Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Kostyra

Jako radca prawny, prowadzący swoją kancelarię na terenie Warszawy, świadczę pomoc zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Pomoc udzielana jest klientom zarówno w formie tradycyjnej, w siedzibie kancelarii, jak i online.

Kim jest radca prawny?

Jest to przedstawiciel zawodu zaufania publicznego, który oferuje swoim klientom wsparcie w formie konsultacji, porad, przygotowania opinii, aktów oraz poprzez reprezentowanie swojego klienta w sądzie. Jest osobą posiadającą odpowiednie wykształcenie i wpisaną na listę radców prawnych. Jego kancelaria jest zatem miejscem, w którym można otrzymać wsparcie w sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy prawnej.

Czym zajmuje się radca?

Jego podstawowym zajęciem jest świadczenie klientom wsparcia, obejmującego najczęściej udzielanie porad, sporządzanie pism, reprezentowanie klienta przed sądami czy opiniowanie umów lub tworzenie opinii. Jego wsparcie może być adresowane zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.

W naszej kancelarii, udzielana jest pomoc, zarówno online, jak i stacjonarna, z prawa rodzinnego, cywilnego, mieszkaniowego, podatkowego, karnego, pracy, administracyjnego, handlowego, cywilnego, autorskiego, zagadnień związanych z odszkodowaniami, rozwodami i nie tylko.

Weksel in blanco

03.05.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Weksel in blanco reguluje ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 r. prawo wekslowe (Dz. U. Nr 37, poz. 282 z późn. zm.). 
 
Weksel in blanco to papier wartościowy, którego cechy określają przepisy prawa.
 
Aby dany dokument został uznany za weksel powinien zawierać co najmniej następujące elementy:
 
 1. nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;
 2. polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
 3. nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasat);
 4. oznaczenie terminu płatności;
 5. oznaczenie miejsca płatności;
 6. nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
 7. oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla;
 8. podpis wystawcy weksla.
 
Należy jednakże podkreślić, iż weksel bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem. Ponadto w braku osobnego oznaczenia, miejsce, wymienione obok nazwiska trasata, uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania trasata. weksel, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, podanym obok nazwiska wystawcy.
 
W przypadku, gdy na dokumencie widniał będzie co najmniej podpis wystawcy, a brak będzie innych elementów weksla przyjmuje się, iż jest to weksel niezupełny (weksel in blanco).
 
W sytuacji takiej dochodzenie roszczenia wekslowego będzie możliwe dopiero po uzupełnieniu w/w dokumentu o wszystkie cechy weksla wskazane w ustawie prawo wekslowe.
 
Trzeba jeszcze raz wyraźnie zaznaczyć, iż za weksel uważana jest nawet zwykła kartka papieru, która posiada cechy wymagane dla weksla.
 
O zakresie odpowiedzialności wekslowej decyduje nie zamiar i wola stron, a dosłowna treść dokumentu weksla.
 
Dlatego też przy wystawianiu weksla in blanco powinno sporządzić się do niego deklarację wekslową. Jest to porozumienie zawierane z uprawnionym z weksla, które powinno określać warunki i sposób wypełnienia weksla. Sporządzenie deklaracji wekslowej zabezpiecza zobowiązanego z weksla przed wypełnieniem treści weksla niezgodnie z jego wolą. Posiadacz weksla in blanco może bowiem wypełnić go na kwotę, która odpowiadać będzie wierzytelności zabezpieczonej przez weksel, może jednak kwotę tą zawyżyć. W takim przypadku sporządzenie deklaracji wekslowej ułatwi wystawcy weksla obronę przed nieuczciwym posiadaczem weksla, a przede wszystkim pozwoli wykazać, czy weksel in blanco został wypełniony zgodnie z zawartym porozumieniem.
 
Nie sporządzenie deklaracji wekslowej nie wpływa na ważność weksla.
 
Deklarację wekslową powinny podpisać obie strony czynności prawnej stanowiącej podstawę wystawienia weksla. 
 
Odbiór weksla, a także odbiór sumy wekslowej powinien zostać pokwitowany po spełnieniu świadczeń wekslowych.
 
W przypadku, gdy wystawca weksla nie chce, aby weksel został zbyty przez uprawnionego na rzecz innego podmiotu powinien na wekslu dopisać „bez indosu”.
 
Zwrot ten ograniczy możliwość przeniesienia weksla.


Tagi: prawo wekslowe, weksel, indos

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Porady prawne online
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły