Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Urlop ojcowski

30.10.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Urlop ojcowski uregulowany jest w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141 z późn. zm.). urlop ten wprowadzony został przez ustawę z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r., Nr 237, poz. 1654). Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. 
 
Urlop ten w latach 2010-2011 wynosił zaledwie 1 tydzień. Natomiast w latach 2012-2013 wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. 
 
Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje niezależnie od urlopu przysługującego matce dziecka.
 
Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi będącemu nie tylko biologicznym ojcem dziecka. Prawo do tego urlopu ma także mężczyzna, który adoptował dziecko.
 
Z urlopu ojcowskiego pracownik - ojciec wychowujący dziecko może skorzystać , nie dłużej niż:
 1. do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
 2. do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
 
Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko. Wniosek ten należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do wniosku pracownik powinien dołączyć skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie, iż urlop na to dziecko nie był wykorzystany wcześniej. Należy podkreślić, iż pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
 
Urlop ojcowski w wymiarze dwóch tygodni przysługuje pracownikowi nie tylko na pierwsze dziecko, ale także na każde kolejne dziecko do ukończenia przez nie dwunastego miesiąca życia. 
 
Na okres urlopu ojcowskiego składają się następujące bezpośrednio po sobie dni kalendarzowe, nie wyłączając dni ustawowo wolnych od pracy. 
 
Urlop ojcowski przyznawany jest w całości. Nie może być dzielony na krótsze odcinki. 
 
Należy podkreślić, iż osobom, które zatrudnione są na umowę zlecenie urlop ojcowski nie przysługuje. 
 
Na wniosek pracownika pracodawca obowiązany jest udzielić mu urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie ojcowskim. Ponadto w przypadku, gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z powodu korzystania z urlopu ojcowskiego pracodawca jest obowiązany przesunąć mu urlop wypoczynkowy na termin późniejszy. Część urlopu wypoczynkowego, którą pracownik nie wykorzystał z powodu korzystania z urlopu ojcowskiego pracodawca jest obowiązany udzielić w późniejszym terminie. 
 
Istotnym jest fakt, iż pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie urlopu ojcowskiego pracownika, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jego winy i reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
 
Pracodawca obowiązany jest dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
 
Od urlopu ojcowskiego należy odróżnić urlop tacierzyński. Stanowi on niewykorzystaną przez matkę dziecka część urlopu macierzyńskiego. Jego wymiar uzależniony jest od wymiaru urlopu macierzyńskiego, z którego skorzystała matka po urodzeniu dziecka. W przypadku, gdy matka dziecka wykorzysta przysługujący jej urlop macierzyński w pełnym wymiarze, urlop tacierzyński nie przysługuje w ogóle ojcu dziecka. 


Tagi: urlop

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 30.09.2013 Anna napisał(a):

  Witam serdecznie, jestem matką siedmiomiesięcznej Hani, jestem na urlopie macierzyńskim i pobieram świadczenia ZUS. Mąż, wykorzytstał urlop ojcowski, a z tego tytułu dostał od ZUS świadczenie. Problem tkwi w tym, iż mąż dostał pieniążki, które odebrano mi z macierzynskiego. czy to zgodne z prawem??

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły