Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Osobiste prawa autorskie

15.09.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) dokonuje podziału praw autorskich na:
 
 1. autorskie prawa osobiste;
 2. autorskie prawa majątkowe.
 
Autorskie prawa osobiste są niezbywalne. Nie można także zrzec się tych praw.
 
Zgodnie z przepisem art. 16 UPrAut, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:
 
 1. autorstwa utworu;
 2. oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
 3. nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
 4. decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
 5. nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
 
Ustawodawca nie wymienił w sposób wyczerpujący praw twórcy wchodzący w skład autorskich praw osobistych. Katalog zawarty we wskazanym wyżej przepisie ma jedynie charakter przykładowy. Jest to katalog otwarty. 
 
Fakt, iż osobiste prawa autorskie nie podlegają zbyciu ani zrzeczeniu ma istotne znaczenie w przypadku umów prawno-autorskich. Należy podkreślić jednak, iż twórcy przysługuje prawo zobowiązania się do niewykonywania przedmiotowych praw.
 
Prawo do autorstwa utworu oznacza, iż tylko jego twórca może podpisywać się pod swoim dziełem swoim imieniem, nazwiskiem lub pseudonimem. Natomiast w przypadku, gdy czyni to inna osoba, to narusza ona wówczas prawa twórcy do autorstwa utworu. Z prawa do autorstwa wynika uprawnienie twórcy do żądania od osób trzecich, by uznawały jego autorstwo, a także uprawnienie do występowanie przeciwko osobom, które przywłaszczają sobie autorstwo danego dzieła. 
 
Należy podkreślić, iż tylko od samodzielnej decyzji twórcy zależy, czy udostępni od swój utwór pod swoim imieniem i nazwiskiem lub też pseudonimem, albo udostępni go anonimowo. Jednakże trzeba zaznaczyć, iż nawet wówczas, gdy twórca udostępnia swoje dzieło anonimowo nie oznacza to, iż osoby trzecie mogą z niego w sposób swobodny i dobrowolny korzystać. Ponadto takie działanie twórcy nie prowadzi do zrzeczenia się przez niego wynagrodzenia. 
 
Natomiast prawo do nienaruszalności treści i formy utworu oznacza, iż osoby trzecie nie mogą samowolnie zmieniać treści i formy udostępnionego utworu. Utwór powinien być rozpowszechniany w takiej formie i takiej treści, jaką nadał mu jego autor. Prawo to nazywane jest także prawem do integralności utworu. 
 
Kolejnym uprawnieniem wchodzącym w skład autorskich praw osobistych jest prawo do decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności. Prawo to przysługuje tylko i wyłącznie twórcy dzieła. Tylko on bowiem może uznać, iż jego utwór jest już skończony i nadaje się do udostępnienia. Prawo to naruszają wszystkie osoby, które udostępniają po raz pierwszy dzieło jakiegoś twórcy bez porozumienia z nim. 
 
Istotnym uprawnieniem przysługującym twórcy jest prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Z uprawnienia tego wynika obowiązek drugiej strony kontraktu zapewnienia twórcy możliwości dokonywania nadzoru autorskiego. Nadzór ten może być zarówno bezpłatny, jak i płatny. 


Tagi: prawo autorskie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły