Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Współczynnik wypłacalności

07.08.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
O współczynniku wypłacalności stanowi ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2002 r., Nr 72, poz. 665 z późn. zm.). Współczynnik ten określany jest także jako współczynnik bazylejski (ang. BIS ratio), współczynnik adekwatności kapitałowej, a także współczynnik Cook’a (ang. Cook ratio). 
 
Współczynnik wypłacalności jest to stosunek funduszy własnych netto do aktywów ważonych ryzykiem tzn. składników wiążących się z określonym przez władze nadzorcze systemu bankowego ryzykiem, które związane jest z możliwą utratą zaangażowanych środków. Ryzyko to określane jest w procentach. 
 
Współczynnik wypłacalności jest jednym z podstawowych elementów, które pozwalają określić kondycję finansową banku. Wskazuje on, jaka jest strefa bezpieczeństwa dla wierzycieli i depozytariuszy na wypadek nieoczekiwanych strat, które mogą zostać poniesione przez bank. 
 
Współczynnik wypłacalności określany jest procentowo. Wskazuje on na możliwość ochrony za pomocą kapitałów własnych. Minimalna wartość omawianego współczynnika, która została przyjęta przez Międzynarodowy Komitet Nadzoru Bankowego wynosi 8 %. 
 
W polskim systemie prawa wartość współczynnika wypłacalności została określona w ustawie prawo bankowe. Zgodnie z jej art. 128 ust. 1 pkt 3 bank ma obowiązek utrzymywać współczynnik wypłacalności na poziomie co najmniej 8 %.  Należy podkreślić, iż ustawodawca określił na innym poziomie wymaganą wartość tego współczynnika dla banków rozpoczynających działalność operacyjną. Banki te powinny utrzymywać współczynnik wypłacalności na poziomie co najmniej 15 % przez pierwsze miesiące swojej działalności. Natomiast przez następne 12 miesięcy tej działalności -  co najmniej 12 %.
 
W Polsce istnieje obecnie 6 wag ryzyka, które przypisywane są odpowiednim aktywom 0%, 10%, 20%, 30%, 50%, 100%. Procentowe wagi ryzyka przypisane poszczególnym kategoriom aktywów określa Komisja Nadzoru Bankowego. Organ ten określa także sposób wyliczenia współczynnika wypłacalności. Sposób ten określony został w uchwale nr 4/2004 Komisji Nadzoru Bankowego z dnia 8 września 2004 r. w sprawie zakresu i szczegółowych zasad wyznaczania wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka oraz zakresu stosowania metod statystycznych i warunków, których spełnienie umożliwia uzyskanie zgody na ich stosowanie, sposobu i szczegółowych zasad obliczania współczynnika wypłacalności banku, zakresu i sposobu uwzględniania działania banków w holdingach w obliczaniu wymogów kapitałowych i współczynnika wypłacalności oraz określenia dodatkowych pozycji bilansu banku ujmowanych łącznie z funduszami własnymi w rachunku adekwatności kapitałowej oraz zakresu, sposobu i warunków ich wyznaczania. Zgodnie z § 11 tej uchwały współczynnik wypłacalności banku oblicza się w procentach jako pomnożony przez 100 ułamek, którego:
 
 1. licznikiem jest wartość funduszy własnych powiększona o kapitał krótkoterminowy, z zastrzeżeniem jednakże, iż kapitał krótkoterminowy może być wykorzystywany przy ustalaniu przestrzegania normy adekwatności kapitałowej, wyłącznie przez banki, których skala działalności handlowej jest znacząca;
 2. mianownikiem jest pomnożony przez 12,5 całkowity wymóg kapitałowy.


Tagi: prawo bankowe

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły