Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zakup nieruchomości na Ukrainie

18.05.2012
Tetiana Kostyra
Autor:
Tetiana Kostyra
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Żadnych przeszkód dla cudzoziemców kupujących nieruchomości na Ukrainie nie istnieje.
 
Obcokrajowcy mają równe prawa i obowiązki jak obywatele Ukrainy – tak stanowi - Konstytucja Ukrainy. Zakup nieruchomości przez cudzoziemców na Ukrainie nie różni się od kupowania nieruchomości przez obywateli Ukrainy.
 
Należy jednak pamiętać, że cudzoziemcy nie mogą kupować gruntów rolnych oraz gruntów historycznego i kulturowego znaczenia.
 
W razie potrzeby cudzoziemiec może kupić nieruchomość na Ukrainie nie przyjeżdżając na terytorium Ukrainy, działając na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez przedstawiciela. Ale jeśli cudzoziemiec nadal postanowił osobiście kupić mieszkanie na Ukrainie, należy rozpocząć od przyjazdu do tego kraju.
 
Pierwszym krokiem powinno być  tłumaczenie na język ukraiński swego paszportu( poświadczone notarialnie). Ta operacja może być wykonana przez biuro tłumaczeń.
 
Następnie zarejestrować się w administracji podatkowej aby otrzymać kod identyfikacyjny. Żeby to zrobić trzeba się udać do odpowiedniego urzedu podatkowego z swoim paszportem i jego tłumaczeniem.
 
Trzeci krok: należy otworzyć w ukraińskim banku rachunek inwestycyjny. Rzecz polega na tym że jeśli cudzoziemiec nie jest na Ukrainie stałym rezydentem (nie ma stałego miejsca zamieszkania) i  przyjeżdża na krótko , on może kupić nieruchomości na Ukrainie tylko jako zagraniczny inwestor. Działa to nawet, jeśli kupuje mieszkanie dla siebie lub kogoś ze swojej rodziny.
 
Na Ukrainie istnieją specjalne procedury dla inwestycji zagranicznych, który mają wiele niuansów. W szczególności, płatności za przedmioty inwestycji zagranicznych są dokonywane tylko za pośrednictwem rachunków otwieranych w uprawnionych ukraińskich bankach. Ponadto inwestycja zagraniczna w formie pieniężnej muśi odbywać się na Ukrainie tylko w obcej walucie  grupy pierwszej, zgodnie z klasyfikacją Narodowego Banku Ukrainy. To jest dolar amerykański, euro, funt brytyjski, dolar australijski, itp. Ukraińskie banki wykonują tę procedurę bardzo szybko, w ciągu jednego dnia.
 
Po uznaniu rachunku inwestycyjnego, można rozpocząć wyszukiwanie mieszkań, biur i innych nieruchomości do zakupu.
 
Ważne jest, aby skorzystać przy kupnie nieruchomości  na Ukrainie z usługi sprawdzonego agenta nieruchomości. Niestety, na Ukrainie rozpowszechnione są oszustwa w sferze nieruchomości. Nie korzystać  z usług agencji nieruchomości nie rozsądnie:  niedoskonałe prawo na Ukrainie może doprowadzić do wielu poważnych problemów po zakupie nieruchomości.
 
Zawarcie umowy kupna sprzedaży nieruchomości wymaga notarialnego świadczenia i rejestracji państwowej. Te dwie procedury może załatwić  notariusz. W wyniku rejestracji, notariusz musi dać kupującemu odpis potwierdzający rejestrację państwowej umowy. Trzeba być przygotowanym na szereg małych i dużych dopłat.
 
Obywatele Ukrainy mogą nieco ograniczyć dla siebie wyżej zaznaczone płatności, wskazując w umowie  niższą  cenę kupna nieruchomości od rzeczywistej, ale cudzoziemiec jest zobowiązany realizować zagraniczne inwestycji  poprzez rachunki banków dlatego cudzoziemiec  ma w umowie określić rzeczywistą cenę zakupu i płacić opłaty koncesyjnej oraz opłaty do funduszu emerytalnego w całości. Zaniżenie wartośći jest bardzo ryzykowne, przy restytucji (odnowienia mienia do powrotnego stanu, który istniał w chwili popełnienia umowy kupna sprzedaży), wtedy sprzedający i kupujący odzyskują  kwoty zaznaczone  w umowie sprzedaży. W efekcie, kupującemu będzie bardzo trudno udowodnić, że kwota przekazana przy zakupie nieruchomości była znacznie wyższa.
 
Ostatnim krokiem przy zakupie nieruchomości na Ukrainie jest rejestracja swego prawa własności w biurze technicznej inwentaryzacji. Tą sprawę można zlecić agencji nieruchomości.
 
Po rejestracji prawa własności cudzoziemiec otrzymuje oryginał umowy kupna sprzedaży z wpisem biura technicznej inwentaryzacji i specjalny odpis o rejestracji prawa własności na nieruchomości, którzy są nieodłączną  częścią umowy.


Tagi: ukraina, nieruchomość

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły