Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Umowa darowizny samochodu

01.06.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Umowa darowizny stanowi jedną z form przeniesienia własności samochodu. Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Wynika z tego jednoznacznie, iż umowa darowizny nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Staje się ona ważna, gdy samochód będący przedmiotem darowizny został wydany obdarowanemu. 
 
Umowa darowizny powinna być zawarta co najmniej w formie pisemnej.
 
Wymóg ten wynika z późniejszej konieczności przerejestrowania samochodu. W przypadku, gdy omawiana umowa nie będzie zawarta na piśmie obdarowany może spotkać się z odmową przerejestrowania na niego samochodu. 
 
Umowa darowizny powinna zawierać co najmniej:
 
 1. markę i model samochodu;
 2. rok produkcji samochodu;
 3. numer nadwozia;
 4. numery rejestracyjne;
 5. dane stron umowy;
 
W treści umowy darowizny samochodu powinno znaleźć się oświadczenie obdarowanego o przyjęciu przedmiotu darowizny – samochodu.
 
Umowa darowizny samochodu powinna być sporządzona w formie jednobrzmiącej w liczbie egzemplarzy równej liczbie wszystkich darczyńców i obdarowanych.
 
Należy podkreślić, iż przedmiotem umowy darowizny może być także udział we współwłasności samochodu.
 
Podatek od umowy darowizny samochodu
 
Darowizna samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
 
Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r., Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednakże obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego.
 
Przerejestrowanie darowanego samochodu
 
W celu przerejestrowania samochodu obdarowany obowiązany jest przedstawić we właściwym Starostwie Powiatowym następujące dokumenty:
 
 1. umowę darowizny samochodu;
 2. dowód rejestracyjny samochodu;
 3. kartę pojazdu, jeżeli była wydana;
 4. dowód uiszczenia opłaty za rejestrację.
 
Natomiast darczyńca obowiązany jest zawiadomić ubezpieczyciela o przeniesieniu własności pojazdu. W sytuacji takiej obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu przechodzi automatycznie na obdarowanego. Obdarowany ma jednak prawo do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC.


Tagi: umowa, darowizna, samochód

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 12.03.2013 piotr napisał(a):

  Co to jest umowa o dożywocie przy rejestracji pojazdu ?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły