Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przestępstwo polegające na wytwarzaniu, przetwarzaniu oraz przerabianiu narkotyków

23.05.2012
Zgodnie z art. 53 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza słomę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 
Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa powyżej, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych albo słomy makowej lub czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
 
Przestępstwem, którym mówi ten przepis jest więc wytwarzanie, przez co należy rozumieć czynności, za pomocą których mogą być otrzymywane środki odurzające lub substancje psychotropowe albo ich prekursory, ich oczyszczanie, ekstrakcję surowców i półproduktów oraz otrzymywanie soli tych środków lub substancji.
 
Środkiem odurzającym jest jak mówi nam ustawa definiując go jako każdą substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, która działa na środkowy układ nerwowy i ponadto, która znajduje się w wykazie stworzonym na potrzeby ustawy, który jest systematycznie poszerzany. Wytwarzanie zazwyczaj stanowi skomplikowany proces, którego każdy etap stanowi przestępstwo. Karą przewidzianą w tym przepisie w przypadku narkotyków wytwarzanych z substancji naturalnych zagrożone są czynności dokonywane po zbiorze- jak np. suszenie ziela konopi indyjskich.
 
Przetwarzanie oznacza nic innego jak czynności prowadzące do przemiany środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów na innego tego typu substancje, także na substancje niebędące środkami odurzającymi.
 
Przerabianie oznacza czynności prowadzących do otrzymywania mieszanin środków odurzających lub nadawania im postaci stosowanej w lecznictwie.
 
Dozwolone są natomiast wymienione czynności w odniesieniu do środków odurzających lub substancji psychotropowych będących produktami leczniczymi. Wytwarzać mogą je przedsiębiorcy po uzyskaniu zezwolenia wydanego w oparciu o przepisy prawa farmaceutycznego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W takim zezwoleniu będą również dokładnie wskazane środki, których ono dotyczy- każde wyjście poza jego granice będzie więc przestępstwem!
 
Istotne w tym zakresie jest stanowisko Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie II AKa 356/2006 nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że wytwarzanie narkotyku rozpoczyna wysianie nasion konopi, a w przypadku uprawy z wykorzystaniem tzw. roślin macierzystych moment poddania uciętych pędów ukorzenieniu. Przyjęcie powyższego stanowiska powodowałoby, że przepisy art. 63 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy w zakresie dotyczącym uprawy i zbioru konopi nie miałyby zastosowania, gdyż każdorazowo sprawca ponosiłby odpowiedzialność na podstawie art. 53 ust. 1 cyt. ustawy.
 
Surowsza kara pozbawienie wolności na czas nie krótszy niż 3 lata grozi w przypadku wytworzenia, przetworzenia lub przerobienia znacznych ilości środków odurzających, substancji psychotropowych albo słomy makowej. Ilość jaką należy uznać za znaczną nie została jednak jasno określona. Przyjmuje się, że znaczną będzie ilość mogąca zaspokoić potrzeby co najmniej kilkudziesięciu osób uzależnionych. Przez odwołanie do tak ustalonego kryterium bierze się pod uwagę nie tylko faktyczną ilość, ale także rodzaj narkotyku, który decyduje przecież o jego właściwościach.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie I KZP 10/2009 jeżeli przedmiotem czynności wykonawczej przestępstw określonych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. 2005 r. Nr 179 poz. 1485 ze zm.) jest taka ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, która mogłaby jednorazowo zaspokoić potrzeby co najmniej kilkudziesięciu osób uzależnionych, to jest to „znaczna ilość” w rozumieniu tej ustawy.
 
Kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata grozi także w przypadku dopuszczenia się owych czynów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (czyli dającej określić się w pieniądzu) lub osobistej ( mogącej zaspokoić inne niż majątkowe potrzeby).


Tagi: narkotyki, alkohol, prawo karne, kodeks karny

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły