Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zmiany w becikowym w roku 2013

12.12.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Becikowe uregulowane jest w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2003 r., Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.). 
 
Stare zasady
 
Dotychczasowe zasady przyznawania becikowego obowiązują w stosunku do dzieci urodzonych do końca 2012 r. 
 
Do końca 2012 roku prawo do becikowego ma każda rodzina bez względu na wysokość osiąganego przez nią dochodu. becikowe przysługuje w tej samej kwocie, która wynosi 1000 złotych. Istotnym jest fakt, iż becikowe przysługuje jednemu z rodziców lub prawnemu opiekunowi dziecka. becikowe zostaje wypłacone na podstawie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza fakt, iż matka co najmniej od 10 tygodnia ciąży przebywała pod opieką lekarską i przynajmniej trzy razy wykonała obowiązkowe w ciąży badania. Zaświadczenie to powinno być wystawione na stosownym druku. Zaświadczenie to może być wystawione przez każdego lekarza. Nie musi być to bezwzględnie lekarz ginekolog. Może je także wystawić położna. Zaświadczenie to można złożyć w ciągu roku od momentu przyjścia dziecka na świat. Należy podkreślić, iż w przypadku, gdy dziecko urodzi się w 2012 r., a wniosek o przyznanie becikowego zostanie złożony w 2013 r. to wypłata becikowego nastąpi według zasad obowiązujących do końca 2012 r. 
 
Becikowe w 2013 roku
 
Przyznanie becikowego uzależnione będzie od wysokości dochodów osiąganych przez rodziców.
 
Prawo do becikowe przysługiwać będzie jedynie rodzinom, w których dochód na osobę w rodzinie nie będzie przekraczał 1922 złote netto. Natomiast rodziny, które osiągają wyższe dochody zostaną pozbawione prawa do przedmiotowego świadczenia. Należy podkreślić, iż brane są pod uwagę dochody osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku o wypłatę becikowego. 
 
W związku z prowadzeniem kryteriów dochodowego do wniosku o przyznanie becikowego konieczne będzie dołączenie oświadczenia członków rodziny o wysokości osiąganych przez nich dochodów. 
 
Wysokość becikowego w 2013 r. nie ulegnie zmianie. Nadal wynosić będzie 1000 zł. 
 
Nie zmienią się natomiast w 2013 r. zasady przyznawania becikowego tzw. „rodzinnego”, czyli dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Rodzice będą mogli pobrać becikowe wraz z dodatkiem do zasiłku rodzinnego. Nie będą musieli wówczas składać drugiego wniosku o becikowe. Udogodnienie to jest konsekwencją faktu, iż rodzicowi, któremu przysługiwać będzie prawo do dodatku na pewno przysługiwać będzie także prawo do becikowego. Wysokość dodatku nie ulegnie zmianie. Nadal będzie wynosić 1000 złotych. Łącznie z zapomogą rodzice będą mogli otrzymać 2000 złotych. Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka przyznawany będzie tak, jak dotychczas rodzinom o niskich dochodach. Dochody te nie mogą wynosić więcej niż 504 zł na osobę w rodzinie, a w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne – nie więcej niż 583 złote na osobę. Należy podkreślić, jednakże, iż dodatek ten dostaną jedynie osoby, które mają ustalone prawo do zasiłku rodzinnego, a więc spełniają kryteria jego przyznania. 


Tagi: becikowe

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 13.11.2013 Ireneusz napisał(a):

  Moja kobieta oczekuje porodu. Mam pytanie odnośnie becikowego, jeżeli moja kobieta zarejestrowała ciąże po upływie 10 tyg ciąży nie należy się jej żadna zapomoga w postaci becikowego lub innej zapomogi?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły