Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Urlop okolicznościowy przysługujący z powodu śmierci osoby najbliższej

05.07.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Urlopem okolicznościowym określane jest zwolnienie pracownika od pracy z powodu szczególnych okoliczności osobistych. Istotnym jest fakt, iż pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego w przypadku wystąpienia przyczyn wskazanych w przepisach prawa. Aby uzyskać urlop okolicznościowy pracownik powinien zgłosić pracodawcy o swojej nieobecności w pracy. Najpóźniej w drugim dniu tej nieobecności. Ponadto obowiązany jest on także podać termin tej nieobecności. Dzień urlopu okolicznościowego nie musi przypadać w terminie zdarzenia, który go uzasadnia. Konieczne jest jedynie, aby pracownik udowodnił istnienie związku między tym zdarzeniem a terminem otrzymania zwolnienia od pracy. 
 
Należy podkreślić, iż urlop okolicznościowy udzielany jest wyłącznie na żądanie pracownika. 
 
Pracownik obowiązany jest wykazać pracodawcy za pomocą odpowiednich dokumentów zaistnienie zdarzenia, które uprawnia go do otrzymania urlopu okolicznościowego. W przypadku śmierci osoby najbliższej będzie to akt zgonu.
 
Pracodawca może zażądać przedstawienia mu oryginału aktu zgonu. 
 
Za czas zwolnienia od pracy z powodu urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wysokość tego wynagrodzenia obliczana jest jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie to wypłacane jest przez pracodawcę łącznie z wynagrodzeniem uzyskanym przez pracownika za miesiąc, w którym przypadły dni przebywania przez niego na urlopie okolicznościowym. 
 
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281) pracodawca obowiązany jest zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący: 
 
 1. dwa dni urlopu okolicznościowego w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
 2. jeden dzień urlopu okolicznościowego w razie zgonu i pogrzebu siostry pracownika, jego brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
 
Z powyższego wyraźnie wynika, iż ilość dni urlopu okolicznościowego przysługującego pracownikami z powodu śmierci bliskiej mu osoby uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa występującego między pracownikiem a osobą zmarłą. 
 
W przypadku zgonu osoby bliskiej, gdy pracownikowi przysługuje prawo do dwóch dni urlopu okolicznościowego, jeden dzień tego urlopu powinien przypaść na dzień pogrzebu, natomiast drugi dzień na dzień poprzedzający dzień pogrzebu lub dzień następujący po pogrzebie. 
 
W sytuacji, gdy zgon osoby bliskiej pracownikowi nastąpił w okresie, w którym pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym nie ma on prawa do otrzymania urlopu okolicznościowego z tego powodu. 
 
Jednakże pracownik zachowuje prawo do otrzymania urlopu okolicznościowego np. gdy pogrzeb osoby zmarłej odbędzie się dopiero po jego powrocie do pracy lub gdy potrzebuje dnia wolnego od pracy na uczestniczenie w odczytaniu testamentu. W tym ostatnim przypadku, jednakże pomiędzy datą zwolnienia pracownika od pracy a okolicznością usprawiedliwiającą to zwolnienie zachowany jest związek czasowy. 


Tagi: urlop

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 15.07.2014 Paweł napisał(a):

  A niby z czego wynika termin wykorzystania "urlopu okolicznościowego" (cudzysłów, bo ustawodawca nie używa tych słów). Żaden przepis nie narzuca tego, żeby zwolnienie było brane w dniu pogrzebu. Interpretacja zawężająca niezgodna z przepisem.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły