Służebność przesyłu
20.02.2012
Służebność przesyłu została wprowadzona do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Celem wprowadzenia tej regulacji było uregulowanie stosunków prawnych między przedsiębiorcami przesyłowymi a właścicielami nieruchomości, na których znajdują się urządzenia przesyłowe, a także w celu ułatwienia nowych inwestycji w sieci przesyłowe.
Służebność przesyłu wskazuje w jakim zakresie przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z cudzej nieruchomości, na której znajdują się jego urządzenia przesyłowe.
Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (art. 3051 k.c.).
Służebność przesyłu powinna być ustanowiona w formie aktu notarialnego zawartego między przedsiębiorcą przesyłowym, a właścicielem nieruchomości, przez które przebiegają lub mają przebiegać urządzenia przesyłowe. W umowie tej strony powinny szczegółowo określić zakres uprawnień przysługujących przedsiębiorcy przesyłowemu w stosunku do nieruchomości, a co za tym idzie zakres powinności, które obowiązany jest znosić właściciel nieruchomości. W umowie strony powinny określić zwłaszcza wysokość wynagrodzenia przysługującemu właścicielowi nieruchomości. W przypadku, gdy umowa ta dotyczy nieruchomości, na której znajdują się już urządzenia przesyłowe strony powinny określić wysokość opłaty przysługującej właścicielowi nieruchomości za okres od instalacji tych urządzeń do dnia wejścia w życie przepisów dotyczących służebności przesyłu.
Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń podobnych, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem (art. 3052 § 1 k.c.).
W przypadku, gdy to przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń podobnych, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu (art. 3052 § 2 k.c.).
Przepisy prawa przyznają przedsiębiorcy przesyłowemu uprawnienie do domagania się stwierdzenia zasiedzenia służebności. Uprawnienie to przysługuje jednak jedynie wówczas, gdy przedsiębiorca ten korzystał przez dłuższy czas z widocznych i trwałych urządzeń przesyłowych znajdujących się na cudzej nieruchomości. Dla stwierdzenia zasiedzenia służebności niezbędny jest upływ czasu wymagany dla zasiedzenia cudzej nieruchomości.
W wypadku nabycia służebności przesyłu przez zasiedzenie, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zmiany sposobu jej wykonywania, jeśli ważna potrzeba gospodarcza powstała po posadowieniu urządzeń przesyłowych. Wynagrodzenie za zmianę sposobu wykonywania służebności przesyłu może uwzględniać koszty przeprowadzenia tej zmiany (Uchwała SN z dnia 2 czerwca 2010 r., III CZP 36/10).
Służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń podobnych (art. 3053 § 1 k.c.).
Należy podkreślić, iż
służebność ta wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa. Po wygaśnięciu służebności przesyłu na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń podobnych utrudniających korzystanie z nieruchomości. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody.
Istotnym jest fakt, iż do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.
Tagi: służebność
Opinie naszych zadowolonych Klientów