Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Dowód z akt sprawy

07.03.2013
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Zgodnie z przepisem art. 224 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1965, Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) można zamknąć rozprawę również w wypadku, gdy ma być przeprowadzony jeszcze dowód przez sędziego wyznaczonego lub przez sąd wezwany albo gdy ma być przeprowadzony dowód z akt lub wyjaśnień organów administracji publicznej, a rozprawę co do tych dowodów sąd uzna za zbyteczną. Należy jednakże podkreślić, iż zgodnie z orzecznictwem i doktryną dowód z akt sprawy nie istnieje. Dlatego też nie można go przeprowadzić.
 
Nie można przeprowadzić dowodu z akt sprawy, ponieważ dowód taki nie istnieje.
 
Celem przytoczonego wyżej przepisu nie jest wprowadzenie do katalogu dowodów przewidzianych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego nowego rodzaju dowodu. Przepis ten ma jedynie na celu wskazanie sytuacji, w której rozprawa może zostać zamknięta.
 
Dowodem mogą być jedynie określone dokumenty zawarte w aktach innej sprawy sądowej albo z innych akt prowadzonych przez stronę czy osobę trzecią i to tylko te dokumenty, które mogą wykazać fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie (art. 227 k.p.c.) (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 1 grudnia 2010 r., I CSK 91/10).
 
Istotnym jest fakt, iż dowodem mogą być jedynie dokumenty, które znajdują się w aktach sprawy nie zaś same akta. 
 
Nie istnieje taki środek dowodowy jak dowód z akt sprawy, środkiem dowodowym są wyłącznie konkretne dokumenty znajdujące się w aktach danej sprawy (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2006 r., VI ACa 343/2006).
 
Dodać należy, że prawu  procesowemu nie jest znany „dowód z akt”. Zawarte w art. 224 § 2 k.p.c. sformułowanie "...gdy ma być przeprowadzony dowód z akt..." oznacza możliwość dopuszczenia dowodu z dokumentów znajdujących się w aktach. Strona, która chce skorzystać z tego środka dowodowego (dowodu z dokumentu), powinna go oznaczyć i wskazać jego miejsce w aktach. Nie czyniąc tego, powołuje - jak już podkreślono - środek dowodowy nieznany polskiemu prawu procesowemu (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2002 r., V CKN 721/00).
 
W judykaturze można znaleźć także orzeczenia, których teza na pierwszy rzut oka sprzeciwia się twierdzeniu, iż dowód z akt sprawy nie istnieje. Jednakże uzasadnienie wyroku wskazuje, że jest on zgodny z przytoczonymi wyżej.
 
Skoro źródłem informacji dla autora artykułu były informacje, jakie uzyskał z dokumentów znajdujących się w aktach sprawy, to wniosek o sprowadzenie tych akt był uzasadniony. Strona w inny sposób nie mogłaby bowiem dotrzeć do dokumentów, które stanowiły dla niej istotny środek dowodowy do wykazania, że naruszenie dóbr osobistych nie było bezprawne. Sąd powinien sprowadzić wspomniane akta i wtedy ewentualnie zażądać od strony wskazania, na których dokumentach w nich zgromadzonych autor artykułu oparł swoje ustalenia (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2007 r., I CSK 134/07). 


Tagi: dowód, akta sprawy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły