Umowa agencyjna - ogólna charakterystyka
20.01.2012
Umowa agencyjna uregulowana jest w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r.
kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Pojęcie umowy agencyjnej
Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu (art. 758 § 1 k.c.).
W związku z powyższym stronami umowy agencyjnej są:
-
przyjmujący zlecenie (agent);
-
dający zlecenie.
Działania przyjmującego zlecenie mogą przybrać dwie postacie:
-
pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie;
-
zawierania w imieniu dającego zlecenie umów z klientami.
Agent zobowiązuje się wykonywać te czynności stale oraz za wynagrodzeniem w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa. Po stronie dającego zlecenie także występuje przedsiębiorca. Dlatego też
umowa agencyjna jest umową obustronnie profesjonalną.
Za umowę agencyjną nie uważa się umowy, w której po stronie dającego zlecenie nie występuje przedsiębiorca. Do umów tych stosuje się jednak przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy agencyjnej.
Umowa agencyjna jest umową wzajemną oraz odpłatną.
Nazwa umowy (umowa agencyjna) i odwołanie się w jej treści do przepisów Kodeksu cywilnego przemawiają przeciwko zakwalifikowaniu jej jako umowy o pracę. Określenie w umowie czynności z zastrzeżeniem ich osobistego wykonywania w określonych dniach i godzinach nie przesądza o nawiązaniu stosunku pracy, ponieważ takie elementy występują też w stosunkach cywilnoprawnych (Wyrok SN z dnia 6 października 1998 r., I PKN 389/98).
Wynagrodzenie agenta
Strony umowy agencyjnej mogą określić wynagrodzenie agenta w sposób w zasadzie dowolny. W przypadku jednak, gdy sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja (art. 7581 § 1 k.c.). Prowizją jest wynagrodzenie, którego wysokość zależy od liczby lub wartości zawartych umów. Ponadto jeżeli wysokość prowizji nie została w umowie określona, należy się ona w wysokości zwyczajowo przyjętej w stosunkach danego rodzaju, w miejscu działalności prowadzonej przez agenta, a w razie niemożności ustalenia prowizji w ten sposób, agentowi należy się prowizja w odpowiedniej wysokości, uwzględniającej wszystkie okoliczności bezpośrednio związane z wykonaniem zleconych mu czynności.
Forma umowy agencyjnej
Ustawodawca nie zastrzega dla umowy agencyjnej formy szczególnej.
Każda ze stron umowy agencyjnej może jednak żądać od drugiej pisemnego potwierdzenia treści umowy oraz postanowień ją zmieniających lub uzupełniających. Zrzeczenie się tego uprawnienia jest nieważne (art. 7582 § 1 k.c.).
Forma pisemna umowy agencyjnej jest wymagana w przypadku, gdy agent za odrębnym wynagrodzeniem (prowizja del credere), w uzgodnionym zakresie, odpowiada za wykonanie zobowiązania przez klienta. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, agent odpowiada za to, że klient spełni świadczenie. W razie niezachowania jednak formy pisemnej poczytuje się umowę agencyjną za zawartą bez tego zastrzeżenia (art. 7617 k.c.). Odpowiedzialność agenta może dotyczyć tylko oznaczonej umowy lub umów z oznaczonym klientem, przy których zawarciu pośredniczył albo które zawarł w imieniu dającego zlecenie.
Zakres umocowania agenta
Do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie (art. 758 § 2 k.c.).
Zgodnie z art. 759 k.c. w razie wątpliwości poczytuje się, że agent jest upoważniony do przyjmowania dla dającego zlecenie zapłaty za świadczenie, które spełnia za dającego zlecenie, oraz do przyjmowania dla niego świadczeń, za które płaci, jak również do odbierania zawiadomień o wadach oraz oświadczeń dotyczących wykonania umowy, którą zawarł w imieniu dającego zlecenie.
W razie, gdy agent zawierający umowę w imieniu dającego zlecenie nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, umowę uważa się za potwierdzoną, jeżeli dający zlecenie niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o zawarciu umowy nie oświadczy klientowi, że umowy nie potwierdza (art. 7603 k.c.).
Agent nie jest uprawniony do dokonywania czynności prawnych we własnym imieniu, lecz na rachunek dającego zlecenie.
Tagi: umowa agencyjna, kodeks cywilny
Opinie naszych zadowolonych Klientów