Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Prawo jazdy na Ukrainie

27.10.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Bardzo często obywatele polscy uzyskują prawo jazdy na Ukrainie. Praktyka ta nie jest jednak do końca legalna. Na wielu forach internetowych można natknąć się na ogłoszenia oferujące zorganizowanie i uzyskanie prawa jazdy u naszych wschodnich sąsiadów. Korzystając jednak z takich ofert nie uzyskujemy dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem zgodnie z przepisami prawa. Bowiem, aby uzyskać prawo jazdy na Ukrainie trzeba przebywać w tym państwie około 3 tygodni, odbyć kurs na prawo jazdy, przejść badania lekarskie, a także zdać egzamin. Jednak osoby decydujące się na skorzystanie z wyżej wskazanych ofert w większości nie spełniają wymogów formalnych koniecznych do uzyskania prawa jazdy na Ukrainie. Dokument ten zdobywają bez odbycia kursu, a przede wszystkim bez zdania egzaminu. Wystarczy, jeżeli zapłacą za niego odpowiednią kwotę. 

 
Należy podkreślić jednakże, iż przepisy Konwencji Wiedeńskiej z dnia 8 listopada 1968 r. o ruchu drogowym zwalniają sygnatariuszy – strony tej konwencji z uznawania zagranicznych praw jazdy osób, które stale mieszkają na ich terytorium lub które się tam przeniosły po wydaniu prawa jazdy. Sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej jest także Polska. 
 
Artykuł 41 Konwencji Wiedeńskiej stanowi o ważności prawa jazdy. Zgodnie z nim umawiające się Strony uznają:
 1. każde krajowe prawo jazdy, sporządzone w ich języku narodowym lub w jednym z ich języków narodowych, a jeżeli nie jest sporządzone w takim języku to, do którego jest dołączony uwierzytelniony przekład;
 2. każde krajowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 6 do niniejszej konwencji;
 3. każde międzynarodowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 7 do niniejszej konwencji
 4. jako uprawniające na ich terytorium do kierowania pojazdem, który należy do kategorii wymienionych w prawie jazdy, pod warunkiem, że prawo jazdy jest nadal ważne oraz, że zostało wydane przez inną Umawiającą się Stronę lub jeden z jej organów terenowych albo przez stowarzyszenie upoważnione do tego przez tę inną Umawiającą się Stronę lub jeden z jej organów terenowych. Postanowień tego ustępu nie stosuje się jednak do praw jazdy osób uczących się kierowania pojazdami. 
 
Należy podkreślić jednak, iż zgodnie z przepisem art. 41 ust. 6 Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym Umawiające się Strony nie są zobowiązane m.in. do uznawania wyżej wymienionych praw jazdy wydanych kierującym, których stałe miejsce zamieszkania w czasie ich wydawania nie znajdowało się na terytorium, na którym te prawa jazdy zostały wydane, lub których miejsce zamieszkania po wydaniu tych praw jazdy zostało przeniesione na inne terytorium.
 
Zgodnie natomiast z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez:
 1. państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym - w okresie ważności prawa jazdy;
 2. państwo:
  • będące stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44);
  • niewymienione w pkt 1, którego wzór prawa jazdy jest zgodny z wzorem określonym w Konwencji, o której mowa w lit. a
- w okresie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu, nie dłużej jednak niż przez okres ważności prawa jazdy.
 
Osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może otrzymać polskie krajowe prawo jazdy po oddaniu zagranicznego ważnego prawa jazdy organowi wydającemu prawo jazdy. Jeżeli zagraniczne prawo jazdy nie jest zgodne ze wzorem określonym w Konwencji o ruchu drogowym dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego - warunek ten nie dotyczy prawa jazdy wydanego przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą zawiera ograniczenie terminu ważności, ograniczenie ze względu na stan zdrowia lub inne, należy to ograniczenie uwzględnić w wydanym prawie jazdy.


Tagi: ukraina, prawo jazdy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 07.01.2013 Victor napisał(a):

  Dzien Dobry nazywam sie Viktor. Organizuje kilku dniowe wyjazdy na Ukraine od 5 lat. Pomagam przy zdobyciu prawa jazdy na Ukrainie. Są to prawa jazdy na każdą kategorie, ze wszystkimi dokumentami. Załatwiam formalności i NIE POBIERAM ZALICZEK. Krótkie Terminy i Czas Oczekiwania. LEGAL Z WYJAZDEM ODBIERASZ OSOBIŚCIE W URZĘDZIE !!

 • 16.01.2013 sergiej napisał(a):

  *Pomagam w zdobyciu prawa jazdy na Ukrainie. Szybko i Bezproblemowo. !! PŁATNOŚĆ PRZY ODBIORZE !!
  *Możliwość Odbioru W Urzędzie* Z wpisem i kompletem dokumentów.*

 • 09.03.2013 Artur napisał(a):

  Witam był bym zainteresowany zrobienia prawo jazdy na Ukrainie mój num tel 515355379.

 • 24.03.2013 Max napisał(a):

  Witam, Był bym zainteresowany legalnym zdobyciem prawa jazdy na ukrainie mój kontakt to maxkowalski8@wp.pl

 • 26.03.2013 Ola napisał(a):

  Proszę dać mi namiar na prawko uk bez zaliczki proszę o rade ?

 • 03.04.2013 Janusz napisał(a):

  Witam. Jestem zainteresowany zrobieniem prawo jazdy na Ukrainie legalnie. mój e-mail to roxi155@wp.pl

 • 12.04.2013 Kasia napisał(a):

  Witam,jestem zainteresowana ww papierkiem prosze o kontakt na meila zaneta442@wp.pl

 • 26.04.2013 Marek napisał(a):

  Witam, proszę kogoś uczciwego o pomoc w załatwieniu prawa jazdy, jeżeli wszystko wypali, dam namiary na więcej osób, marciontex@wp.pl

 • 31.07.2013 Sebek napisał(a):

  Właśnie ciekawi mnie dlaczego wszyscy uwiesili się na tą Ukrainę??
  A dlaczego nie Bułgaria,Rumunia czy kraje byłej Jugosławi?
  Poziom korupcji taki sam.Prawko też można szybko sobie załatwić .Żeby pojechać nie trzeba paszportu.
  Bułgaria i Rumunia należą do Unii Europejskiej.Nawet w Anglii można wymienić ich prawko
  a Ukraińskiego nie można. Polacy się uwzieli na Ukrainę a nikt nie wie że połowa zachodniej Europy jedzie właśnie robic prawko do tamtych krajów. Dla ciekawości w takiej Bułgarii można wszystko zdawać po angielsku!! I nie ma żadnych problemnów z meldunkiem czy innymi głupotami.

 • 11.08.2013 wojtaszek napisał(a):

  witam był bym zainteresowany zrobienie prawka na Ukrainie tel.668901856

 • 01.11.2013 Anonim napisał(a):

  Jestem zainteresowany zrobieniem prawa jazdy na Ukrainie, proszę wysłać szczegóły na email kubekk221@gmail.com

 • 23.11.2013 piotr napisał(a):

  Jestem zainteresowany zrobieniem prwawa jazdy na Ukrainie prosze o kontakt batmanwp@wp.pl

 • 23.11.2013 Adam napisał(a):

  Witam jestem zainteresowany zdaniem egzaminu na prawo jazdy na UKRAINIE proszę o kontakt. 518086630

 • 09.06.2014 Alexx napisał(a):

  Witam, współpracuje ze szkołą jazdy na Ukrainie i tym pomagam zdobyć prawo jazdy na wszelkie kategorie. Z calym kompletem dokumentów i wpisem do rejestru. Zapewniam transport i sprawy formalne. Szybko i Bezproblemowo ! BEZ ŻADNYCH ZALICZEK !!

 • 23.04.2015 Piotr napisał(a):

  A jak wygląda jak ktoś miał zabrane w polsce prawo jazdy , zakaz sadowy juz minoł i zrobi prawo jazdy między narodowe na Ukrainie , czy będzie ono honorowane przez policje na terenie Polski ??

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły