Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Mandat za przekroczenie prędkości

10.10.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto kierujący pojazdem jest obowiązany:

 1. jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
 2. hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
 3. utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
 
Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.
 
Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
 1. 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;
 2. 80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.
 
Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp od poprzedzającego pojazdu w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.
 
Co do zasady prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 500-2300 wynosi 50 km/h, a w godzinach  2300-500 wynosi 60 km/h (art. 20 ust. 1 i 2 PRuchDr).
 
Wyjątkiem od powyższej zasady jest prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania, która wynosi 20 km/h.
 
Natomiast prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym wynosi w przypadku:
 1. samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:
  • na autostradzie - 140 km/h;
  • na drodze ekspresowej dwujezdniowej - 120 km/h;
  • na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 100 km/h;
  • na pozostałych drogach - 90 km/h;
 2. zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:
  • na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 80 km/h;
  • na pozostałych drogach - 70 km/h.
 
Dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach prawa na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h.
 
Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów wynosi:
 1. ciągnika rolniczego (również z przyczepą) - 30 km/h;
 2. pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego - 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym;
 3. motocykla (również z przyczepą) i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat - 40 km/h.
 
Jednakże organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć, za pomocą znaków drogowych, prędkość dopuszczalną pojazdów obowiązującą na obszarze zabudowanym. Prędkość dopuszczalna może być:
 1. zmniejszona - jeżeli warunki bezpieczeństwa ruchu na drodze lub jej odcinku za tym przemawiają;
 2. zwiększona - jeżeli warunki ruchu na drodze lub jej odcinku zapewniają zachowanie bezpieczeństwa ruchu.
 
Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć, za pomocą znaków drogowych, prędkość dopuszczalną pojazdów obowiązującą poza obszarem zabudowanym, jeżeli warunki bezpieczeństwa ruchu na drodze lub jej odcinku za tym przemawiają. Ponadto organ rejestrujący pojazd może ustalić dla indywidualnego pojazdu dopuszczalną prędkość niższą niż wyżej wskazana, jeżeli jest to uzasadnione konstrukcją lub stanem technicznym pojazdu. Ograniczenie prędkości należy uwidocznić na znaku umieszczonym z tyłu pojazdu.
 
Mandat za przekroczenie prędkości może być nałożony, jeżeli spełnione zostały następujące przesłanki:
 1. pomiar prędkości został dokonany przyrządem kontrolno-pomiarowym;
 2. sprawca został zatrzymany do kontroli drogowej;
 3. sprawca został ustalony na miejscu zdarzenia.
 
Ponadto mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości można nałożyć także w przypadku, gdy pomiar prędkości został dokonany za pomocą tzw. fotoradaru, a osoba sprawcy nie budzi wątpliwości. Ma to miejsce w przypadku, gdy zdjęcie wykonane przez fotoradar jest dobrej jakości i jest na nim uwidoczniona osoba sprawcy. 
 
Natomiast w przypadku, gdy zdjęcie wykonane przez fotoradar nie spełnia wyżej wskazanych wymogów tryb mandatowy jest niedopuszczalny. Wynika to z faktu, iż mamy w takiej sytuacji do czynienia z uzasadnionymi wątpliwościami co do osoby sprawcy. 


Tagi: mandat, policja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 16.12.2013 Marzena napisał(a):

  Witam, mam pytanie. Jak można ubiegać się o zmniejszenie lub anulowanie mandatu w wysokości 200 zł (a może być od 100 do 200 zł) za przekroczenie prędkości o 24 km. Mąż jechał 64 km/h, a wg straży miejskiej powinien 40 km/h. Przejechaliśmy całą Polskę bez problemu, a w Białym Borze fotoradar zrobił zdjęcie. Mąż jeździ zgodnie z przepisami i uważa, że ograniczenie do 40 km odwołały dwa zjazdy przed fotoradarem. Wjazd był pod górę, co wymusiło większą prędkość. Uważam, że usytuowanie fotoradaru w tamtym miejscu jest ewidentnym naciąganiem kierowców na koszty oraz niesłuszną utratę punktów. Proszę o pomoc w przedstawionej sprawie. Nadmieniam, iż od miejsca zdarzenia mieszkamy prawie 600 km. Pozdrawiam i oczekuję na rychłą odpowiedź.

 • 05.03.2014 Julia napisał(a):

  Witam, zgadzam się że fotoradar w Białym Borze rzeczywiście jest ustawiony w miejscu gdzie łatwo przekroczyć prędkość. Zjeżdżając z góry przekroczyłam o 16 km po godzinie 23 , wiec będę się odwoływać. Dopuszczalna 40 miałam 56 to jest śmiechu warte.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły