Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kredyt kupiecki

05.07.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Kredyt kupiecki określany jest także mianem kredytu handlowego lub towarowego. Stanowi on pozabankową formę finansowania działalności gospodarczej. Jest szczególnym rodzajem kredytu, w którym stronami są podmioty gospodarcze nie będące instytucjami finansującymi. kredyt ten udzielany jest przez sprzedawcę nabywcy w transakcjach pomiędzy przedsiębiorstwami. Jego cechą charakterystyczną jest odroczenie terminu płatności w stosunku do daty sprzedaży. Oznacza to, iż sprzedawca wyraża zgodę na otrzymanie zapłaty za wykonaną usługę lub dostarczony towar w terminie późniejszym niż termin dostawy. 
 
Wyróżnia się klasyczną oraz nieklasyczną postać kredytu kupieckiego. Rozróżnienie to dokonywane jest z punktu widzenia warunków, na jakich kredyt ten jest udzielany. W przypadku klasycznej postaci kredytu kupieckiego nabywca towaru bądź usługi, jeżeli zapłaci wkrótce po dacie sprzedaży, ma możliwość uzyskania skonta (rabatu). Oznacza to, iż nie będzie wówczas musiał dokonać zapłaty w pełnej wysokości. Natomiast obowiązek taki będzie obciążał nabywcę w sytuacji, gdy będzie chciał skorzystać z odroczenia płatności. Jeżeli chodzi o nieklasyczny kredyt kupiecki to w jego przypadku sprzedawca nie daje możliwości otrzymania przez nabywcę skonta za wcześniejszą płatność. Należy podkreślić, iż druga ze wskazanych postaci kredytu przeważa w praktyce. 
 
Udzielenie skonta nabywcy zależy tylko i wyłącznie od decyzji sprzedawcy. 
 
To sprzedawcę bowiem obciąża ryzyko związane z udzieleniem tego kredytu. 
 
Zwykła transakcja kupna-sprzedaży zmienia się w kredyt kupiecki z chwilą wyznaczenia terminu płatności za towar lub usługę odpowiednio po terminie jego dostarczenia lub jej wykonania.
 
Udzielenie kredytu kupieckiego może wynikać z:
 
 1. umowy zawartej między sprzedawcą a nabywcą;
 2. ogólnych warunków sprzedaży;
 3. terminu płatności, który określony jest na fakturze.
 
Udzielenie kredytu kupieckiego nie wymaga zachowania szczególnej formy.
 
Kredyt kupiecki ma liczne zalety w stosunku do kredytu bankowego. Po pierwsze, jest udzielany bez przeprowadzania skomplikowanej procedury. Po drugie, nabywca nie musi spełniać licznych warunków, które są wymagane od kredytobiorcy kredytu bankowego. Po trzecie, kredyt kupiecki określany jest mianem najtańszego kredytu. Określenie to wynika z faktu, iż kupujący ma możliwość dysponowania przez pewien czas cudzymi środkami. Po czwarte, kredyt ten można bardzo szybko uzyskać. 
 
Warunki udzielania kredytu kupieckiego mogą być określone w przedsiębiorstwie w sposób indywidualny albo systemowy. Pierwsza z nich polega na tym, iż każdego nabywcę sprawdza się indywidualnie pod kątem jego wiarygodności kredytowej. Po pozytywnej weryfikacji w tym zakresie ustalane są indywidualne warunki udzielenia kredytu kupieckiego. Natomiast metoda systemowa polega na tym, iż wszystkich kontrahentów dzieli się na kategorie. Kategorie te wyznaczane są według kwoty limitu kredytowego. Do każdej kategorii przypisane są określone warunki udzielania kredytu kupieckiego. 
 
Termin płatności przy kredycie kupieckim może być określony w sposób dowolny przez sprzedającego. 


Tagi: kredyt

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły