Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Jak napisać odwołanie ?

03.07.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
W artykule tym zostaną poruszone dwie kwestie. Pierwszą z nich będzie sposób złożenia odwołania w postępowaniu administracyjnym. Natomiast drugą obejmować będą wskazówki, co w takim odwołaniu powinno się znaleźć. 
 
Przed przystąpieniem do sporządzenia odwołania koniecznym jest dokładne przeczytanie otrzymanej decyzji. W decyzji tej powinno się znaleźć pouczenie o prawie, sposobie i terminie wniesienia odwołania. Prawo do wniesienia odwołania przysługuje stronie postępowania administracyjnego, która może odwołać się od decyzji wydanej w pierwszej instancji. Należy pamiętać, iż od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do wniosku tego stosuje się jednak odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji.
 
Istotną kwestię w przedmiotowej sprawie stanowi termin wniesienia odwołania. odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie. Nie można jednak zapominać, iż przepisy szczególne mogą przewidywać inne terminy do wniesienia odwołania. Dlatego też należy dokładnie czytać pouczenie zawarte w otrzymanej decyzji, w której termin ten powinien być wskazany.
 
Odwołanie należy wnieść do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. O tym, jaki organ jest właściwy do rozpatrzenia odwołania powinniśmy zostać także pouczeni w otrzymanej decyzji administracyjnej. odwołanie wnosi się na piśmie. Może być ono złożone w urzędzie lub wysłane pocztą. W przypadku wybrania drugiego ze wskazanych sposobów wniesienia odwołania, odwołujący powinien wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Aby odwołanie zostało prawidłowo napisane powinno zawierać prawidłową nazwę organu zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji. 
 
Elementy, które powinno zawierać odwołanie:
 
 1. datę i miejsce sporządzenia odwołania;
 2. wskazanie organu, który wydał zaskarżoną decyzję;
 3. wskazanie właściwego organu odwoławczego;
 4. dane osoby składającej odwołanie (imię, nazwisko, adres zamieszkania);
 5. wskazanie zaskarżanej decyzji (numer decyzji i datę jej wydania);
 6. uzasadnienie odwołania;
 7. własnoręczny podpis odwołującego;
 8. wskazanie załączników dołączonych do odwołania.
 
Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z jego treści wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Przepisy szczególne mogą jednak ustalać inne wymogi co do treści odwołania (art. 128 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego; t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.).
 
Nie można jednak zapominać, iż prawidłowa argumentacja zawarta w odwołaniu zwiększa prawdopodobieństwo jego pozytywnego rozpatrzenia.
 
W przypadku składania odwołania bezpośrednio w urzędzie, odwołujący powinien mieć przy sobie kopię odwołania, na której przyjmujący je urzędnik potwierdzi jego przyjęcie wraz z datą. 
 
Od odwołania nie jest pobierana opłata.


Tagi: odwołanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 04.12.2013 Jacek napisał(a):

  Też miałem do czynienia z taką sytuacją i nie jest łatwo taka papierkologia, że głowa mała. Poprosiłem o pomoc prawnika z niniejszego portalu i sprawę załatwili profesjonalnie, niema od ręki.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły