Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ślub z Azjatką w Polsce

21.12.2011
Dariusz Kostyra
Autor:
Dariusz Kostyra Radca Prawny
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
"Moja narzeczona jest Azjatką a dokładnie obywatelką Kambodży. Posiada akt urodzenia oraz zaświadczenie, iż jest stanu wolnego wydane przez urzędy właściwego według prawa Kambodży. Ambasada Polski w Bangkoku twierdzi, iż nie są to dokumenty wystarczające dla zawarcia związku małżeńskiego w Polsce i żąda ich legalizacji przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kambodży.  Chciałbym wnieść sprawę do sądu o zwolnienie mojej narzeczonej z przedkładania tych dokumentów. Jak przeprowadzić procedurę uzyskania wizy aby moja narzeczona mogła wjechać do Polski ?"
Mikołaj
 
Przedstawiony przez Pana problem jest wielowątkowy. Poniżej przedstawiam procedurę w mojej ocenie dającą największą gwarancję otrzymania wizy przez Pana narzeczoną.
 
Reprezentacja narzeczonej w sądzie
 
W pierwszej kolejności pragnę wskazać, iż nie widzę możliwości aby reprezentował Pan swoją narzeczoną przed Sądem w Polsce. Zgodnie z treścią art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
 
Na chwilę obecną nie może Pan reprezentować swojej narzeczonej w sądzie gdyż nie spełnia Pan kryteriów wskazanych powyżej.
 
Wniosek do sądu
 
Zgodnie z Ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo jest obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. Samo potwierdzenie, iż dana osoba jest stanu wolnego nie jest dokumentem o którym mówi Ustawa - każde prawodawstwo zawiera szereg innych uregulowań wskazujących czy w dany związek dana osoba może wstąpić np. kryterium wieku, wiary, pochodzenia, etc.
 
W omawianej sytuacji Pana narzeczona powinna wystąpić do Sądu z wnioskiem o zwolnienie jej z przedstawienia tego dokumentu, w wniosku jako uczestnika postępowania należy wymienić osobą z którą zamierza narzeczona zawrzeć związek małżeński.
 
Do wniosku należy dołączyć:
 
 1. Akt urodzenia narzeczonej wraz z tłumaczeniem przysięgłym
 2. Zaświadczenie, iż jest stanu wolnego wraz z tłumaczeniem przysięgłym
 3. Akt urodzenia uczestnika postępowania
 4. Akt małżeństwa uczestnika postępowania jeżeli jest Pan rozwodnikiem lub wdowcem
 5. Dowód uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 100 zł
 
Należy pamiętać, iż zgodnie z dyspozycją art. 1135 Kodeksu postępowania cywilnego osoba mająca adres zamieszkania winna wskazać adres dla doręczeń na terenie polski.
 
Jeżeli strona zamieszkała za granicą nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Polsce, obowiązana jest wskazać w Polsce pełnomocnika dla doręczeń. Dopiero w razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. O skutkach niewskazania w kraju pełnomocnika dla doręczeń należy stronę pouczyć przy pierwszym doręczeniu. 
 
W wniosku proponuję również zwrócić się do Sądu aby termin rozprawy był wyznaczony z odpowiednim wyprzedzeniem umożliwiającym uzyskanie wizy i przylot do polski.
 
Po uzyskaniu wezwania na rozprawę Pana narzeczona powinna zwrócić się o wydanie wizy krajowej - w zależności od okresu na jaki zostanie wydana wiza należy w Polsce złożyć ewentualny wniosek o jej przedłużenie lub udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.


Tagi: wiza, ślub z cudzoziemcem

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły