Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Obywatelstwo niemieckie

04.08.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Postępowanie, które ma na celu wykazanie posiadania obywatelstwa niemieckiego prowadzone jest na wniosek. W postępowaniu tym wnioskodawca powinien udowodnić na podstawie miarodajnych dokumentów pierwotne uzyskanie oraz nieprzerwane posiadanie tego obywatelstwa. Wniosek wszczynający to postępowanie uzyskać można w konsulacie generalnym. Następnie wniosek ten kierowany jest do właściwego w sprawach ustalenia obywatelstwa Federalnego Urzędu Administracyjnego w Kolonii.
 
Uzyskanie obywatelstwa niemieckiego przez urodzenie
 
Jeżeli chodzi o uzyskanie obywatelstwa niemieckiego przez urodzenie to należy wyróżnić kilka sytuacji. 
 
Pierwszy przypadek dotyczy osób urodzonych ze związku małżeńskiego. W stosunku do osób, które przyszły na świat przed dniem 1 stycznia 1975 r. obowiązuje zasada zgodnie, z którą osoby takie mogą być Niemcami tylko wówczas, gdy ich ojciec był Niemcem. Ciągłość pochodzeniową powinno udowodnić się wstecz od dziadka lub nawet pradziadka. Domniemywa się, iż dana osoba posiada obywatelstwo niemieckie w sytuacji, gdy jej przodkowie urodzili się w latach 1913-1945 na terytorium Rzeszy Niemieckiej lub Wolnego Miasta Gdańsk (według granic z 1937 r.) i tam zamieszkiwali. 
 
Natomiast warunkiem uzyskania obywatelstwa niemieckiego przez osoby urodzone po dniu 1 stycznia 1975 r. jest posiadanie tego obywatelstwa przez jednego z rodziców (obojętnie którego). 
 
Druga sytuacja dotyczy osób niepochodzących ze związku małżeńskiego. W stosunku do takich osób co do zasady obwiązuje reguła, iż uzyskują one obywatelstwo matki. Należy podkreślić jednakże, iż od 1 lipca 1993 r. osoby urodzone ze związków pozamałżeńskich mogą uzyskać również obywatelstwo od ojca po spełnieniu następujących warunków:
 
 1. ich ojciec ma obywatelstwo niemieckie;
 2. dokonane zostało skuteczne według prawa niemieckiego ustalenie lub uznanie ojcostwa;
 3. wszczęcie postępowania w przedmiocie ustalenia ojcostwa lub jego uznanie nastąpiło przed osiągnięciem przez dziecko 23 roku życia.
 
Trzeci przypadek to uzyskanie obywatelstwa niemieckiego ze względu na urodzenie w Niemczech. Od dnia 1 stycznia 2000 r. dziecko, które ma rodziców cudzoziemców uzyskuje obywatelstwo niemieckie, jeżeli urodziło się w Niemczech oraz jedno z rodziców:
 
 1. przebywa zgodnie z prawem na stałe w Niemczech od ośmiu lat;
 2. posiada uprawnienie na pobyt lub zezwolenie na pobyt na czas nieokreślony od trzech lat.
 
Należy podkreślić, iż na osobie, która uzyskała obywatelstwo niemieckie przez urodzenie w Niemczech oraz posiada także obywatelstwo innego kraju ciąży obowiązek oświadczenia na piśmie po uzyskaniu pełnoletniości do ukończenia 23 roku życia, czy chce zachować obywatelstwo niemieckie, czy obywatelstwo innego kraju. W przypadku, gdy zdecyduje ona, że chce zachować obywatelstwo niemieckie powinna udokumentować zrzeczenie się lub utratę obywatelstwa innego kraju. Obowiązek ten nie dotyczy sytuacji, gdy posiada ona udzielone na piśmie pozwolenie na zachowanie obywatelstwa niemieckiego. Istotnym jest fakt, iż jeżeli oświadczenie to nie zostanie złożone do czasu ukończenia przez daną osobę 23 roku życia obywatelstwo niemieckie automatycznie przepada. Natomiast dzieci, które urodziły się w Niemczech przed dniem 1 stycznia 2000 r. nie uzyskały obywatelstwa niemieckiego tylko na podstawie tego faktu. 
 
Urodzenie za granicą powoduje nie uzyskanie obywatelstwa niemieckiego
 
W przypadku, gdy jeden z rodziców, który jest Niemcem urodzony jest za granicą po dniu 31 grudnia 1999 r. i tam też mieszka, jego dziecko nie będzie mogło uzyskać obywatelstwa niemieckiego chyba, że:
 
 1. dziecko stałoby się bezpaństwowcem;
 2. rodzic, który posiada obywatelstwo niemieckie zgłosi we właściwych niemieckich placówkach dyplomatycznych w terminie jednego roku urodzenie się dziecka.
 
Natomiast w przypadku, gdy obydwoje rodzice mają obywatelstwo niemieckie, dziecko nie uzyskuje tego obywatelstwa jedynie wówczas, gdy obydwoje rodzice urodzeni są po dniu 31 grudnia 1999 r. za granicą i tam też mieszkają. 
 
Uzyskanie obywatelstwa niemieckiego przez adopcję
 
Uzyskanie obywatelstwa niemieckiego przez adopcję możliwe jest po spełnieniu następujących warunków:
 
 1. w chwili złożenia wniosku o adopcję dziecko nie ukończyło 18 roku życia;
 2. dziecko adoptowane zostało przez Niemca;
 3. adopcja jest ważna według prawa niemieckiego.


Tagi: obywatelstwo, niemcy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 30.01.2014 Piotr napisał(a):

  Witam mam pytanie chce wyjechać do Niemiec mam podwójne obywatelstwo jestem gotowy zrzec się obywatelstwa Polskiego jakie muszę podjąć kroki by otrzymać mieszkanie socjalne.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły