Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zaświadczenie o niekaralności

12.02.2013
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Zgodnie z ustawą z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 654 z póxn. zm.) każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w Krajowym Rejestrze Karnym. Osobie, której dane osobowe znajdują się w zbiorach danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym, na jej wniosek, udostępnia się informację o treści wszystkich zapisów dotyczących tej osoby.
 
Ponadto każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz każdej osobie, która mieszka lub mieszkała w jednym z tych państw, przysługuje prawo do złożenia do Krajowego Rejestru Karnego wniosku o wystąpienie z zapytaniem o informację dotyczącą jego osoby zawartą w rejestrze karnym innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jeżeli jest lub była obywatelem państwa, do którego kierowane jest zapytanie, lub mieszka albo mieszkała na jego terytorium.
 
Także każdemu podmiotowi zbiorowemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane są zgromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym. Podmiotowi, którego dane znajdują się w zbiorach danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym, na jego wniosek, udostępnia się informację o treści wszystkich zapisów dotyczących tego podmiotu.
 
W celu uzyskania zaświadczenia o niekaralności należy złożyć zapytanie o udzielenie informacji o osobie pochodzących z rejestru karnego.
 
Zapytanie to składa się na urzędowym formularzu.
 
Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać:
 1. w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego;
 2. w Punktach Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego przy sądach powszechnych na terenie kraju.
 
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2003 r. w sprawie określenia wysokości opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego (Dz. U. z 2003 r., Nr 151, poz. 1468 z późn. zm.) wydanie zaświadczenia o niekaralności podlega opłacie w następującej wysokości:
 1. 50 zł – za informację o osobie;
 2. 100 zł – za informację o podmiocie zbiorowym.
 
Wyżej wskazaną opłatę uiszcza się w znaczkach opłaty sądowej, które należy nakleić na wypełnionym formularzu zapytania. Znaczki opłaty sądowej są do nabycia w siedzibie Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego lub też w kasach sądów powszechnych. 
 
Prawidłowo wypełniony, a także opłacony formularz zapytania o udzielenie informacji o osobie można złożyć albo osobiście w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego lub jednym z Punktów Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego albo przesłać pocztą na adres Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego. W przypadku, gdy wskazany formularz jest składany osobiście, osoba, która go składa powinna mieć przy sobie dokument pozwalający na ustalenie jej tożsamości. 
 
Termin ważności zaświadczenia o niekaralności wynosi 6 miesięcy.
 
Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać zarówno osobiście, jak i przez pełnomocnika. W przypadku odbioru przedmiotowego zaświadczenia przez pełnomocnika obowiązany jest on posiadać pisemne upoważnienie od osoby wskazanej w formularzu zapytania o udzielenie informacji, a także dowód osobisty. Od pełnomocnictwa należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł. 
 
O zaświadczeniu o niekaralności stanowi także rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie udzielania informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych na podstawie danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2012 r., poz. 518).


Tagi: zaświadczenie, krk

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 02.11.2014 jarek napisał(a):

  Witam. Moje pytanie - Jeśli dostane wyrok w zawiasach za drobne przesŧępstwo a dokładnie za zamiane towaru droższego na tańszy w sklepie OBI Różnica cenowa to 149zł . Czy za to drobne przewinienie mogę stracić pracę. Jestem leśniczym i nigdy nie byłem karany.Czy pracodawca dowie się o moim występku, o tym , że będe karany - będe miał wyrok prawdopodobnie wyrok w zawiasach tak powiedzieli panowie policjanci.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły