Instytucjonalna piecza zastępcza
28.06.2012
Instytucjonalną pieczę zastępczą reguluje ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887 z późn. zm.).
Instytucjonalna
piecza zastępcza może być sprawowana w formie:
-
placówki opiekuńczo-wychowawczej;
-
regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej;
-
interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
Placówkę opiekuńczo-wychowawczą prowadzi powiat lub podmiot, któremu powiat zlecił realizację tego zadania. Natomiast samorząd województwa może prowadzić lub zlecić prowadzenie regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej lub interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
Przepisy prawa wskazują następujące zadania placówki opiekuńczo-wychowawczej:
-
zapewnienie dziecku całodobowej opieki i wychowania oraz zaspokajanie jego niezbędnych potrzeb, w szczególności emocjonalnych, rozwojowych, zdrowotnych, bytowych, społecznych i religijnych;
-
realizowanie przygotowanego we współpracy z asystentem rodziny planu pomocy dziecku;
-
umożliwianie kontaktu dziecka z rodzicami i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd postanowi inaczej;
-
podejmowanie działań w celu powrotu dziecka do rodziny;
-
zapewnienie dziecku dostępu do kształcenia dostosowanego do jego wieku i możliwości rozwojowych;
-
objęcie dziecka działaniami terapeutycznymi;
-
zapewnienie korzystania z przysługujących świadczeń zdrowotnych.
W placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego są umieszczane dzieci powyżej 10. roku życia, wymagające szczególnej opieki lub mające trudności w przystosowaniu się do życia w rodzinie (art. 95 ust. 1 UPieZas).
Umieszczenie dziecka poniżej 10. roku życia w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego jest możliwe w wyjątkowych przypadkach, szczególnie gdy przemawia za tym stan jego zdrowia lub dotyczy to rodzeństwa.
W placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego można umieścić, w tym samym czasie, łącznie nie więcej niż 14 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej. Natomiast w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego można umieścić, w tym samym czasie, łącznie nie więcej niż 8 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza obowiązana jest współpracować, w zakresie wykonywanych zadań, z sądem, powiatowym centrum pomocy rodzinie, rodziną, asystentem rodziny, organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej oraz z innymi osobami i instytucjami, które podejmują się wspierania działań wychowawczych placówki opiekuńczo-wychowawczej, w szczególności w zakresie przygotowania dziecka do samodzielnego życia, jeżeli osoby te uzyskają akceptację dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej oraz pozytywną opinię organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Placówką tą kieruje dyrektor.
Praca z dzieckiem w placówce opiekuńczo-wychowawczej jest prowadzona zgodnie z planem pomocy dziecku, sporządzonym i realizowanym przez wychowawcę we współpracy z asystentem rodziny. Pracę z grupą dzieci oraz pracę indywidualną z dzieckiem organizuje wychowawca.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza powstaje z dniem uzyskania zezwolenia wojewody właściwego ze względu na miejsce prowadzenia tej placówki (art. 106 ust. 1 UPieZas).
Zgodnie z art. 101 ust. 1 UPieZas placówka opiekuńczo-wychowawcza może być prowadzona jako placówka opiekuńczo-wychowawcza typu:
-
socjalizacyjnego;
-
interwencyjnego;
-
specjalistyczno-terapeutycznego;
-
rodzinnego.
Typ placówki opiekuńczo-wychowawczej określa jej regulamin.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego
Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego:
-
wychowuje dzieci w różnym wieku, w tym dorastające i usamodzielniające się;
-
umożliwia wspólne wychowanie i opiekę licznemu rodzeństwu;
-
współpracuje z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej i asystentem rodziny.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu interwencyjnego
Zadaniem placówki opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego jest doraźna opieka nad dzieckiem w czasie trwania sytuacji kryzysowej, w szczególności placówka jest obowiązana przyjąć dziecko w przypadkach wymagających natychmiastowego zapewnienia dziecku opieki. Do placówki tej dziecko przyjmuje się:
-
na podstawie orzeczenia sądu;
-
w przypadku gdy dziecko zostało doprowadzone przez Policję lub Straż Graniczną;
-
na wniosek rodziców, dziecka lub osoby trzeciej lub umieszcza się dziecko w trybie art. 12a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Należy podkreślić, iż do placówki opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego nie może być przyjęte dziecko w trakcie samowolnego pobytu poza:
-
zakładem poprawczym, schroniskiem dla nieletnich lub młodzieżowym ośrodkiem wychowawczym;
-
podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą lub domem pomocy społecznej, jeżeli pobyt w tych instytucjach został orzeczony w trybie określonym w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Pobyt dziecka we wskazanej placówce nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może jednak zostać przedłużony do zakończenia trwającego postępowania sądowego o:
-
powrót dziecka do rodziny;
-
przysposobienie;
-
umieszczenie w pieczy zastępczej.
O przyjęciu dziecka dyrektor tej placówki informuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin, sąd, powiatowe centrum pomocy rodzinie oraz ośrodek pomocy społecznej. Dziecko poniżej 10. roku życia, przyjęte do placówki powinno zostać niezwłocznie przeniesione do jednej z rodzinnych form pieczy zastępczej.
W placówce opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego może zostać wyodrębniona część organizacyjna dysponująca bazą noclegową i zapewniająca opiekę wychowawczą, czynna przez całą dobę, wykorzystywana w sytuacjach kryzysowych, kiedy dziecko ze względów rodzinnych musi czasowo zamieszkać poza swoją rodziną za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych albo kiedy rodzina musi czasowo uzyskać schronienie.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu specjalistyczno-terapeutycznego
Na podstawie art. 105 ust. 1 UPieZas placówka opiekuńczo-wychowawcza typu specjalistyczno-terapeutycznego sprawuje opiekę nad dzieckiem o indywidualnych potrzebach, w szczególności:
-
legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
-
wymagającym stosowania specjalnych metod wychowawczych i specjalistycznej terapii;
-
wymagającym wyrównywania opóźnień rozwojowych i edukacyjnych.
Placówka ta zapewnia zajęcia wychowawcze, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, rekompensujące braki w wychowaniu w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego, a dzieciom niepełnosprawnym także odpowiednią rehabilitację i zajęcia rewalidacyjne.
Tagi: piecza, rodzina zastępcza
Opinie naszych zadowolonych Klientów