Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Rozdzielność majątkowa

03.07.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Rozdzielność majątkowa uregulowana jest w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Jest to ustrój majątkowy małżeński, w którym nie występuje wspólny majątek obojga małżonków. Natomiast mamy w nim do czynienia z majątkami osobistymi każdego z małżonków. W sensie prawnym majątki te są od siebie odrębne, a każdym z nich zarządza samodzielnie jeden z małżonków. 
 
W ustroju rozdzielności majątkowej małżonkowie maja prawo wspólnego nabywania różnego rodzaju praw (np. prawa własności nieruchomości). W sytuacji takiej nabyte przedmioty będą należeć do małżonków na zasadzie współwłasności.
 
Rozdzielność majątkowa między małżonkami może być ustanowiona zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i po jego zawarciu. W pierwszym przypadku przyszli małżonkowie powinni zawrzeć przed notariuszem umowę majątkową małżeńską. Natomiast w drugim ustrój ten może być wprowadzony przez małżonków w drodze umowy majątkowej zawartej u notariusza lub na skutek wniesienia powództwa do sądu. 
 
Umowne ustanowienie rozdzielności majątkowej
 
Do umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej wymagana jest zgoda obojga małżonków. 
 
Małżeńska umowa majątkowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
 
W umowie tej małżonkowie mogą wskazać dowolny termin, od którego wprowadzany ustrój majątkowy małżeński będzie obowiązywał. Ponadto w tym akcie notarialnym małżonkowie mogą także dokonać podziału ich wspólnego majątku.
 
Należy zaznaczyć, iż maksymalna stawka taksy notarialnej za sporządzenie umowy majątkowej małżeńskiej wynosi 400 zł. 
 
Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków
 
W czasie trwania nie ma żadnych różnic między ustrojem rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków a ustrojem rozdzielności majątkowej. Różnice te pojawiają się dopiero po jego ustaniu. Wówczas bowiem aktualizuje się możliwość wyrównania dorobków. Dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku w czasie od dnia obowiązywania ustroju rozdzielności majątkowej do dnia jego ustania. W przypadku, gdy występuje różnica w dorobkach obydwu małżonków, małżonek, którego dorobek jest mniejszy z uwagi na fakt, iż np. zajmował się wychowywaniem dzieci, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa. Wyrównanie dorobków może być dokonane zarówno przez samych małżonków w drodze umowy, jak i przez sąd w przypadku, gdy małżonkowie nie potrafią dojść w tym względzie do porozumienia. Każdemu z małżonków przysługuje także prawo żądania zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków. Żądanie takie jest uzasadnione m.in. w sytuacji, gdy jeden z małżonków trwonił swój majątek. 
 
Ustanowienie rozdzielności majątkowej w drodze orzeczenia sądu
 
Sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej następuje wówczas, gdy małżonkowie nie są zgodni co do wprowadzenia tego ustroju majątkowego małżeńskiego. Wówczas bowiem wyłączona jest możliwość ustanowienia tego ustroju w drodze umowy. Wystąpienie do sądu z żądaniem ustanowienia rozdzielności majątkowej powinno być uzasadnione ważnymi powodami. Do powodów takich zaliczyć można m.in. trwonienie wspólnego majątku przez jednego z małżonków w związku z jego uzależnieniem od alkoholu, faktyczna separacja małżonków. 
 
Pozew o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej należy wnieść do wydziału rodzinnego sądu rejonowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa. W braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
 
Ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej może nastąpić tylko w czasie trwania małżeństwa, gdy między małżonkami funkcjonuje ustrój wspólności majątkowej. 
 
Dniem powstania rozdzielności majątkowej jest dzień wskazany w ustanawiającym ją wyroku. Należy podkreślić, iż dzień ten może być wcześniejszy od dnia wyroku, w wyjątkowo wcześniejszy także od dnia wytoczenia powództwa. 
 
W przypadku, gdy sąd ustanowi rozdzielność majątkową między małżonkami, każdemu z małżonków przysługuje prawo żądania, aby sąd dokonał podziału ich majątku wspólnego. Następuje to wówczas w specjalnym postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami. 


Tagi: małżeństwo

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły