Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Urlop szkoleniowy

02.11.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Prawo do urlopu szkoleniowego zagwarantowane jest w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141 z późn. zm.). Prawo to przysługuje dokształcającym się pracownikom. 
 
Prawo do urlopu szkoleniowego nie przysługuje w każdym przypadku podnoszenia kwalifikacji zawodowych. 
 
Dla istnienia przedmiotowego prawa istotny jest fakt, czy podjęcie przez pracownika nauki nastąpiło za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy. 
 
Ustawodawca zaliczył do jednych z podstawowych obowiązków pracodawcy ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Konkretyzacja tego obowiązku nastąpiła w przepisach Kodeksu pracy znajdujących się w rozdziale zatytułowanym „Kwalifikacje zawodowe pracowników”. 
 
Komu przysługuje urlop szkoleniowy?
 
W zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników przepisy Kodeksu pracy wyróżniają dwie sytuacje:
 1. podnoszenie kwalifikacji zawodowych za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy;
 2. podnoszenie kwalifikacji zawodowych we własnym zakresie.
 
Zgodnie bowiem z przepisem art. 1031 § 1 k.p. przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
 
Tylko w przypadku, gdy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą przysługuje mu płatny urlop szkoleniowy. 
 
Prawo do urlopu szkoleniowego wynika wprost z przepisów ustawy. 
 
Wymiar urlopu szkoleniowego
 
Wymiar urlopu szkoleniowego uzależniony jest od rodzaju podjętych przez pracownika działań w celu podniesienia posiadanych kwalifikacji zawodowych. 
 
Zgodnie z przepisem art. 1032 § 1 urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:
 1. 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych;
 2. 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego;
 3. 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
 4. 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
 
Istotnym jest fakt, iż w przypadku, gdy nauka podjęta przez pracownika nie będzie kończyła się jednym z wyżej wskazanych egzaminów to nie będzie mu przysługiwało prawo do skorzystania z płatnego urlopu szkoleniowego. 
 
Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
 
Wynagrodzenie za czas przebywania na urlopie szkoleniowym
 
Istotnym uprawnieniem pracownika jest zagwarantowanie mu za czas urlopu szkoleniowego prawa do wynagrodzenia (art. 1031 § 3 k.p.). Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r., Nr 62, poz. 289 z późn. zm.) podstawę obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego stanowią zarówno stałe, jak i zmienne składniki wynagrodzenia miesiąca wykorzystania tego urlopu. 
 
Udzielenie pracownikowi bezpłatnego wolnego na mocy porozumienia
 
Należy podkreślić, iż nie w każdym przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi płatnego urlopu szkoleniowego. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe bez zgody i inicjatywy pracodawcy, a więc w przypadku, gdy pracodawca nie jest zainteresowany planami pracownika w zakresie dokształcania. W przypadku takim pracownikowi nie przysługuje prawo do urlopu szkoleniowego. Na zasadzie porozumienia pracodawca może udzielić mu bezpłatnego urlopu w celu kształcenia się. Zawarcie jednakże takiego porozumienia nie jest obowiązkiem pracodawcy. 
 
Prawo do urlopu szkoleniowego uzależnione jest od sposobu zakończenia nauki
 
Nie w każdym przypadku, w którym pracownik podnosić będzie kwalifikacje zawodowe za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy nabędzie prawo do urlopu szkoleniowego. Jak już wyżej wskazano urlop ten uzależniony jest także od tego, czy w ogóle i jakim egzaminem kończy się cykl podjętej przez pracownika nauki. Ustawodawca przyznał omawiane prawo wyłącznie w przypadku podchodzenia przez pracownika do:
 1. egzaminu eksternistycznego;
 2. egzaminu maturalnego;
 3. egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
 4. egzaminu dyplomowego.
 
Urlop szkoleniowy nie przysługuje pracownikowi, który zwolniony jest od pracy z innego tytułu (np. w okresie przebywania na urlopie wychowawczym).


Tagi:

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły