Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Podwójne opodatkowanie

22.03.2013
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Podwójne opodatkowanie to dwukrotne opodatkowanie tego samego przedmiotu opodatkowania. Wyróżnia się zewnętrzne podwójne opodatkowanie oraz wewnętrzne podwójne opodatkowanie.
 
Zewnętrzne podwójne opodatkowanie
 
Zewnętrzne podwójne opodatkowanie dochodów ma miejsce wówczas, gdy ten sam dochód jest obłożony podatkiem w dwóch różnych krajach. Sytuacja taka występuje np. w przypadku, gdy dana osoba wyjechała ze swojego ojczystego kraju i pracuje za granicą, ma ona wówczas obowiązek płacić podatek od dochodów zarówno w kraju, w którym pracuje, jak i w kraju, którego jest obywatelem. Zewnętrzne podwójne opodatkowanie występuje także w przypadku firmy zarejestrowanej w Polsce, która uzyskuje dochody np. z zagranicznych lokat bankowych. Ma ona wówczas obowiązek płacić podatek od tych dochodów w dwóch krajach. 
 
Konsekwencją zderzenia ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego jest powstanie zewnętrznego podwójnego opodatkowania.
 
Ograniczony obowiązek podatkowy występuje w kraju, w którym osiągane są dochody i ogranicza się on jedynie do przychodów uzyskanych w tym kraju. Natomiast nieograniczony obowiązek podatkowy obejmuje całość osiągniętych przez podatnika dochodów niezależnie od tego, w jakim kraju zostały one uzyskane. Obowiązek ten występuje w kraju rezydencji podatnika. Krajem tym jest państwo, w którym znajduje się tzw. centrum interesów życiowych podatnika. Zalicza się do nich np. posiadanie domu, przebywanie przez większość dni w roku. 
 
W celu uniknięcia zewnętrznego podwójnego opodatkowania państwa podpisują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
 
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają z reguły charakter dwustronny. Rzadko zdarza się by były to umowy wielostronne. 
 
W umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania Polska stosuje dwie metody. Pierwszą z nich jest metoda wyłączenia z progresją (zwolnienia podatkowe). Natomiast drugą – metoda zaliczenia proporcjonalnego (kredyt podatkowy). W pierwszej ze wskazanych wyżej metod państwo zwalniające określony dochód z opodatkowania, pomimo tego uwzględnia go przy ustalaniu progów podatkowych dla pozostałych dochodów. Metoda kredytu podatkowego polega zaś na tym, iż liczy się podatek od łącznej sumy dochodów uzyskanych przez podatnika zarówno w Polsce, jak i za granicą. Następnie od uzyskanego podatku odejmuje się podatek zapłacony w innym państwie. Należy jednakże podkreślić, iż kwota podatku podlegającego odliczeniu nie może przewyższać kwoty podatku, która przypada proporcjonalnie na dochód osiągnięty za granicą. Oznacza to, iż podatnik nie może zredukować podatku, który zobowiązany jest zapłacić w Polsce przez wykorzystanie faktu, iż pracuje w kraju, w którym obowiązują wyższe podatki niż w Polsce. 
 
Polska podpisała z ponad 80 krajami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. 
 
Wewnętrzne podwójne opodatkowanie
 
Wewnętrzne podwójne opodatkowanie ma miejsce wówczas, gdy np. określony dochód opodatkowany jest dwukrotnie przez fiskus danego kraju. Może ono dotyczyć podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, VAT-u i akcyzy. 


Tagi: podatek

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły