Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zasiedzenie gruntu

06.08.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Zasiedzenie gruntu uregulowane jest w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm). Zgodnie z jej art. 172 posiadacz gruntu, który nie jest jego właścicielem nabywa jego własność w dwóch przypadkach:
 
 1. jeżeli posiada grunt nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, a posiadanie to uzyskał w dobrej wierze;
 2. jeżeli posiada grunt nieprzerwanie od lat trzydziestu jako posiadacz samoistny, a posiadanie to uzyskał w złej wierze.
 
Dla właściwego zrozumienia instytucji zasiedzenia konieczne jest wytłumaczenie wyżej wskazanych pojęć, które stanowią przesłanki zasiedzenia. W obydwóch przypadkach ustawodawca dla zasiedzenia wymaga, aby posiadacz władał gruntem jako posiadacz samoistny. Zgodnie z art. 336 k.c. posiadaczem samoistnym rzeczy jest ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel. Chodzi tutaj o posiadanie w takim zakresie, jaki odpowiada treści prawa własności. Posiadanie to ma miejsce jednak bez tytułu prawnego do gruntu. 
 
Drugim istotnym terminem w przedmiotowej sprawie jest pojęcie „nieprzerwanego posiadania”. Zgodnie z art. 340 k.c. domniemywa się ciągłość posiadania. Z domniemania tego wynikają dla posiadacza znaczne ułatwienia dowodowe. Wystarczy bowiem, gdy w postępowaniu sądowym o stwierdzenie zasiedzenia gruntu udowodni nabycie posiadania w określonym czasie w przeszłości i dalsze jego trwanie obecnie. Ponadto nie można zapominać, iż niemożność posiadania wywołana przez przeszkodę przemijającą nie przerywa posiadania, a posiadanie przywrócone poczytuje się za nieprzerwane. 
 
Jeżeli chodzi natomiast o rozumienie pojęcie dobra i zła wiara to należy podkreślić, iż nie ma legalnych definicji tych terminów. Zgodnie jednak z definicją wypracowaną w doktrynie w dobrej wierze jest posiadacz, który pozostaje w błędnym, ale usprawiedliwionym okolicznościami przeświadczeniu, że przysługuje mu prawo własności gruntu. Natomiast w złej wierze jest posiadacz, który wie lub przy dołożeniu należytej staranności powinien wiedzieć, że nie przysługuje mu prawo własności. Istotnym jest także fakt, iż zgodnie z art. 7 k.c. w przypadku, gdy ustawa uzależnia skutki prawne od dobrej lub złej wiary, domniemywa się istnienie dobrej wiary. 
 
Jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela (art. 173 k.c.).
 
Należy podkreślić, iż jeżeli podczas biegu zasiedzenia gruntu nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie gruntu w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści. Powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.
 
Chociaż własność gruntu przez zasiedzenie nabywa się z mocy prawa to, aby sąd wieczysto księgowy dokonał zmiany wpisu właściciela w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości konieczne jest przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie zasiedzenia. 
 
Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności gruntu może złożyć każdy zainteresowany. Właściwym do jego rozpoznania jest sąd rejonowy położenia gruntu. Do wniosku tego powinno dołączyć się odpis z księgi wieczystej albo zaświadczenie o stanie prawnym wynikającym ze zbioru dokumentów, które prowadzone są dla nieruchomości mającej być przedmiotem zasiedzenia. Ponadto w przypadku, gdy zasiedzenie nie obejmuje całej nieruchomości mającej urządzoną księgę wieczystą, wnioskodawca do przedmiotowego wniosku powinien dołączyć także mapy nieruchomości, które sporządzone zostały zgodnie z zasadami obowiązującymi przy oznaczaniu nieruchomości. 
 
Wnioskodawca powinien w postępowaniu o stwierdzenie zasiedzenia gruntu przywołać wszystkie dowody, które wskazują na spełnienie przesłanek zasiedzenia. W przypadku, gdy sąd stwierdzi, że zasiedzenie nastąpiło to wyda postanowienie zgodne  z żądaniem wniosku. Natomiast w przeciwnym przypadku wniosek ten zostanie oddalony. 


Tagi: zasiedzenie, nieruchomość, kodeks cywilny, własność

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 11.02.2014 Paweł napisał(a):

  Mam taki dylemat mam działkę a właściwie dwie obok siebie jedna przez jedną z nich według mam prawie przez środek biegnie sąsiada płot czy mam szanse odzyskać swoją działkę płot stoi już pewnie z 40 lat?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły