Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ustawa o podatku rolnym

12.07.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz. U. z 2006 r., Nr 136, poz. 969 z późn. zm.) reguluje wszystkie kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem rolnym. Ustawa ta weszła w życie dnia 1 stycznia 1985 r. W ciągu tak długiego okresu obowiązywania  do aktu tego wprowadzono liczne nowelizacje. Ostatnia nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2011 r. Wprowadziła ją ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 226, poz. 1475). 
 
W artykule 1 przedmiotowej ustawy podkreślono, iż opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. W przedmiotowej ustawie znajdują się także definicje takich istotnych pojęć dla podatku rolnego, jak gospodarstwo rolne oraz działalność rolnicza. I tak za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej (art. 2 ust. 1 UPodR). Za działalność rolniczą uważa się natomiast produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb (art. 2 ust. 2 UPodR).
 
Tak, jak w każdej ustawie, która reguluje opodatkowanie określonym rodzajem podatku, w ustawie o podatku rolnym znajdują się przepisy dotyczące takich kwestii, jak:
 
 1. Kto jest podatnikiem podatku rolnego?
 2. Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem rolnym?
 3. Ile wynosi podatek rolny za dany rok podatkowy?
 4. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
 5. Kiedy wygasa obowiązek podatkowy?
 6. Jaki jest organ właściwy w sprawie podatku rolnego?
 7. Jaki organ ustala wysokość podatku rolnego?
 8. Jakie są obowiązki podatników podatku rolnego będących osobami fizycznymi, a jakie podatników będących osobami prawnymi?
 9. Zwolnienia przedmiotowe od podatku rolnego.
 10. Zwolnienia podmiotowe od podatku rolnego.
 11. Jakie są ulgi od podatku rolnego?
 12. Co to jest ulga inwestycyjna i kiedy przysługuje?
 13. Ulgi i zwolnienia stosowane z urzędu oraz na wniosek podatnika.
 14. Jakie są przeliczniki powierzchni użytków rolnych?
 
Istotną kwestię uregulowaną w ustawie o podatku rolnym jest zwolnienie z tego podatku gmin oraz Skarbu Państwa. Natomiast podatnikiem tego podatku mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, które posiadają określony tytuł prawny do gruntów.  


Tagi: podatek, kodeks, ustawy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły