Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Darowizna samochodu

11.03.2012
Darowizna samochodu jest jedną z najpopularniejszych form przeniesienia własności samochodu. Zgodnie z definicją kodeksową poprzez umowę darowizny samochodu darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego przekazania samochodu na rzecz obdarowanego.
 
Oświadczenie darczyńcy o dokonaniu umowy darowizny powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny samochodu bez zachowania tej formy staje się ważne, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. W praktyce w przypadku darowizny samochodu wystarczająca z punktu widzenia przepisów prawa jest umowa pisemna darowizny.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 września 2004 roku w sprawie III CK 382/2003 wydanie rzeczy ruchomej stanowiącej przedmiot darowizny może nastąpić nie tylko przez jej fizyczne przekazanie obdarowanemu, ale także sposobami wskazanymi w art. 348 zdanie drugie kc oraz art. 349-351 kc.
 
Zgodnie z treścią art. 348 Kodeksu cywilnego przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy. Wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jak również wydanie środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą, jest jednoznaczne z wydaniem samej rzeczy.
 
Na gruncie powyższych przepisów należy więc uznać, iż wykonanie umowy darowizny nie zawsze będzie polegało na fizycznym przekazaniu samochodu a może również zostać wykonana poprzez przekazanie dokumentów oraz kluczyków do pojazdu.
 
Należy pamiętać aby w umowie darowizny samochodu zawrzeć tak istotne informacje jak dane darczyńcy i obdarowanego w tym ich numery identyfikacji podatkowej, markę i model darowanego samochodu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer nadwozia.
 
Podatek od umowy darowizny samochodu
 
Tak jak wszystkie inne przedmioty i prawa majątkowe przekazane w drodze darowizny, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega również darowizna samochodu. Obowiązują te same limity wartości darowizn (w zależności od grupy) jak i zwolnienie zupełne dla najbliższej rodziny, czyli dla grupy "0"- o ile darowizna będzie zgłoszona do US na druku SD-Z2 w terminie do 6 miesięcy. 
 
Reguluje to art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn na mocy, której zostaje zwolnione z opodatkowania nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, pasierba, ojczyma, macochę jeśli zgłoszą nabycie rzeczy lub praw w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Zstępni oraz wstępni to dzieci, wnuki, prawnuki itd. oraz rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd. Jeśli darowizna samochodu odbyła się w formie aktu notarialnego wtedy nie ma potrzeby zgłaszania tego do urzędu skarbowego.  
 
Przerejestrowanie samochodu będącego przedmiotem umowy darowizny
 
Zarówno na obdarowanym jak i na darczyńcy spoczywają obowiązki dopełnienia formalności związanych z przeniesieniem własności samochodu, który należy jak najszybciej przerejestrować na nowego właściciela. W tym celu obdarowany musi przedstawić w urzędzie:
 
 • umowę darowizny samochodu,
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu (jeśli była wydana),
 • dowód uiszczenia opłaty.
 
Należy również dopilnować wszelkich formalności związanych z przepisaniem polisy OC w tym ewentualnego rozwiązania umowy ubezpieczenia.


Tagi: darowizna

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły