Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wniosek o wydanie paszportu

04.07.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy. Jeżeli wnioskodawca nie ma stałego miejsca pobytu wniosek ten powinien złożyć w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na ostatnie miejsce stałego pobytu. W sytuacji jednak, gdy wnioskodawca nie miał nigdy stałego zameldowania na terytorium kraju paszport wydawany jest przez wojewodę właściwego ze względu na aktualne miejsce pobytu wnioskodawcy. Natomiast w przypadku przebywania za granicą wniosek o wydanie paszportu składa się w urzędzie konsularnym Rzeczypospolitej Polskiej właściwym ze względu na miejsce pobytu wnioskodawcy. 
 
Okres oczekiwania na wydanie paszportu przez wojewodę wynosi do 30 dni.
 
Natomiast, w przypadku złożenia wniosku w konsulacie, czas oczekiwania może być dłuższy od wyżej wskazanego. Dlatego w przypadku, gdy istnieje ryzyko, iż wnioskodawca wcześniej opuści kraj pobytu niż otrzyma paszport, konsul może wydać paszport tymczasowy na powrót wnioskodawcy do kraju. Paszport taki jest ważna przez czas w nim określony, jednakże nie dłużej niż 12 miesięcy. 
 
Wniosek o wydanie paszportu składa się wyłącznie na drukach udostępnionych przez organ paszportowy tzn. urząd wojewódzki lub konsulat Rzeczypospolitej Polskiej. 
 
Druki te osoba zainteresowana może otrzymać tylko w punktach paszportowych. Należy je wypełnić w sposób poprawny i czytelny. Najlepiej drukowanymi literami.
 
Do wniosku o wydanie paszportu powinno się dołączyć:
 
 1. dwie jednakowe kolorowe fotografie o wymiarach 3,5x4,5 cm;
 2. dowód uiszczenia opłaty paszportowej;
 3. posiadane paszporty;
 4. odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia – w wypadku ubiegania się o dokument paszportowy za granicą przez osoby nieposiadające numeru PESEL;
 5. odpis skrócony aktu małżeństwa – jeżeli osoba ubiegająca się
 6. o wydanie paszportu zmieniła nazwisko w wyniku zawarcia małżeństwa za granicą;
 7. pisemną zgodę drugiego rodzica lub orzeczenie sądu rodzinnego zastępujące zgodę drugiego z rodziców – jeśli wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składa jeden z rodziców.
 8. do wglądu dowód osobisty z aktualnymi danymi osobowymi;
 9. do wglądu dokument uprawniający do ulgowej opłaty za paszport, jeżeli ulga przysługuje (legitymacja szkolna, studencka, emeryta, rencisty, kombatancka, orzeczenie o niepełnosprawności);
 10. jeżeli osoba ubiegająca się o wydanie paszportu zawarła związek małżeński a nie posiada dowodu osobistego z aktualnymi danymi przedkłada do wglądu potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego, dotychczas posiadany dowód osobisty oraz odpis skrócony aktu małżeństwa;
 11. oświadczenie dotyczące okoliczności utraty lub zniszczenia składane są w obecności pracownika Oddziału Paszportów (ewentualnie dodatkowe dokumenty potwierdzające złożone wyjaśnienia).
 
Istotnym jest fakt, iż fotografia, która wymagana jest do wydania paszportu musi spełniać określone wymagania. Powinna być ona wykonana w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, na jednolitym, jasnym tle. Fotografia musi mieć dobrą ostrość, odwzorowywać naturalny kolor skóry, pokazywać wyraźnie oczy, a także twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków. Twarz powinna zajmować 70–80% fotografii. Osoba przedstawiona na zdjęciu nie może posiadać nakrycia głowy oraz okularów z ciemnymi szkłami. Powinna ona patrzeć na wprost z otwartymi oczami, które nie są przesłonięte włosami, z naturalnym wyrazem twarzy oraz zamkniętymi ustami.
 
Od powyższych zasad dotyczących fotografii przewidziane są następujące wyjątki:
 
 1. po przedstawieniu orzeczenia o niepełnosprawności z uwagi na wadę wzroku, osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku może dołączyć do wniosku fotografie, które przedstawiają ją w okularach z ciemnymi szkłami;
 2. po okazaniu zaświadczenia o przynależności do wspólnoty wyznaniowej, która jest zarejestrowana w Rzeczypospolitej Polskiej, osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami wyznawanej religii może dołączyć do wniosku fotografie, które przedstawiają ją w nakryciu głowy.
 
Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć osobiście. 


Tagi:

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły