Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kredyt indeksowany

17.12.2018
Autor:
Katarzyna Kuczyńska Prawnik
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Kredyt indeksowany CHF, jest to kredyt w którym bank udziela kredytobiorcy kwotę wyrażoną w walucie polskiej ( co jednoznacznie wynika z właściwych postanowień umowy kredytowej). Następnie, po wypłaceniu kwoty w PLN, bank ustala pożyczoną kwotę zgodnie z kursem kupna CHF według tabeli kursowej banku, jest to tak zwana klauzula indeksacyjna.
 
Zawarta w umowie klauzula indeksacyjna, stanowi niedozwolone postanowienia umowne wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Abuzywnością nie jest objęta sama indeksacja zobowiązania z umowy kredytu, lecz brak precyzyjnego określenia w umowie mechanizmu ustalania kursów walut według których dokonywano indeksacji kredytu i obliczania raty kredytu zawartych w tabeli, w której wartości ustalane są jednostronnie przez bank. 
 
W orzeczeniu z dnia 17 maja 2017 roku, Sąd Okręgowy w Warszawie wskazał, że klauzula indeksacyjna stanowiła główne świadczenie stron, gdyż głównym celem było uzyskanie przez kredytobiorcę środków pieniężnych na ściśle określony w umowie cel oraz z uwzględnieniem okoliczności sprawy – uzyskanie korzystnego dla kredytobiorcy niskiego oprocentowania kredytu, co gwarantowała klauzula indeksacyjna do waluty CHF.
 
Konsument podpisując w banku umowę o udzieleniu kredytu hipotecznego, wnioskował o udzielnie mu 300 000 PLN. Gdyby bank przyjął obiektywny kurs ( przyjmijmy 3 PLN), powinien był uzyskać kredyt w wysokości 100 000 CHF. Nieuczciwa umowa pseudofrankowa, gwarantuje jednak bankowi możliwość jednostronnego ustalania kursu walut. Bank nie jest wówczas zobowiązany do stosowania średniego, zewnętrznego a tym samym obiektywnego kursu. Stosuje własny kurs, ze swojej tabeli. Nie jest to kurs średni, a kurs kupna ( przykładowo 2,5 PLN). Od tego momentu zadłużenie konsumenta rośnie w sposób sztuczny już od pierwszej minuty. Przyjmując kurs kupna przyjęty przez bank, wysokość kredytu wynosi 120 000 CHF. Co istotne oprocentowana jest nie kwota podana w PLN, a kwota przeliczona na CHF i to właśnie od niej biją odsetki. Przyjmując kurs sprzedaży, który również zostaje jednostronnie ustalony przez bank ( np. 3,5PLN), wartość kredytu sztucznie wzrasta do 420 000 PLN. 
 
Należy przy tym zauważyć, że konsumentowi który ubiegał się o udzielenie mu kredytu w PLN, bank odmawiał przyznania świadczenia z uwagi na brak zdolności kredytowej. Proponował tym samym zaciągnięcie zobowiązania w CHF, który gwarantował udzielenie potrzebnej kwoty, a tym samym niskie oprocentowanie kredytu co później okazało się nieprawdą.
 
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 stycznia 2016 roku o sygnaturze akt I CSK 1049/14 stwierdził, iż zastosowany przez banki mechanizm indeksacji do CHF w sposób oczywisty jest sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco narusza  interesy konsumenta. Ponadto ustawa anytspreadowa nie naprawiła nielegalnych zapisów umowy kredytowej i sądy maja prawo dokonać ich eliminacji z umów kredytowych. 
 
Reasumując, można zadać sobie pytanie czy można naprawić umowę frankową? Odpowiedź można znaleźć w uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2018 roku, sygnatura akt III CZP 29/17, która wskazuje: ,,tylko wyraźna zgoda konsumenta musi być jednoznacznie, wyraźnie i stanowczo ukierunkowana na sanowanie wadliwego postanowienia. Wyrażenie zgody na zmianę umowy przez wyeliminowanie niedozwolonego postanowienia nie może być traktowane samo przez się jako wyraz woli w jej naprawieniu” . 
 
Co de facto oznacza, że 99,9% wszystkich aneksów absolutnie nie naprawia abuzywności klauzul abuzywnych.


Tagi: kredyt, frank szwajcarski

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły