Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Mienie przesiedleńcze

31.10.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Pod pojęciem mienia przesiedleńczego (mienia osobistego) należy rozumieć rzeczy, które przeznaczone są na własny użytek osób zainteresowanych lub do zaspokojenia potrzeb ich gospodarstw domowych. Zasady, które regulują przewóz tego mienia różnią się w zależności od tego z jakiego państwa następuje przeprowadzka. 
 
Zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej unią celną rzeczy, które przywożone są do Polski z krajów będących członkami Unii Europejskiej nie podlegają obowiązkowi zapłaty cła. 
 
Do mienia osobistego należy m.in.:
 1. majątek ruchomy gospodarstwa domowego, na który składają się rzeczy osobiste, meble, wyposażenie, które przeznaczone są na własny użytek określonych osób lub do zaspokojenia potrzeb ich gospodarstw domowych);
 2. motocykle, rowery, prywatne pojazdy mechaniczne wraz z przyczepami, przyczepy campingowe, prywatne samoloty, łodzie wycieczkowe;
 3. dobytek gospodarstwa domowego, który właściwy jest dla zwykłych potrzeb rodziny, zwierzęta domowe i zwierzęta wierzchowe, przenośne instrumenty i sprzęt potrzebny do wykonywania rzemiosła lub zawodu. 
 
Jeżeli chodzi natomiast o mienie przesiedleńcze, które przywożone jest do Polski z państw nie należących do Unii Europejskiej to, aby skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zapłaty cła konieczne jest złożenie w urzędzie celnym w Polsce zgłoszenia celnego o dopuszczeniu towarów do obrotu ze zwolnieniem z cła. Decyzję w sprawie zwolnienia towarów z cła wydaje organ celny. Organ ten podejmuje decyzję w oparciu o stan faktyczny i prawny konkretnej sprawy. 
 
Zwolnienie z cła może być udzielone tylko w stosunku do mienia osobistego, które spełnia następujące warunki:
 1. pozostawało w posiadaniu i było używane przez osobę zainteresowaną w jej poprzednim miejscu zamieszkania przez okres co najmniej sześciu miesięcy przed datą, po której osoba przestała mieszkać w państwie nie należącym do Unii Europejskiej, które opuściła – wymagany okres używania przywożonych rzeczy może być udowodniony za pomocą np. dowodu zakupu;
 2. należy do osoby, która przebywała w państwie trzecim przez okres co najmniej 12 miesięcy;
 3. jest przeznaczone do użytku w takim samym celu w nowym miejscu zamieszkania.
 
Okres przebywania poza granicami Unii Europejskiej może być udowodniony m.in. za pomocą następujących dokumentów:
 1. umowy o pracę, która została zawarta na okres minimum dwunastu miesięcy;
 2. zaświadczenia z urzędu skarbowego o opłacaniu podatków przez okres co najmniej dwunastu miesięcy.
 
Mienie przesiedleńcze może być przywożone do Polski w kilku oddzielnych partiach przez okres 12 miesięcy od daty ustalenia nowego miejsca zamieszkania. 
 
Należy podkreślić, iż w przypadku mienia, które przenoszone jest z państwa nie należącego do Unii Europejskiej z cła nie są zwolnione nowo zakupione rzeczy. 
 
Ponadto zwolnienie z cła  nie ma zastosowania także do:
 1. tytoniu i wyrobów tytoniowych;
 2. napojów alkoholowych;
 3. środków transportu, które przeznaczone są do działalności gospodarczej;
 4. towarów, które wykorzystywane są w działalności zarobkowej lub zawodowej, innych niż przenośny sprzęt potrzebny do wykonywania zajęcia lub zawodu.
 
Warto dodać także, iż zwolnienie z cła nie jest równoznaczne ze zwolnieniem z VAT oraz z podatku akcyzowego. 


Tagi: mienie, cło

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły