Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Deklaracja wekslowa

21.12.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Deklaracja wekslowa to dokument, który zwykle jest wystawiany łącznie z wekslem in blanco. Deklaracja stwierdza treść porozumienia pomiędzy wystawcą weksla a wierzycielem, który przyjmuje weksel co do wypełnienia weksla. 
 
Zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz. U. z 1936 r., Nr 37, poz. 282 z późn. zm.) wręczeniu weksla powinno towarzyszyć zawarcie wyżej wskazanego porozumienia. Przepisy tej ustawy nie określają jednak zarówno formy, jak i jego treści. Deklarację wekslową sporządza albo wystawca weksla i wręcza ją wierzycielowi albo dokument ten podpisują zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. 
 
W deklaracji wekslowej powinno się znaleźć upoważnienie wierzyciela do uzupełnienia weksla. 
 
Do pozostałych elementów deklaracji wekslowej należą:
 1. upoważnienie wierzyciela do wpisania na wekslu terminu płatności;
 2. upoważnienie wierzyciela do wpisania na wekslu m.in. następujących klauzul: bez protestu, bez kosztów, domicylu;
 3. oznaczenie co najmniej podstaw ustalenia odpowiedzialności wystawcy weksla – chodzi o wskazanie obiektywnych kryteriów pozwalających w przyszłości określić rozmiar zobowiązania wekslowego;
 4. wskazanie kwoty, do której weksel będzie mógł być uzupełniony;
 5. uzależnienie weksla od warunku lub od terminu.
 
Deklaracja wekslowa określa zakres odpowiedzialności dłużnika.
 
Dlatego też wystawca weksla powinien zadbać o to, aby w deklaracji wekslowej precyzyjnie określono warunki wypełnienia weksla. 
 
Należy podkreślić, iż deklaracja wekslowa może być zmieniona. Możliwość taka występuje także po wręczeniu weksla przez wystawcę wierzycielowi. Zmiana deklaracji wekslowej może polegać bądź na zawężeniu bądź na rozszerzeniu zakresu odpowiedzialności dłużnika. 
 
Deklaracja wekslowa jest dokumentem istotnym nie tylko dla wystawcy weksla, ale także dla innych podmiotów stosunku wekslowego takich, jak np. poręczyciel wekslowy. Istotnym jest fakt, iż poręczyciel wekslowy może zawrzeć inną deklarację wekslową aniżeli wystawca weksla. Jednakże najlepsza sytuacja występuje wówczas, gdy poręczyciel podpisze tą samą deklarację wekslową co dłużnik. Wynika to z faktu, iż wówczas nie ma wątpliwości co do zakresu odpowiedzialności poręczyciela. 
 
Deklarację wekslową, którą podpisał poręczyciel wekslowy można traktować jak umowę poręczenia cywilnego w przypadku, gdy będzie ona spełniać wszystkie przesłanki, które są niezbędne do ważnego poręczenia cywilnego za dług przyszły. Do przesłanek tych zalicza się:
 1. określenie górnej wysokości odpowiedzialności poręczyciela;
 2. zobowiązanie poręczyciela do spełnienia świadczenia na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.
 
Należy podkreślić, iż deklaracja wekslowa może mieć decydujący wpływ dla określenia zakresu egzekucji prowadzonej z majątku dłużnika wekslowego, który pozostaje w związku małżeńskim. W przypadku, gdy małżonek wystawcy weksla jest jednym z dłużników wekslowych to egzekucja może być prowadzona zarówno z odrębnych majątków obu małżonków, jak i z ich wspólnego majątku. Natomiast w przypadku, gdy małżonek dłużnika wekslowego nie złożył podpisu na wekslu, na wierzycielu spoczywa obowiązek wykazania, iż małżonek ten wiedział o długu. Wówczas deklaracja wekslowa, która zawiera zgodę małżonka na zaciągnięcie zobowiązania przez współmałżonka może stanowić podstawę wszczęcia egzekucji ze wspólnego majątku małżonków. 


Tagi: weksel

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły