Ślub z Azjatką w Polsce
21.12.2011
"Moja narzeczona jest Azjatką a dokładnie obywatelką Kambodży. Posiada akt urodzenia oraz zaświadczenie, iż jest stanu wolnego wydane przez urzędy właściwego według prawa Kambodży. Ambasada Polski w Bangkoku twierdzi, iż nie są to dokumenty wystarczające dla zawarcia związku małżeńskiego w Polsce i żąda ich legalizacji przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kambodży. Chciałbym wnieść sprawę do sądu o zwolnienie mojej narzeczonej z przedkładania tych dokumentów. Jak przeprowadzić procedurę uzyskania wizy aby moja narzeczona mogła wjechać do Polski ?"
Mikołaj
Przedstawiony przez Pana problem jest wielowątkowy. Poniżej przedstawiam procedurę w mojej ocenie dającą największą gwarancję otrzymania wizy przez Pana narzeczoną.
Reprezentacja narzeczonej w sądzie
W pierwszej kolejności pragnę wskazać, iż nie widzę możliwości aby reprezentował Pan swoją narzeczoną przed Sądem w Polsce. Zgodnie z treścią art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Na chwilę obecną nie może Pan reprezentować swojej narzeczonej w sądzie gdyż nie spełnia Pan kryteriów wskazanych powyżej.
Wniosek do sądu
Zgodnie z Ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo jest obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. Samo potwierdzenie, iż dana osoba jest stanu wolnego nie jest dokumentem o którym mówi Ustawa - każde prawodawstwo zawiera szereg innych uregulowań wskazujących czy w dany związek dana osoba może wstąpić np. kryterium wieku, wiary, pochodzenia, etc.
W omawianej sytuacji Pana narzeczona powinna wystąpić do Sądu z wnioskiem o zwolnienie jej z przedstawienia tego dokumentu, w wniosku jako uczestnika postępowania należy wymienić osobą z którą zamierza narzeczona zawrzeć związek małżeński.
Do wniosku należy dołączyć:
-
Akt urodzenia narzeczonej wraz z tłumaczeniem przysięgłym
-
Zaświadczenie, iż jest stanu wolnego wraz z tłumaczeniem przysięgłym
-
Akt urodzenia uczestnika postępowania
-
Akt małżeństwa uczestnika postępowania jeżeli jest Pan rozwodnikiem lub wdowcem
-
Dowód uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 100 zł
Należy pamiętać, iż zgodnie z dyspozycją art. 1135 Kodeksu postępowania cywilnego osoba mająca adres zamieszkania winna wskazać adres dla doręczeń na terenie polski.
Jeżeli strona zamieszkała za granicą nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Polsce, obowiązana jest wskazać w Polsce pełnomocnika dla doręczeń. Dopiero w razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. O skutkach niewskazania w kraju pełnomocnika dla doręczeń należy stronę pouczyć przy pierwszym doręczeniu.
W wniosku proponuję również zwrócić się do Sądu aby termin rozprawy był wyznaczony z odpowiednim wyprzedzeniem umożliwiającym uzyskanie wizy i przylot do polski.
Po uzyskaniu wezwania na rozprawę Pana narzeczona powinna zwrócić się o wydanie wizy krajowej - w zależności od okresu na jaki zostanie wydana
wiza należy w Polsce złożyć ewentualny wniosek o jej przedłużenie lub udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
Tagi: wiza, ślub z cudzoziemcem
Opinie naszych zadowolonych Klientów