Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego

15.12.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r., Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) nie precyzuje sposobu wykonania obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z wytycznymi Sądu Najwyższego z 1987 r. każda forma świadczeń alimentacyjnych, a więc zarówno w pieniądzu, jak i w naturze jest dopuszczalna. Wybór formy powinien odpowiadać celowi, który ma realizować dany obowiązek alimentacyjny. 
 
Współcześnie świadczenia alimentacyjne spełnianie są w przeważającej mierze w postaci renty pieniężnej.
 
Alimenty płacone są wówczas w gotówce, w ratach miesięcznych. Kwotą tą uprawniony do alimentów może w sposób swobodny dysponować w celu zaspokojenia swoich bieżących potrzeb. Jednakże w przypadku, gdy osoba ta przeznacza otrzymaną kwotę na cele o charakterze niegodziwym, jak np. alkohol, alimenty powinny być płacone w naturze lub w pieniądzach wypłacanych do rąk osoby, która sprawuje pieczę nad uprawnionym do alimentacji. 
 
Co do zasady alimenty oznacza się kwotowo. Jedynie  w przypadku, gdy uprawniony, jak i zobowiązany korzystają z podobnej stopy życiowej alimenty można oznaczyć w postaci określonego procentu od dochodu zobowiązanego. Możliwość ta dotyczy jedynie alimentów między małżonkami oraz między rodzicami a dziećmi.
 
Obowiązek alimentacyjny może być spełniony poprzez osobiste starania o wychowanie i utrzymanie dziecka oraz poprzez pracę w rodzinnym gospodarstwie domowym.
 
Powyższy sposób wykonywania obowiązków alimentacyjnych dotyczy nie tylko niesamodzielnego dziecka, ale także osób niepełnosprawnych. Sposób ten pozwala wykonywać obowiązki alimentacyjne także osobom, które nie są w stanie dostarczać środków pieniężnych osobie uprawnionej, ale mogą w zamian za nie zaspokoić inne jej potrzeby poprzez swoje osobiste starania.
 
Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym (art. 129 § 2 k.r. i o.).
 
Ustawodawca wyłączył w tym przypadku odpowiedzialność solidarną. W przypadku, gdy możliwości zarobkowe i majątkowe krewnych zobowiązanych w tej samej kolejności są takie same, obciążać ich będą obowiązki alimentacyjne w równej wysokości. Natomiast w sytuacji, gdy możliwości te są różne, wielkość obciążających ich obowiązków alimentacyjnych będzie proporcjonalna. Należy podkreślić, iż jeżeli jeden ze zobowiązanych w tej samej kolejności mógłby wykonać obowiązek alimentacyjny w całości nie powoduje to przeszkody w dochodzeniu alimentów od pozostałych krewnych.
 
W przypadku, gdy uzyskanie alimentów od jednej z osób zobowiązanych w tej samej kolejności jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, obowiązek ten będzie w całości obciążał pozostałych krewnych w tym samym stopniu. 
 
Natomiast jeżeli chodzi o osoby zobowiązane w różnym stopniu to ich obowiązek alimentacyjny powstaje stosownie do kolejności. W przypadku, gdy zobowiązany w pierwszej kolejności nie może w całości spełnić ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego, obowiązek ten przechodzi w części niezaspokojonej na osobę zobowiązaną w dalszej kolejności. 
 
Normy prawne regulujące powstanie, wykonanie i wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego mają charakter bezwzględny.
 
Ustawodawca w art. 138 k.r. i o. wspomniał jednak o umowie. Zgodnie przyjmuje się jednakże, iż umowa ta ma znaczenie jedynie „wykonawcze”. Można nią dokonać konkretyzacji m.in. miejsca i terminu spełnienia świadczenia alimentacyjnego. Należy wyraźnie podkreślić, iż istnienie umowy w przedmiocie alimentów nie wyłącza wniesienia do sądu powództwa w tym przedmiocie. 
 
Umowa między stronami nie może dotyczyć zrzeczenia się prawa do alimentacji.


Tagi: alimenty, prawo rodzinne, kodeks rodzinny i opiekuńczy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły