Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Abolicja dla cudzoziemców 2011-2012

21.12.2011
Począwszy od 1 stycznia 2012 roku ruszy kolejna abolicja dla cudzoziemców nielegalnie przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć główne założenia ogłoszonej abolicji a szczegółowo uregulowanej w ustawie z dnia 28 lipca 2011 roku o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o cudzoziemcach. 
 
Głównym celem ogłoszonej abolicji jest legalizacja pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce:
 
 1. Nieprzerwanie co najmniej od dnia 20 grudnia 2007 roku;
 2. Nieprzerwanie co najmniej od dnia 1 stycznia 2010 r.,  którym przed tym dniem została wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu;
 3. Wobec których w dniu 1 stycznia 2010 r. trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.
 
Cudzoziemcy, którzy spełnią powyższe warunki otrzymają zezwolenie na zamieszkania na czas oznaczony na okres 2 lat. Co istotne zgodnie z treścią art.12 Ustawy na podstawie przedmiotowego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony cudzoziemiec będzie mógł wykonywać pracę bez zezwolenia na podstawie umowy o pracę.
 
Abolicja dla cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce wchodzi w dniu 1 stycznia 2011 roku, w związku z faktem, iż jest to dzień wolny od pracy w praktyce pierwsze wnioski będzie można złożyć w dniu 2 stycznia 2011 r. Wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony można składać w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie abolicji - tzn. do dnia 30 czerwca 2012 roku. 
 
Wnioski złożone po tym terminie będą pozostawione bez rozpoznania. 
 
Wnioski należy kierować do Wojewody właściwego dla miejsca zamieszkania cudzoziemca ubiegającego się o legalizację pobytu. 
 
Jak wynika z treści ustawy oraz informacji udzielanych przez Urząd do spraw cudzoziemców obowiązuje typowy wniosek dla zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Do wniosku należy więc dołączyć: kopię paszportu, zdjęcia, etc.
 
Dodatkowo Komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej, właściwy ze względu na siedzibę wojewody, do którego cudzoziemiec złożył wniosek pobiera od tego cudzoziemca odciski linii papilarnych za pomocą kart daktyloskopijnych lub urządzenia do elektronicznego pobierania odcisków. 
 
Według informacji Urzędu do Spraw Cudzoziemców w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach   akceptowane będą jednak także inne dokumenty, które jednoznacznie określają tożsamość cudzoziemca. W takich sytuacjach zaakceptowany może więc być np. paszport nieważny, polska karta pobytu (ważna lub nie), polskie prawo jazdy, polska legitymacja studencka albo szkolna.
 
Interpretacja tego, co jest "wyjątkową i uzasadnioną" sytuacją należy do Urzędu Wojewódzkiego, który rozpatruje wniosek.
 
Jeśli Urząd Wojewódzki odrzuci wniosek z powodu braku ważnego paszportu (nie uzna innego dokumentu), cudzoziemiec może odwołać się od decyzji Urzędu do spraw Cudzoziemców, który rozpatruje sprawy abolicyjne w II instancji.
 
Trudno jednak w tej chwili ocenić, jak w praktyce wymóg posiadania paszportu będzie interpretowany, jak traktowane będą w praktyce inne dokumenty - akcja abolicji zacznie się dopiero 1 stycznia. Nie sposób przewidzieć jeszcze, jak będzie działać w praktyce.
 
Bez wątpienia można jedynie powiedzieć, że z abolicji będą mogli skorzystać wyłącznie cudzoziemcy, którzy posiadają dokument potwierdzający tożsamość. Cudzoziemiec, który nie ma żadnego dokumentu, nie będzie mógł zalegalizować pobytu na tej podstawie.


Tagi: abolicja, legalizacja pobytu, zezwolenie na zamieszkanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły