Jak napisać pozew o alimenty ?
19.12.2012
Pisząc
pozew o
alimenty należy brać pod uwagę przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1965, Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) oraz przepisy ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).
Sąd właściwy do wniesienia pozwu o alimenty
W pozwie o
alimenty tak, jak w każdym piśmie procesowym powód powinien wskazać sąd właściwy, do którego
pozew jest wnoszony.
Sądem właściwym do wniesienia pozwu o
alimenty jest sąd rejonowy.
W pozwie należy wskazać sąd rejonowy, jego siedzibę oraz wydział właściwy do rozpatrzenia sprawy.
W przypadku pozwu o
alimenty występuje właściwość przemienna. Oznacza to, iż przedmiotowy
pozew można wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania lub do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów. Wybór pomiędzy tymi dwoma sądami należy do powoda. W sytuacji jednak, gdy strona pozwana nie ma miejsca zamieszkania w Rzeczypospolitej, powództwo można wytoczyć wyłącznie przed sąd właściwy według miejsca zamieszkania powoda.
W przypadku, gdy osoba zobowiązana do alimentów ma miejsce zamieszkania za granicą powód może dochodzić alimentów przed sądem polskim.
Strona powodowa
W pozwie o
alimenty powinno się wskazać osobę, która wnosi o ich zasądzenie. Przykładowo wskazać można, iż to dziecko jest uprawnione do wystąpienia z powództwem o
alimenty dla siebie. Jednakże w postępowaniu dziecko powinno być reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego, którym może być jedno z rodziców lub opiekun. Osobę tą należy wskazać jako działającą w imieniu dziecka.
Strona pozwana
W pozwie należy w sposób prawidłowy określić osobę, od której żąda się alimentów. Określenie to powinno być dokonane poprzez wskazanie jej imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania.
Wnioski, które mogą być zamieszczone w pozwie o alimenty
Przede wszystkim w pozwie o
alimenty powód powinien zawrzeć żądanie, aby sąd zasądził określoną kwotę alimentów, które mają być płatne miesięcznie. Powód powinien wskazać także dzień, do którego strona pozwana powinna uiszczać żądaną kwotę alimentów. Natomiast inne wnioski mogą być zawarte w pozwie o
alimenty według uznania. Są to wnioski, które mogą być zawarte w każdym pozwie. Należą do nich m.in. wniosek o zasądzenie od strony pozwanej kosztów procesu, wniosek o wezwanie na rozprawę świadków. Można także wnieść o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Trzeba jednak podkreślić, iż sąd z urzędu nadaje rygor natychmiastowej wykonalności wyrokowi zasądzającemu
alimenty co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące.
Uzasadnienie pozwu
W uzasadnieniu pozwu o
alimenty powinno się wykazać istnienie przesłanek obowiązku alimentacyjnego. Przede wszystkim powód powinien wykazać, iż strona pozwana ma możliwości zarobkowe i majątkowe pozwalające mu na wywiązywanie się z żądanych alimentów. Strona powodowa powinna także wskazać, iż nie ma żadnego majątku, z którego dochód mógłby pozwolić jej na pokrycie kosztów jej utrzymania. Każda ze wskazanych wyżej okoliczności powinna być udowodniona konkretnym dowodem, np. zeznaniami świadków, dokumentami.
Załączniki do pozwu
Należy podkreślić, iż powód obowiązany jest wymienić w spisie załączników wszystkie dokumenty, na które powołał się w treści pozwu. Załączniki te wraz z odpisami dla strony przeciwnej powinny być dołączone do pozwu. Należy załączyć także odpis pozwu.
Podpis
Pozew o
alimenty tak, jak każdy inny
pozew, powinien być podpisany własnoręcznie przez wnoszącego.
pozew, który nie został podpisany nie będzie rozpoznany przez sąd.
Opłaty
Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 90, poz. 594 z późn. zm.) strona, która wnosi
pozew o
alimenty jest zwolniona z mocy prawa od ponoszenia kosztów sądowych.
Strona dochodząca alimentów zwolniona jest z mocy samego prawa od kosztów sądowych.
Termin przedawnienia roszczenia
Należy podkreślić, iż roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem 3 lat. W związku z tym uprawniony może dochodzić nie tylko bieżących alimentów, ale także zaległych.
Tagi: pozew, alimenty
Opinie naszych zadowolonych Klientów