Konwencji pozwala tylko na częściowe usunięcie konsekwencji tego naruszenia, Trybunał orzeka, gdy zachodzi potrzeba, słuszne zadośćuczynienie pokrzywdzonej stronie.
 
Wyroki Trybunału
 
W okresie trzech miesięcy od daty wydania wyroku przez Izbę każda ze stron postępowania może, w wyjątkowych przypadkach, wnioskować o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby. Zespół pięciu sędziów Wielkiej Izby przyjmie wniosek, jeśli sprawa ujawnia poważne zagadnienie dotyczące interpretacji lub stosowania Konwencji i jej protokołów lub poważną kwestię o znaczeniu ogólnym. W przypadku, gdy zespół przyjął wniosek, sprawę rozstrzyga Wielka Izba w drodze wyroku.
 
Wyrok Wielkiej Izby jest ostateczny. Natomiast wyrok Izby staje się ostateczny:
 1. jeśli strony oświadczają, że nie będą wnioskować przekazania sprawy do Wielkiej Izby, lub
 2. trzy miesiące od daty wydania wyroku, jeśli nie złożono wniosku o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby, lub
 3. jeśli zespół Wielkiej Izby odrzuci wniosek o przekazanie sprawy do jej rozpatrzenia.
 
Należy podkreślić, iż ostateczny wyrok podlega opublikowaniu.
 
Wyroki, jak również decyzje uznające skargi za dopuszczalne lub niedopuszczalne, zawierają uzasadnienie. Jeżeli wyrok w całości lub w części nie wyraża jednomyślnej opinii sędziów, każdy sędzia jest uprawniony do załączenia opinii odrębnej.
 
Państwa będące stronami Konwencji zobowiązane są do przestrzegania ostatecznego wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu we wszystkich sprawach, w których są stronami.
 
Ostateczny wyrok Trybunału przekazuje się Komitetowi Ministrów, który czuwa nad jego wykonaniem.


Tagi: skarga

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 11.05.2013 Mirek napisał(a):

  Witam ,juz pisalem wszedzie nawet do Afryki i na Antarktyde Do Brazylii i na Ksiezyc i nikt mi nie odpisla bo jestem wariat ale chodzi o to ze mam 57 lat z zawodu jestem monter spawacz okretowy posiadam stopiem niepelnosprawnosci umiarkowany.w okresie od stycznia do marca 2 miesciace spedzilem w psychiatrkowie z powodu depresjii oraz chwiejnej osobowosci emocjonalnej z agresja i autoagresja...lecze sie u psychiatry od 3,5 roku...do tego jestem po operacji kregoslupa i grozi mi nastepna poniewaz kregoslup w odcinku szyjnym i ledzwiowym jest mocno zniszczony i wymaga intensywnego leczenia tak jak moja glowa gdzie juz sie cielem,mysli samobujcze mnie nie opuszczaja a agresja doprowadza mnie do tego ze komus zrobie krzywde...a tym kims bedzie ZUS i ich pomioty dabelskie orzecznicy lek..Pisalem juz w tej sprawie do Prezydenta RP i do Premiera Rp i do Ministerstwa Zdrowia kazdy mnie olal i olewa .Jedynie kancelaria Prezydenta naslala na mnie Policje do domu bo sie zmartwili czy nie zrobie sobie czegosc zlego chchchhihi jak bede chcial to i tak sobie zrobie bo nikt mnie nie upilnuje.A wszystko to przez cholerny ZUS w Gdansku ul.Marynarki Polskiej146.11.04.13 stanelem na pierwszej w zyciu komisji o rente u p[sychiatry ktory mi przyznal rente jednak po tygodniu Zus wyslal nastepne zawiadomienie bym stawil sie u drugiego psychiatry ktory mi odebral ta nie doszla jeszcze rente i wyslal mnie ten drugi psychiatra do neurologa i trzeci raz w okresie 3 tyg.stanelem na komisji.Neurolog cos tam popisal popisal i kazal czekac i czekam tak od 6maja w wlasciwie od 11kwietnia2013mam zwolnienie lekarskie i mam az z tego tytulu 500zl! chorobowego i szaleje po knajpach ,burdelach z taka kasa jak boss mafii sie czuje.Las Palmas Kanary Rio Braziliero i ok i pewnie dlatego nie dadza mi renty bo tej renty musieli by mi dfac troszke wiecej i zrobilo by sie w kasie pusto w Zusie nie mieli by na dziwki kurwyi na swoje super auta.Wale to ,mam tylko pytanie czy ktos kiedys polozy kres tym bandytom juz czwarty raz nie dam sie namowic na komisje albo mi ja dadza albo po otrzymaniu decyzji pojade pod Belweder skuje sie lancuchami i na oczach swiata sie kurwa mac spale.Ten Zus w Gdansku to czuby, robia z ludzmi co chca i ze mna ile, jeszcze pozyje ile rok piec? bo zdechne zanim cokolwiek mi dadza szakale i hieny.A wy panowie jesli jestescie tacy cwani i madrzy w swych slowach ktore tu publikujecie i pszecie to pkazcie ze stac was na zburzenie rezimu ZUSOWSKIEGO i ich pomiotow diabelskich orzecznikow medycznych,stanicie w naszej obronie a nie tylko gdacie i gadacie.I nie zycze sobie tu zadnej Policji bo i tak nie wpuszcze zyje w "wolnym"kraju ale mam prawo nikogo nie wpuszczac.Z wyrazami szacunku uklonow i wszystkiego co dobre Mirek Skrobek z Gdyni...PS wiem ze Ministerstwo Zdrowia przeslalo moja skarge do ZUSU w Gdansku ,oj to juz widze jak dostane ta rente!? nasla swych goryli na mnie i znajdziecie mnie w rowie z poderznietym gardlem to pewne.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły