Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Dowód osobisty dla dziecka

24.02.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm.) dowody osobiste mogą być wydawane nie tylko osobom pełnoletnim. 
 
Ustawa wskazuje, w jakich sytuacjach posiadanie dowodu przez osoby niepełnoletnie jest obligatoryjne, a w jakich fakultatywne. 
 
Obligatoryjnie dowód osobisty powinna posiadać osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką.
 
Natomiast uprawnienie do posiadania dowodu osobistego przyznane zostało:
 
 1. osobie będącej obywatelem polskim od ukończenia 13 roku życia;
 2. osobie będącej obywatelem polskim, która nie ukończyła 13 roku życia – konieczny jest uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów.
 
W imieniu dziecka wniosek o wydanie tymczasowego dowodu osobistego powinni złożyć jego rodzice lub opiekunowie prawni. Wniosek ten składają w urzędzie gminy, w którym są zameldowani. W przypadku jednak, gdy nie mają oni miejsca zameldowania na pobyt stały, wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka powinni złożyć w urzędzie właściwym dla miejsca ostatniego pobytu stałego. W sytuacji, gdy nie byli oni nigdy zameldowani na pobyt stały organem właściwym do złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego dla dziecka jest urząd gminy w dzielnicy Warszawa-Śródmieście. Istotnym jest fakt, iż dowód osobisty dla dziecka nie może być wyrobiony za pośrednictwem Konsulatu RP.
 
Dowód osobisty dziecka jest ważny 5 lat od daty jego wydania 
 
Dowód osobisty dla dziecka poniżej 13 roku życia
 
Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka poniżej 13 roku życia obowiązani są złożyć obydwoje rodzice lub opiekunowie prawni. Wynika to z faktu, iż muszą oni podpisać zgodę na wydanie tego dokumentu przed właściwym urzędnikiem. Rodzice składając wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka powinni mieć przy sobie swoje dowody osobiste. 
 
Jeżeli jednak stawienie się obydwu rodziców nie jest możliwe, wniosek o wydanie dowodu osobistego może złożyć jedno z nich. Jednakże w takim przypadku zgoda drugiego z rodziców na wydanie omawianego dokumentu powinna być wyrażona na piśmie z podpisem poświadczonym przez notariusza lub organ gminy. Natomiast jeżeli jedno z rodziców przebywa za granicą jego zgoda na wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka powinna być poświadczona przez ambasadę lub konsulat Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli chodzi zaś o odbiór dowodu osobistego wydanego dla dziecka poniżej 13 roku życia to może go odebrać tylko jeden z rodziców. 
 
Dzieci do lat 5 nie muszą być obecne przy załatwianiu formalności dotyczących wydania dla nich dowodu osobistego.
 
Dowód osobisty dla dziecka powyżej 13 roku życia
 
Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka w wieku od 13 do 18 lat może złożyć tylko jedno z rodziców.
 
Wydany już dowód może odebrać tylko jedno z rodziców lub sam małoletni.
 
Dokumenty niezbędne do otrzymania dowodu osobistego dla dziecka
 
Do otrzymania dowodu osobistego dla dziecka niezbędne jest złożenie następujących dokumentów:
wniosku o wydanie dowodu osobistego;
 
 1. uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów prawnych – dotyczy tylko przypadku, gdy dowód ma być wydany osobie, która nie ukończyła 13 roku życia;
 2. dwie wyraźne, jednakowe i aktualne fotografie dziecka o wymiarach 35 x 45 mm; fotografie powinny przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy;
 3. odpis skrócony aktu urodzenia; Jeśli dziecko urodziło się poza granicami Polski, należy przedstawić akt urodzenia umiejscowiony w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce;
 4. dokument, który potwierdza posiadanie obywatelstwa polskiego, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby – jedynie na żądanie organu.


Tagi: dziecko, dowód osobisty

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 15.07.2013 Malgosia napisał(a):

  Czy musi być podpis drugiego rodzica -zgoda jeśli ten ma ograniczone prawa rodzicielskie przy wyrobieniu dowodu osobistego dziecka do lat 13 bo mam problem z uzyskaniem zgody od byłego męża idzie to jakoś ominąć?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły