Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Waloryzacja czynszu

14.03.2013
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Przytoczony przepis art. 3581 § 1 k.c. ustanawia zasadę nominalizmu. Należy jednakże podkreślić, iż zasada ta nie w każdym przypadku musi być korzystna dla stron umowy. Sytuacja taka będzie miała miejsce zwłaszcza w razie, gdy nastąpi zmiana siły nabywczej pieniądza. Ustawodawca biorąc tą okoliczność pod uwagę w § 2 wskazanego wyżej artykuły stworzył stronom możliwość zamieszczenia w umowie tzw. klauzul waloryzacyjnych. Zgodnie bowiem z tym przepisem strony mogą zastrzec w umowie, że wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona według innego niż pieniądz miernika wartości.
 
Klauzula waloryzacyjna ma zabezpieczyć strony umowy przed zmianą, a w zasadzie spadkiem wartości pieniądza.
 
Waloryzacja powinna uwzględniać interes obu stron stosunku prawnego (Wyrok SN  z dnia 18 stycznia 1996 r., I PRN 102/95).
 
W przypadku, gdy w umowie zostanie zawarta klauzula waloryzacyjna najemca zobowiązany jest zapłacić wynajmującemu sumę pieniężną, która w momencie spełnienia świadczenia odpowiadać będzie wartości wskazanego w umowie przedmiotu. 
 
Klauzula waloryzacyjna może być zawarta we wszystkich rodzajach umów, a także może obowiązywać w zobowiązaniach pozaumownych. Omawiana klauzula największe znaczenie ma w stosunkach zobowiązaniowych ciągłych, do których zalicza się m.in. najem. 
 
Jak już wyżej wskazano, klauzula waloryzacyjna ma zabezpieczać strony umowy przed zmianą wartości pieniądza. Klauzula ta może dotyczyć jedynie zobowiązań, których przedmiotem są świadczenia pieniężne. W umownej klauzurze waloryzacyjnej strony powinny określić:
 1. rodzaj miernika inny niż pieniądz;
 2. sposób przeliczania miernika, o którym mowa w pkt 1 na pieniądz (np. przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę).
 
Do najczęściej spotykanych w praktyce mierników wartości zalicza się:
 1. klauzulę złota;
 2. klauzulę walutową;
 3. klauzulę towarową;
 4. klauzulę usług;
 5. klauzulę kosztów wytworzenia danych produktów;
 6. klauzulę uposażenia.
 
Należy jednakże podkreślić, iż strony mogą swobodnie określić w umowie miernik wartości. 
 
Nie muszą dokonać wyboru jednego z wyżej wskazanych. 
 
Zawarcie w umowie najmu klauzuli waloryzacyjnej stanowi zgodę stron na niejako automatyczną waloryzację wysokości czynszu.
 
W umowie najmu strony powinny określić także co jaki czas będzie następować waloryzacja czynszu. 
 
W przypadku, gdy w umowie najmu znajduje się klauzula waloryzacyjna najemca obowiązany jest zapłacić wynajmującemu czynsz w wysokości, która w momencie spełnienia świadczenia odpowiadać będzie wartości określonego w umowie przedmiotu. 
 
Nie jest dopuszczalna sądowa waloryzacja świadczeń na podstawie art. 3581 § 3 k.c. w sytuacji, gdy strony zawarły w umowie klauzulę waloryzacyjną (art. 3581 § 2 k.c.) (Wyrok SN z dnia 7 listopada 1995 r., I PRN 40/95).


Tagi: czynsz, waloryzacja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły