Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Budynek gospodarczy

01.05.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
W przypadku, gdy projekt budynku gospodarczego wynosi nie więcej niż 25 mkw powierzchni ma charakter parterowy i jest wolno stojący przepisy prawa nie wymagają uzyskania pozwolenia na jego budowę. W powyższej sytuacji wystarczające jest zgłoszenie zamiaru budowy staroście bądź prezydentowi. Pozwolenie na budowę będzie jednak wymagane, gdy zamierzamy wybudować na działce więcej niż jeden budynek gospodarczy, których łączna powierzchnia przekracza 50 mkw. 
 
Budowę budynku gospodarczego można rozpocząć w ciągu 2 lat, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia zamiaru budowy właściwy organ nie wniósł sprzeciwu.
 
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) zawiera definicję budynku gospodarczego. Przez budynek gospodarczy należy rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych. Przepisy wskazanego rozporządzenia powinno być uwzględniane przy decydowaniu o usytuowaniu na działce projektu budynku gospodarczego. Usytuowanie to obejmuje:
 
 1. odległość od budynku mieszkalnego;
 2. odległość od granicy sąsiedniej działki;
 3. odległość od budynku mieszkalnego na sąsiedniej działce. 
 
Odległość budynku gospodarczego od budynku mieszkalnego
 
Jeżeli na działce stoi już dom jednorodzinny planując usytuowanie budynku gospodarczego nie można pominąć przepisów wyżej wskazanego rozporządzenia, które dotyczą warunków ochrony budynków przed zacienieniem. 
 
Budynek gospodarczy nie może rzucać cienia na dom jednorodzinny i ograniczać dostępu do naturalnego światła.
 
Odległość budynku gospodarczego od granicy sąsiedniej działki
 
Co do zasady budynek gospodarczy nie może być usytuowany w odległości bliższej niż:
 
 1. z otworami okiennymi lub drzwiowymi – 4 m;
 2. bez otworów okiennych lub drzwiowych – 3 m.
 
Od zasady tej przepisy rozporządzenia dopuszczają jednak wyjątki jedynie przy spełnieniu następujących warunków:
 
 1. w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, jeżeli zezwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy – 1,5 m;
 2. w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, jeżeli działka ma szerokość mniejszą niż 16 m – 1,5 do 3 m;
 3. w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, jeżeli długość tego budynku jest mniejsza niż 5,5 m, a wysokość mniejsza niż 3 m – bezpośrednio przy granicy lub w odległości 1,5 m.
 
Odległość budynku gospodarczego od budynku mieszkalnego na sąsiedniej działce
 
Budynek gospodarczy może być usytuowany w odległości nie mniejszej niż 8 m ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w przypadku, gdy na sąsiedniej działce stoi:
 
 1. budynek mieszkalny;
 2. budynek zamieszkania zbiorowego;
 3. budynek użyteczności publicznej;
 4. wydane jest pozwolenie na budowę.


Tagi: Prawo budowlane

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 11.07.2013 Beata napisał(a):

  Czy po zakończeniu budowy budynku gospodarczego należy to zgłosić i gdzie ?

 • 27.07.2013 Agnieszka napisał(a):

  Mieszkam na wsi i chcę postawić stajnię dla 2 koni.Czy zgłoszenie tej budowli jako budynek gospodarczy do 25 m2 wystarczy.

 • 30.10.2013 Paweł napisał(a):

  Mam wydane pozwolenie na użytkowanie budynku gospodarczego.W tym roku na skutek gradobicia musiałem wymienić pokrycie dachu(z onduliny na gonty bitumiczne)malowałem również elewację budynku.Roboty te musiałem wykonać w trybie pilnym bez zgłoszenia. Projektu budynku gospodarczego nie posiadam. Czy nadzór budowlany może mnie w jakiś sposób ukarać?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły