Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Groźby karalne

01.11.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Groźby karalne, zgodnie z ustawą z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) stanowią przestępstwa przeciwko wolności. Na podstawie przepisu art. 190 § 1 k.k. kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Z powyższego przepisu wyraźnie wynika, iż sprawca omawianego przestępstwa nie musi kierować się rzeczywistą wolą np. pozbawienia życia lub pobicia innej osoby. Dla zaistnienia tego przestępstwa wystarczające jest, iż osoba, pod której adresem sprawca wypowiedział groźbę w sposób rzeczywisty obawia się jej spełnienia oraz obawa ta jest uzasadniona. 
 
Groźba karalna stanowi występek, którego ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. 
 
Groźba karalna może zostać wyrażona w różny sposób. Konieczne jest jedynie, aby sposób jej wyrażenia wzbudził u pokrzywdzonego uzasadnioną obawę, że będzie spełniona. Sprawca może np. wyrazić groźbę w wypowiedzi słownej, za pomocą pisma, gestu, itd. Ponadto groźba nie musi być przekazana pokrzywdzonemu przez sprawcę osobiście. Do tego celu sprawca może wykorzystać inną osobę, która będzie wówczas występować w roli posłańca. 
 
Należy podkreślić, iż przepis art. 190 § 1 k.k. chroni wolność w sensie subiektywnym. Oznacza to, iż chroni on poczucie wolności danej jednostki, wolność od strachu. Groźba karalna stanowi przestępstwo materialne. Jak już wyżej wskazano, dla jego zaistnienia wystarczające jest uzasadnione przekonanie pokrzywdzonego, iż niebezpieczeństwo spełnienia groźby jest realne. Natomiast niebezpieczeństwo to nie musi w sposób obiektywny istnieć. 
 
Kryterium, że subiektywne odczucie obawy przez zagrożonego jest uzasadnione, należy ujmować obiektywnie, lecz z uwzględnieniem osobowości zagrożonego (Wyrok SN z dnia 9 grudnia 2002 r., sygn. akt IV KKN 508/99).
 
Dla zaistnienia omawianego przestępstwa konieczne jest istnienie w każdym przypadku nie tylko obawy spełnienia zapowiadanej groźby, ale także obawa ta musi być uzasadniona. 
 
Jan Kowalski kierując w stronę Adama Nowaka pistolet stanowiący zabawkę jego 5-letniego syna zagroził mu, że go zabije. Takiej groźby nie można uznać za budzącą uzasadnione poczucie obawy u Adama Nowaka. 
 
Uzasadniona obawa oznacza, iż zarówno okoliczności, w jakich groźba została wyrażona, jak i osoba grożącego robią wrażenie na obiektywnym, normalnie wrażliwym obserwatorze.
 
Istotny jest także fakt, iż nawet realna groźba, która jednak nie przestraszyła jej adresata nie może być uznana za groźbę karalną. Ponadto nie można uznać za groźbę karalną pouczenie świadka o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Ostrzeżenie takie nie ma bowiem charakteru bezprawnego. Stanowi ono obowiązek właściwych organów. W związku z powyższym działanie, które ma podstawę prawną nie może być jednocześnie uznane za bezprawne. 
 
Groźba karalna stanowić może samoistne przestępstwo, które zostało określone w przepisie art. 190 § 1 k.k. Za przestępstwo to grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Groźba może stanowić także jedno ze znamion innego przestępstwa. Dotyczy to np. przestępstwa zgwałcenia, czy też rozboju. W takich przypadkach sprawca ponosi odpowiedzialność za faktycznie popełnione przestępstwo, a nie tylko za samą groźbę. 
 
Groźbę karalną należy odróżnić od groźby bezprawnej. Drugie ze wskazanych pojęć obejmuje szerszy zakres. Zgodnie bowiem z przepisem art. 115 § 2 k.k. groźbą bezprawną jest zarówno groźba karalna, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej. Nie stanowi jednak groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem.


Tagi: kodeks karny

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 13.08.2013 Anna napisał(a):

  Mojemu chłopakowi grozi kolega w pracy, mówi ze zrobi mu krzywde, grożąc pobiciem, grozi nasłaniem kolegów.

 • 07.05.2014 Błażej napisał(a):

  Swego czasu otrzymywałem właśnie bardzo nie przyjemne groźby karalne, sprawa trafiła do sądu i z pomocą kancelarii sprawa bardzo szybko została wygrana przeze mnie.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły