Przekraczanie granicy przez cudzoziemca w ramach małego ruchu granicznego
16.05.2012
Przekroczenie granicy przez cudzoziemca reguluje ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 264, poz. 1573 z późn. zm.). Ustawa ta zawiera definicję małego ruchu granicznego. Zgodnie z jej art. 4 pojęcie to oznacza wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do których stosuje się rozporządzenie (WE) nr 1931/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. ustanawiające przepisy dotyczące małego ruchu granicznego na zewnętrznych granicach lądowych państw członkowskich i zmieniające postanowienia Konwencji z Schengen (Dz. Urz. UE L 29 z 03.02.2007, str. 3) – rozporządzenie to określane będzie w dalszej części artykułu jako rozporządzenie nr 1931/2006.
Cudzoziemcy zamieszkujący w strefie przygranicznej państwa sąsiadującego z Rzeczpospolitą Polską, przekraczający granicę w celu pobytu w polskiej strefie przygranicznej na podstawie ważnego zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego, na zasadach określonych w umowie o małym ruchu granicznym zawartej przez Rzeczpospolitą Polską z tym państwem, są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz (art. 24d UCudz).
Wydanie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego
Zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego może być wydane cudzoziemcowi, który spełnia warunki określone w art. 9 rozporządzenia nr 1931/2006 (art. 24e ust. 1 UCudz).
Jeżeli
cudzoziemiec nie spełnia wyżej wskazanych warunków, odmawia się wydania mu zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego.
Należy podkreślić, iż
cudzoziemiec, który ubiega się o wydanie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego obowiązany jest złożyć na formularzu wniosek i przedstawić w nim powody częstego przekraczania granicy w ramach małego ruchu granicznego oraz dołączyć do niego:
-
fotografie wnioskodawcy;
-
dokumenty potwierdzające posiadanie miejsca stałego zamieszkania w strefie przygranicznej;
-
dokumenty potwierdzające powody częstego przekraczania granicy.
Ponadto
cudzoziemiec ubiegający się o wydanie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego jest obowiązany przedstawić właściwemu organowi ważny dokument podróży.
W zezwoleniu na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego zamieszcza się: fotografię, informację o płci posiadacza, dane oraz pouczenie, o których mowa w art. 7 ust. 3 rozporządzenia nr 1931/2006, serię i numer zezwolenia, nazwę organu wydającego, a także w razie potrzeby informacje, o których mowa w art. 15 ust. 4 lit. a rozporządzenia nr 1931/2006.
Cofnięcie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego
Zgodnie z art. 24g ust. 1 UCudz zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego cofa się w następujących przypadkach:
-
gdy zostało wydane z naruszeniem przepisów rozporządzenia nr 1931/2006;
-
gdy po wydaniu zezwolenia cudzoziemiec przestał spełniać warunki do jego wydania.
W przypadku wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego
cudzoziemiec obowiązany jest zwrócić zezwolenie konsulowi, który je wydał.
Zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego wydaje, odmawia jego wydania lub cofa konsul właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania cudzoziemca (art. 24h ust. 1 UCudz).
Istotnym jest fakt, iż decyzja konsula w sprawie wydania lub cofnięcia zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego jest ostateczna.
Unieważnienie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego
Zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego unieważnia się, w drodze decyzji, jeżeli
cudzoziemiec, który wjechał na jego podstawie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
-
przebywa na tym terytorium po upływie okresu pobytu, do którego był uprawniony na podstawie zezwolenia, lub
-
przebywa poza strefą przygraniczną, w której zgodnie z zezwoleniem mógł przebywać
- jeżeli zachodzą przeszkody prawne do wydania w tych okolicznościach decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub decyzji o wydaleniu.
Należy podkreślić, iż decyzję o unieważnieniu zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego wydaje komendant wojewódzki Policji, komendant powiatowy (miejski) Policji, komendant placówki Straży Granicznej lub komendant oddziału Straży Granicznej, który w wyniku kontroli legalności pobytu cudzoziemca stwierdził okoliczności uzasadniające unieważnienie tego zezwolenia.
Od decyzji o unieważnieniu zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego przysługuje odwołanie do wojewody właściwego ze względu na siedzibę organu, który wydał decyzję (art. 24i ust. 3 UCudz).
Zatrzymanie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego
Komendant placówki Straży Granicznej ma prawo zatrzymać zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego, jeżeli podczas kontroli granicznej stwierdzi, że zezwolenie to zostało cofnięte lub unieważnione.
Tagi: granica, cudzoziemiec
Opinie naszych zadowolonych Klientów