Ograniczenia w urządzaniu gier hazardowych
21.01.2012
Urządzanie gier hazardowych podlega ograniczeniom przewidzianym w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.)
Wiek
Wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych dozwolony jest dla osób, które ukończyły 18 lat (art. 27 ust. 1 UGrHaz).
Ponadto w grach losowych, z wyjątkiem loterii fantowych i loterii promocyjnych, a także w zakładach wzajemnych urządzanych przez sieć Internet, mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.
Aby granica dozwolonego wieku była przestrzegana na podmioty urządzające i prowadzące działalność w zakresie gier hazardowych nałożono obowiązek umieszczenia w miejscu urządzania gier, w widocznym miejscu, informacji o zakazie uczestniczenia w grach osób, które nie ukończyły 18 roku życia.
W przypadku wątpliwości co do wieku uczestnika gry hazardowej, osoba kierująca ośrodkiem gier lub przez nią upoważniona, osoba sprzedająca losy lub inne dowody udziału w grach losowych oraz osoba przyjmująca zakłady wzajemne jest upoważniona do żądania okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość i wiek uczestnika gry hazardowej.
Wykonywanie czynności związanych z urządzaniem gier hazardowych
Co do zasady podmiot prowadzący działalność w zakresie gier hazardowych nie może powierzyć innemu podmiotowi wykonywania czynności związanych z urządzaniem tych gier (art. 28 ust. 1 UGrHaz).
Jednak spółka prowadząca działalność w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych lub zakładów wzajemnych może powierzyć innemu podmiotowi, na podstawie umowy agencyjnej, sprzedaż losów lub innych dowodów udziału w grze oraz przyjmowanie zakładów i stawek, a także wypłatę (wydanie) wygranych do wysokości określonej w regulaminie gry lub zakładu, z wyłączeniem takich czynności dotyczących zakładów wzajemnych urządzanych przez sieć Internet. Powierzenie wykonywania powyższych czynności może nastąpić wyłącznie, jeżeli:
-
podmiot, który ma wykonywać powierzone czynności, posiada nienaganną opinię, w szczególności nie był skazany za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
-
podmiot, który ma wykonywać powierzone czynności, nie zalega z zapłatą podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz należności celnych, składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne;
-
wobec podmiotu, który ma wykonywać powierzone czynności, nie istnieją uzasadnione zastrzeżenia z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego lub bezpieczeństwa interesów ekonomicznych państwa;
-
kapitał zakładowy, środki finansowe lub inny majątek przeznaczony na wykonywanie powierzonych czynności nie pochodzi z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.
Należy podkreślić, iż agent nie może zlecić innemu podmiotowi wykonywania obowiązków określonych w umowie agencyjnej.
Reklama i promocja
Zabrania się reklamy i promocji gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych oraz gier na automatach (art. 29 ust. 1 UGrHaz).
Ponadto zabrania się informowania o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, przyjmowania zakładów wzajemnych oraz gier na automatach.
Przepisy prawa dopuszczają jednak informowanie o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność wyłącznie w zakresie przyjmowania zakładów wzajemnych albo tę działalność łącznie z inną działalnością niepodlegającą ograniczeniom w zakresie reklamy, promocji lub informowania o sponsorowaniu - wyłącznie przez prezentowanie informacji zawierającej nazwę lub innego oznaczenia indywidualizującego sponsora.
Należy podkreślić, iż zakazy w zakresie reklamy i promocji nie obejmują reklamy i promocji prowadzonej wewnątrz kasyna gry i punktu lub punktu przyjmowania zakładów wzajemnych oraz oznaczenia nazwą podmiotu, logo firmy lub nazwą prowadzonej działalności gospodarczej, na zewnątrz budynku, miejsca, w którym znajduje się kasyno gry lub punkt przyjmowania zakładów wzajemnych, a także, w przypadku zakładów wzajemnych urządzanych przez sieć Internet - reklamy i promocji prowadzonej na określonej w zezwoleniu stronie internetowej wykorzystywanej do urządzania tych zakładów.
Gry hazardowe w internecie
Zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet. Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet (art. 29a ust. 1 i 2 UGrHaz).
Zakazy określone te nie dotyczą jednak urządzania zakładów wzajemnych przez sieć Internet na podstawie udzielonego zezwolenia.
Gra w pokera
Zakazane jest urządzanie w kasynach gry pokera, w którym uczestnicy grają między sobą, z wyjątkiem urządzania turniejów gry pokera na podstawie udzielonego zezwolenia (art. 30 ust. 1 UGrHaz).
Warunkiem udzielenia zezwolenia na urządzanie turnieju gry pokera jest uczestnictwo w turnieju co najmniej 10 graczy. Podmiot urządzający turniej gry pokera jest obowiązany przedstawić organowi, który udzielił zezwolenia, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie turnieju, szczegółową pisemną informację o osobach, które uzyskały wygrane w turnieju, oraz o rozliczeniu podatku od gier.
Zakłady wzajemne
Zakazane jest zawieranie i przyjmowanie zakładów wzajemnych na wyniki gier liczbowych (art. 31 ust. 1 UGrHaz).
Podmiot posiadający lub ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie zakładów wzajemnych lub zmianę jego warunków, dotyczące wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt, obowiązany jest uzyskać zgodę krajowych organizatorów takiego współzawodnictwa na wykorzystanie jego wyników.
Tagi: gra, hazard, poker
Opinie naszych zadowolonych Klientów