Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Kostyra

Jako radca prawny, prowadzący swoją kancelarię na terenie Warszawy, świadczę pomoc zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Pomoc udzielana jest klientom zarówno w formie tradycyjnej, w siedzibie kancelarii, jak i online.

Kim jest radca prawny?

Jest to przedstawiciel zawodu zaufania publicznego, który oferuje swoim klientom wsparcie w formie konsultacji, porad, przygotowania opinii, aktów oraz poprzez reprezentowanie swojego klienta w sądzie. Jest osobą posiadającą odpowiednie wykształcenie i wpisaną na listę radców prawnych. Jego kancelaria jest zatem miejscem, w którym można otrzymać wsparcie w sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy prawnej.

Czym zajmuje się radca?

Jego podstawowym zajęciem jest świadczenie klientom wsparcia, obejmującego najczęściej udzielanie porad, sporządzanie pism, reprezentowanie klienta przed sądami czy opiniowanie umów lub tworzenie opinii. Jego wsparcie może być adresowane zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.

W naszej kancelarii, udzielana jest pomoc, zarówno online, jak i stacjonarna, z prawa rodzinnego, cywilnego, mieszkaniowego, podatkowego, karnego, pracy, administracyjnego, handlowego, cywilnego, autorskiego, zagadnień związanych z odszkodowaniami, rozwodami i nie tylko.

Rozdzielność majątkowa

03.07.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Rozdzielność majątkowa uregulowana jest w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Jest to ustrój majątkowy małżeński, w którym nie występuje wspólny majątek obojga małżonków. Natomiast mamy w nim do czynienia z majątkami osobistymi każdego z małżonków. W sensie prawnym majątki te są od siebie odrębne, a każdym z nich zarządza samodzielnie jeden z małżonków. 
 
W ustroju rozdzielności majątkowej małżonkowie maja prawo wspólnego nabywania różnego rodzaju praw (np. prawa własności nieruchomości). W sytuacji takiej nabyte przedmioty będą należeć do małżonków na zasadzie współwłasności.
 
Rozdzielność majątkowa między małżonkami może być ustanowiona zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i po jego zawarciu. W pierwszym przypadku przyszli małżonkowie powinni zawrzeć przed notariuszem umowę majątkową małżeńską. Natomiast w drugim ustrój ten może być wprowadzony przez małżonków w drodze umowy majątkowej zawartej u notariusza lub na skutek wniesienia powództwa do sądu. 
 
Umowne ustanowienie rozdzielności majątkowej
 
Do umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej wymagana jest zgoda obojga małżonków. 
 
Małżeńska umowa majątkowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
 
W umowie tej małżonkowie mogą wskazać dowolny termin, od którego wprowadzany ustrój majątkowy małżeński będzie obowiązywał. Ponadto w tym akcie notarialnym małżonkowie mogą także dokonać podziału ich wspólnego majątku.
 
Należy zaznaczyć, iż maksymalna stawka taksy notarialnej za sporządzenie umowy majątkowej małżeńskiej wynosi 400 zł. 
 
Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków
 
W czasie trwania nie ma żadnych różnic między ustrojem rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków a ustrojem rozdzielności majątkowej. Różnice te pojawiają się dopiero po jego ustaniu. Wówczas bowiem aktualizuje się możliwość wyrównania dorobków. Dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku w czasie od dnia obowiązywania ustroju rozdzielności majątkowej do dnia jego ustania. W przypadku, gdy występuje różnica w dorobkach obydwu małżonków, małżonek, którego dorobek jest mniejszy z uwagi na fakt, iż np. zajmował się wychowywaniem dzieci, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa. Wyrównanie dorobków może być dokonane zarówno przez samych małżonków w drodze umowy, jak i przez sąd w przypadku, gdy małżonkowie nie potrafią dojść w tym względzie do porozumienia. Każdemu z małżonków przysługuje także prawo żądania zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków. Żądanie takie jest uzasadnione m.in. w sytuacji, gdy jeden z małżonków trwonił swój majątek. 
 
Ustanowienie rozdzielności majątkowej w drodze orzeczenia sądu
 
Sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej następuje wówczas, gdy małżonkowie nie są zgodni co do wprowadzenia tego ustroju majątkowego małżeńskiego. Wówczas bowiem wyłączona jest możliwość ustanowienia tego ustroju w drodze umowy. Wystąpienie do sądu z żądaniem ustanowienia rozdzielności majątkowej powinno być uzasadnione ważnymi powodami. Do powodów takich zaliczyć można m.in. trwonienie wspólnego majątku przez jednego z małżonków w związku z jego uzależnieniem od alkoholu, faktyczna separacja małżonków. 
 
Pozew o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej należy wnieść do wydziału rodzinnego sądu rejonowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa. W braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
 
Ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej może nastąpić tylko w czasie trwania małżeństwa, gdy między małżonkami funkcjonuje ustrój wspólności majątkowej. 
 
Dniem powstania rozdzielności majątkowej jest dzień wskazany w ustanawiającym ją wyroku. Należy podkreślić, iż dzień ten może być wcześniejszy od dnia wyroku, w wyjątkowo wcześniejszy także od dnia wytoczenia powództwa. 
 
W przypadku, gdy sąd ustanowi rozdzielność majątkową między małżonkami, każdemu z małżonków przysługuje prawo żądania, aby sąd dokonał podziału ich majątku wspólnego. Następuje to wówczas w specjalnym postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami. 


Tagi: małżeństwo

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Porady prawne online
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły