Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Udostępnianie danych osobowych

31.10.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Od 7 marca 2011 r. obowiązują nowe zasady udostępniania danych osobowych. Tego dnia weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Nowelizacja ta uchyliła przepis art. 29 UOchDan, który do tej pory regulował udostępnianie danych osobowych. W Wyniku uchylenia wskazanego przepisu powstała luka w prawie w zakresie określenia zasad i podstaw udostępniania danych osobowych. 
 
Dla określenia, czy udostępnienie danych osobowych jest dopuszczalne należy odwołać się do przepisu art. 23 UOchDan. Zgodnie z tym przepisem udostępnienie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:
 1. osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę;
 2. jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa;
 3. jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą;
 4. jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego;
 5. jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a udostępnianie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.
 
Ponadto dane osobowe podlegają udostępnieniu osobom lub podmiotom, które upoważnione są do ich otrzymania na podstawie regulacji, które zawarte są w przepisach szczególnych. 
 
Należy podkreślić, iż wobec uchylenia przepisu, który wskazywał podstawę udostępnienia danych osobowych, podstawa ta nie jest expressis verbis wskazana w przepisach prawa. W związku z powyższym w doktrynie dominuje pogląd, iż dane osobowe mogą być udostępnianie na podstawie umowy lub wniosku.
 
Podstawą udostępnienia danych osobowych jest umowa lub wniosek. 
 
Jednakże w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę fakt, czy udostępnienia danych osobowych jest w ogóle dopuszczalne. Dopuszczalność udostępnienia tych danych ocenia się na podstawie wskazanego wyżej przepisu art. 23 UOchDan. Dopiero później można złożyć wniosek o udostępnienie danych osobowych lub zawrzeć umowę dotyczącą przedmiotowej kwestii. Umowa taka lub wniosek powinny zawierać co najmniej:
 1. wskazanie danych, które mają zostać udostępnione;
 2. określenie celu udostępnienia danych;
 3. wskazanie sposobu udostępnienia danych.
 
Należy podkreślić, iż na administratorów danych osobowych, którzy będą chcieli je uzupełnić nałożony został obowiązek szczególnej staranności. Muszą oni dokonać głębokiej analizy i interpretacji obowiązujących przepisów, aby dokonać udostępnienia przedmiotowych danych zgodnie z przepisami prawa. 
 
Do dać należy także, iż zgodnie z przepisem art. 51 UOchDan kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych osobowych udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
 
Odpowiedzialność karną na podstawie art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 101, poz. 926 ze zm.), za opublikowanie w materiale prasowym danych osobowych (np. adresu) wbrew zakazowi określonemu w art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24 ze zm.), ponosi redaktor naczelny jako osoba ustawowo obowiązana do ochrony tych danych (Wyrok SN z dnia 2 października 2006 r., V KK 243/06).


Tagi: dane osobowe

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 29.10.2016 Karolina napisał(a):

  Witam mam pytanie czy mozliwe jest i na jakiej podstawie prawnej wystapienie z prosba o udostepnienie danych osobowych posiadacza dzialki graniczacej z moja celem wystosowania zapytania do wlasciciela o mozliwosc jej zakupu przeze mnie. Pozdrawiam Karolina

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły