Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ewidencja czasu pracy

01.05.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy obciąża wszystkich pracodawców bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników, a także bez względu na podstawę prawną nawiązania stosunku pracy. W przypadku, gdy pracodawca zatrudnia tylko jednego pracownika, obowiązany jest prowadzić dla niego imienną, indywidualną ewidencję czasu pracy. 
 
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141 z późn. zm.) nie ustanawia okresów, na które pracodawca powinien prowadzić ewidencje czasu pracy. 
 
O okresie, na który prowadzona będzie ewidencja czasu pacy decyduje pracodawca
 
Pracodawca decydując o okresie, na jaki prowadzona będzie ewidencja powinien brać pod uwagę jej cel. Celem tym jest ustalenie w sposób prawidłowy wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. W związku z tym pracodawcy powinni prowadzić ewidencje czasu pracy w taki sposób, aby możliwe było wypłacenie pracownikowi należnego mu wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych razem z przysługującymi mu stałymi składnikami wynagrodzenia. Wynika z tego jednoznacznie, iż najkorzystniejsze dla pracodawcy jest prowadzenie miesięcznej ewidencji czasu pracy. 
 
Ewidencja czasu pracy powinna zawierać przede wszystkim liczbę przepracowanych przez pracownika godzin pracy.
 
Godziny, w których pracownik świadczył pracę w ewidencji czasu pracy powinny być podzielone na:
 
 1. godziny pracy w ramach stosunku pracy;
 2. godziny pracy w niedziele i święta;
 3. godziny pracy w porze nocnej;
 4. godziny nadliczbowe.
 
W ewidencji czasu pracy należy zaznaczać także dni wolne od pracy, które wynikają z pięciodniowego tygodnia pracy. Ponadto należy ewidencjonować urlopy, dyżury, zwolnienia od pracy, a także inne usprawiedliwione bądź nieusprawiedliwione nieobecności pracownika w pracy. Jeżeli chodzi natomiast o pracowników młodocianych w ewidencji czasu pracy pracodawca powinien zaznaczać czas pracy pracowników przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie dozwolone jest w celu odbycia przygotowania zawodowego. 
 
Pracodawca obowiązany jest udostępnić pracownikowi na jego żądanie ewidencję czasu pracy.
 
Udostępnienie to polega na umożliwieniu pracownikowi wglądu w ewidencję, a także zrobienia ksero lub odpisu ewidencji. Należy wyraźnie podkreślić, iż oryginał dokumentu stanowi własność pracodawcy.
 
Jeżeli chodzi natomiast o konsekwencje nieprawidłowego prowadzenia ewidencji czasu pracy to są one następujące:
 
 1. w przypadku, gdy nieprawidłowości mają charakter jedynie technicznych braków inspektor pracy może skierować do pracodawcy wniosek o prawidłowe prowadzenie ewidencji czasu pracy;
 2. w przypadku, gdy pracodawca naruszył przepisy o czasie pracy lub nie prowadził ewidencji czasu pracy mamy do czynienia z wykroczeniem przeciwko prawom pracownika;
 3. w przypadku, gdy inspektor pracy stwierdzi, że ewidencja czasu pracy została sfałszowana może wystąpić do prokuratora z wnioskiem o podejrzenie popełnienia przestępstwa.


Tagi: czas pracy, ewidencja, pracodawca

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły