Odpowiedź na apelację w postępowaniu cywilnym
20.06.2012
Apelacja jest podstawowym środkiem odwoławczym, służącym do zaskarżenia merytorycznych orzeczeń sądów pierwszej instancji. Funkcją apelacji nie jest jednak powtórzenie całego postępowania przeprowadzonego przed sądem pierwszej instancji, ale ponowienie i uzupełnienie go w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne do wszechstronnego sprawdzenia (skontrolowania) zasadności oraz legalności (zgodności z prawem) zaskarżonego orzeczenia w granicach zaskarżenia dokonanego przez wnoszącego apelację.
Jednym z podstawowych uprawnień strony w postępowaniu apelacyjnym jest możliwość wniesienia odpowiedzi na apelację. Zgodnie z treścią art. 372 Kodeksu postępowania cywilnego strona przeciwna może w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia apelacji wnieść odpowiedź na apelację wprost do sądu drugiej instancji.
Wniesienie odpowiedzi na apelację jest fakultatywne. Kodeks postępowania cywilnego przyjmuje termin dwutygodniowy do wniesienia odpowiedzi na apelację. Jest to termin ustawowy, nie podlega więc przedłużeniu przez sąd. Przywrócenie tego terminu nie jest jednak możliwe, gdyż niewniesienie w tym terminie odpowiedzi na apelację nie pociąga za sobą ujemnych skutków procesowych (co jest jednym z warunków dopuszczalności przywrócenia uchybionego terminu procesowego w art. 168 § 2 ). Strona przeciwna może podnieść wszystkie zarzuty, także te, które chciała wskazać w odpowiedzi na apelację, na rozprawie apelacyjnej.
Rozpoznanie zaś apelacji przez sąd II instancji na posiedzeniu niejawnym nie może być niekorzystne dla strony przeciwnej - art. 374 Kodeksu postępowania cywilnego.
Odpowiedź na apelację jest pismem procesowym, powinna więc w zasadzie spełniać warunki takiego pisma (por. art. 126 ). Ponieważ jednak Kodeks nie przewiduje odrzucenia odpowiedzi na apelację, nie ma podstaw do wzywania do uzupełnienia zaszłych w niej braków. Sąd, podobnie jak w razie wniesienia odpowiedzi na apelację po terminie, powinien odpowiedź dotkniętą brakiem formalnym dołączyć do akt sprawy. Odpowiedź na apelację nie podlega opłacie sądowej.
Kodeks postępowania cywilnego nie określa treści odpowiedzi na apelację. W odpowiedzi strona może zgłosić wniosek o oddalenie lub o odrzucenie apelacji oraz o przyznanie jej kosztów postępowania apelacyjnego. Ponadto może, oczywiście, zwalczać zarzuty i argumenty podniesione przez skarżącego w apelacji, jak również m.in. zarzuty co do zakresu zaskarżenia czy dopuszczalności apelacji.
Natomiast w odpowiedzi na apelację strona przeciwna nie może zgłosić wniosku o uchylenie lub zmianę niezaskarżonej części orzeczenia sądu I instancji, która nie jest dla niej korzystna, gdyż część ta - na skutek jej niezaskarżenia - uprawomocniła się. Kodeks nie wprowadził instytucji apelacji wzajemnej, która mogłaby być połączona z odpowiedzią na apelację (por. A. Oklejak,
apelacja w procesie cywilnym, s. 91 i n.).
Tagi: apelacja
Opinie naszych zadowolonych Klientów