Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Nielegalny pobór gazu

21.03.2012
Dariusz Kostyra
Autor:
Dariusz Kostyra Radca Prawny
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Otrzymałam właśnie informacje, iż grozi mi kara w związku z nielegalnym poborem gazu. PGNiG twierdzi, iż kilka miesięcy temu zostało do mnie wysłane wypowiedzenie umowy, którego to nie podjęłam z poczty. W związku z powyższym nie wiedziałam, iż umowa została rozwiązana. Czy mogę zostać obciążona karą za nielegalny pobór gazu ?
Marcin
 
Zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy jeśli nadawca oświadczenia ma prawo spodziewać się, że odbiorca będzie przebywał w miejscu, dokąd doręcza się oświadczenie, to decydujący dla uznania go za doręczone jest co do zasady moment dostarczenia w to miejsce. W praktyce miejsce to stanowi albo miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, albo miejsce jej stałej aktywności. Konsekwencje faktycznej niemożności odbioru obciążają adresata, chyba, że nadawca wiedział, że w miejscu, do którego doręcza oświadczenie jego adresata nie zastanie.
 
Jeżeli więc PGNiG wysłało wypowiedzenie pod prawidłowy adres i nie zostało ono podjęte z placówki pocztowej to co do zasady uznaje się, iż wypowiedzenie zostało prawidłowo doręczono i jest skuteczne.
 
Natomiast zgodnie z Ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne za nielegalne pobieranie gazu uważa się pobieranie paliw lub energii bez zawarcia umowy, z całkowitym albo częściowym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego lub poprzez ingerencję w ten układ mającą wpływ na zafałszowanie pomiarów dokonywanych przez układ pomiarowo-rozliczeniowy.
 
W praktyce w takiej sytuacji PGNiG często nalicza karę za nielegalny pobór gazu zgodnie z zasadami wskazanymi w prawie energetycznym. W mojej ocenie taka interpretacja przepisów jest błędna gdyż zgodnie z Ustawą aby móc mówić o nielegalnym poborze gazu poza jego pobieraniem bez umowy należy również dokonać przerobienia instalacji tak aby gaz ten był pobierany z częściowym lub całkowitym pominięciem licznika.


Tagi: kara

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 09.10.2013 Nitka_a napisał(a):

  I w tym momencie nie zgadzam się z Panem Radcą. Nie tylko przeróbka instalacji jest powodem NPG,jest nom również bez umowność korzystania z gazu.Proszę nie czynić nadziei,że sprawa będzie wygrana,a należność umorzona.

 • 09.10.2013 Dariusz Kostyra napisał(a):

  Zaprezentowana odpowiedź jest zgodna z aktualną linią orzecznictwa i jak najbardziej takie sprawy są do wygrania. Opinia biegłych dowodzi jedynie, że doszło do ingerencji w licznik, nie można jednak wyłącznie na podstawie tej opinii formułować kategorycznego wniosku, że została skradziona energia elektryczna, a tylko ta okoliczność stanowiłaby przesłankę obciążenia opłatą wynikającą z art. 57 ust. 1 prawa energetycznego. Podobny wyrok utrzymał w mocy Sąd Okręgowy w Zamościu (sygnatura akt: I Ca 108/12).

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły