Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Współwłasność samochodu

30.07.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Współwłasność samochodu oznacza stan, w którym własność auta przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Współwłasność samochodu może powstać w drodze różnych czynności prawnych. 
 
Najczęściej w praktyce współwłasność powstaje w wyniku zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu. Aby skutek ten nastąpił konieczne jest wymienienie wszystkich współwłaścicieli w treści umowy. Osoby te są wówczas stroną umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Ponadto konieczne jest, aby każdy ze współwłaścicieli podpisał wskazaną umowę. Jeżeli chodzi o zarejestrowanie takiego auta to procedura rejestracji odbywa się podobnie, jak w przypadku, gdy pojazd ten ma tylko jednego właściciela. Należy podkreślić, iż kolejność, w której współwłaściciele zostali wskazani w umowie nie ma żadnego znaczenia. Natomiast kolejność wskazania współwłaścicieli we wniosku o rejestrację pojazdu odgrywa istotną rolę. Bowiem dane osoby wskazanej we wniosku jako pierwsza będą wpisane na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego (w rubryce C). Dane pozostałych zaś współwłaścicieli będą widniały w rubryce „Adnotacje urzędowe” ze wskazaniem, iż są to współwłaściciele pojazdu. 
 
Współwłasność samochodu powstaje także w wyniku zawarcia umowy sprzedaży jedynie części zarejestrowanego już samochodu. W przypadku tym  należy w umowie kupna-sprzedaży auta określić  zbywaną część. Kupujący ma wówczas obowiązek zapłacić 2 % podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast jest on zwolniony z opłat związanych z załatwianiem formalności w wydziale komunikacji. Powinien on wówczas złożyć wniosek o zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu w przypadku, gdy została wydana. 
 
Współwłasność pojazdu powstaje także w wyniku zawarcia umowy darowizny samochodu.  W przypadku tym wysokość należnego podatku uzależniona jest od wartości darowanego pojazdu oraz stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. Należy podkreślić, iż gdy obdarowanym jest ktoś z najbliższej rodziny darczyńcy urząd skarbowy może zwolnić go całkowicie z obowiązku zapłaty podatku. Warunkiem jednakże takiego zwolnienia jest zgłoszenie przez obdarowanego darowizny w ciągu 6 miesięcy od daty zawarcia umowy darowizny. W celu przerejestrowania samochodu obdarowany obowiązany jest przedstawić we właściwym Starostwie Powiatowym następujące dokumenty:
 
 1. umowę darowizny samochodu;
 2. dowód rejestracyjny samochodu;
 3. kartę pojazdu, jeżeli była wydana;
 4. dowód uiszczenia opłaty za rejestrację.
 
W praktyce współwłasność samochodu powstaje zwykle z chęci obniżenia wysokości składki na polisę OC. Jeden ze współwłaścicieli, który nie ma wcale zniżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych za bezszkodową jazdę lub ma te zniżki małe bierze na drugiego współwłaściciela osobę z wysokim poziomem zniżek. W przypadku takim wysokość składki na polisę OC ulega znacznemu obniżeniu. Należy jednakże pamiętać o tym, iż w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli spowoduje wypadek z innym samochodem, zniżki zostaną potrącone wszystkim osobom, które wpisane są w dowodzie rejestracyjnym auta. 


Tagi: współwłasność

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły