Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Upoważnienie a pełnomocnictwo

03.09.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Rozróżnienie na upoważnienie oraz pełnomocnictwo nie ma istotnego znaczenia praktycznego. Istota pełnomocnictwa polega bowiem na upoważnieniu określonej osoby do dokonywania czynności na rzecz i w imieniu osoby, która udzieliła pełnomocnictwa. Osoba ta zwana jest mocodawcą. Pełnomocnik składa własne oświadczenie woli, lecz dokonuje tego w imieniu reprezentowanego przez siebie podmiotu. Czynność prawna dokonana przez pełnomocnika w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego podmiotu.
 
Co do zasady zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. 
 
Od zasady tej ustawodawca przewidział jednak wyjątki wynikające z:
 
 1. przepisów ustawy;
 2. właściwości czynności prawnej.
 
W przypadku pełnomocnictwa umocowanie do działania w cudzym imieniu opiera się na oświadczeniu woli reprezentowanego. 
 
Pojęcie „pełnomocnictwo” może być używane w dwóch znaczeniach. W pierwszym oznacza umocowanie określonej osoby do dokonywania czynności prawnej w imieniu podmiotu reprezentowanego. Natomiast w drugim znaczeniu – pełnomocnictwo to czynność prawna, na której podstawie powstało to umocowanie. 
 
Pełnomocnictwo powstaje w wyniku jednostronnej czynności prawnej, której jest oświadczenie woli mocodawcy. Natomiast dla jego skuteczności przepisy prawa nie wymagają oświadczenia pełnomocnika, że pełnomocnictwo to przyjmuje.
 
Dla rozróżnienia pełnomocnictwa od upoważnienia istotne znaczenie ma zakres czynności, do których dana osoba została umocowana. 
 
Ustawodawca wyróżnił trzy rodzaje pełnomocnictw:
 
 1. pełnomocnictwo ogólne;
 2. pełnomocnictwo rodzajowe;
 3. pełnomocnictwo szczególne.
 
Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Powinno być ono pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.
 
Pełnomocnictwo rodzajowe obejmuje umocowanie do dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju. Przepisy prawa nie wymagają szczególnej formy, w której pełnomocnictwo to powinno zostać udzielone. Jednakże, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
 
Natomiast pełnomocnictwo szczególne to pełnomocnictwo dla dokonania konkretnej czynności prawnej. Jeżeli chodzi o formę tego pełnomocnictwa to konieczne jest odwołanie się do poczynionych wyżej uwag dotyczących formy pełnomocnictwa rodzajowego. 
 
W treści pełnomocnictwa powinno znajdować się wskazanie osoby pełnomocnika, mocodawcy,  a także zakresu czynności, do których dokonywania pełnomocnik jest umocowany.
 
Upoważnienie zdefiniować można jako oficjalne uprawnienie podmiotu, który jest upoważniany do występowania w imieniu podmiotu upoważniającego  i wykonywania za niego określonych zadań. W treści upoważnienia powinno się wskazać osobę upoważnianą oraz osobę upoważniającą. Ponadto powinno się także określić zakres czynności, których dokonanie objęte jest upoważnieniem. 
 
Rozróżnienie na upoważnienie oraz pełnomocnictwo dotyczy zasadniczo jedynie sfery semantycznej. Natomiast z punktu widzenia praktycznego istotne znaczenie ma zakres czynności, do dokonania których pełnomocnik oraz osoba upoważniona zostali umocowani. Zarówno z treści dokumentu pełnomocnictwa, jak i upoważnienia powinien wynikać zakres czynności, do dokonania których dana osoba zostaje umocowana. 


Tagi: upoważnienie, pełnomocnitwo

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 31.03.2013 Adam napisał(a):

  Myślę, że powinien pozostawić Pan wyrazy zastrzeżone dla lingwistyki. Pisze Pan "Rozróżnienie na upoważnienie oraz pełnomocnictwo dotyczy zasadniczo jedynie sfery semantycznej" Ja pytam więc jaka jest różnica w znaczeniu (zakresie znaczeniowym) pełnomocnictwa i upoważnienia? Podejrzewam, że powinien był Pan użyć zwrotu "synonim stylistyczny", albo "synonim znaczeniowy". Nie wiem który, ale wiem, że nie wie Pan czym jest upoważnienie.

 • 18.07.2013 Ewa napisał(a):

  Pełnomocnictwo nazwane "upoważnieniem" nadal pozostanie pełnomocnictwem (i vice versa), ale "pełnomocnictwo" i "upoważnienie" to napewno nie synonimy znaczeniowe. Zgadzam się z Adamem, że to nie kwestia semantyki. Do zawarcia umowy udzielimy pełnomocnictwa, a do wydania decyzji administracyjnej - upoważnienia.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły