Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zrzeczenie się spadku

22.08.2012
Bardzo częstym problemem z jakim zgłaszają się do mnie Klienci jest zagadnienie związane z zrzeczeniem się spadku. Zrzeczenie się spadku po zmarłej osobie co do zasady nie jest możliwe - co najwyższej odrzucić spadek, dokonać działu spadku lub zbyć swój udział spadkowy.
 
Artykuł 1047 Kodeksu cywilnego wprowadza generalny zakaz zawierania umów o spadek po osobie żyjącej, ustalając sankcję nieważności umowy zakaz ten naruszającej. Mając na uwadze dalsze regulacje kodeksowe należy uznać, iż jedyną prawnie dopuszczalną umową o spadek po osobie żyjącej jest umowa zrzeczenia się dziedziczenia. Umowy takiej jednak nie można zawrzeć po śmierci spadkodawcy.
 
Natomiast osoba, chcąca się zrzec spadku po śmierci spadkodawcy ma 3 drogi postępowania aby swój cel osiągnąć tj. odrzucenie spadku, dokonanie działu spadku lub zbycie udziału spadkowego. 
 
W niniejszym artykule przybliżę Państwu instytucję odrzucenia spadku jako swoistą możliwość zrzeczenia się spadku.
 
Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
 
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
 
Należy przy tym wskazać, iż zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 6 Kodeksu cywilnego to spadkobiercę obciąża dowód zachowania terminu do złożenia oświadczenia.
 
W przypadku odrzucenia spadku przez spadkobiercę zostaje on wyłączony od dziedziczenia tak jakby nie dożył chwili otwarcia spadku. Skutki prawne odrzucenia spadku będą się w różny sposób kształtować w przypadku spadkobiercy testamentowego a w inny przypadku spadkobiercy ustawowego.
 
Przy dziedziczeniu ustawowym w miejsce spadkobiercy, który spadek odrzucił, wstępują jego zstępni, a jeżeli zstępnych nie ma, spadek przechodzi na spadkobierców powołanych do dziedziczenia w dalszej kolejności.
 
W zasadzie każdy spadkobierca, poza gminą i Skarbem Państwa jako spadkobiercami ustawowymi, może złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku, jeżeli ma pełną zdolność do czynności prawnych. W przypadku osób, które nie mają takiej zdolności w pełni, oświadczenie o odrzuceniu spadku składa ich przedstawiciel ustawowy za zgodą sądu opiekuńczego.
 
Odrzucenie spadku daje więc swoistą możliwość zrzeczenia się spadku, jednak przy tej formie nie mamy wpływu na rzecz jakiej osoby będziemy spadek odrzucać.


Tagi: spadek, odrzucenie spadku

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły